Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.11.2012, 16:39
Бојко Борисов со грчка реторикаБугарскиот премиер во интервју за „Етнос“ ја советува македонската Влада да гради инфраструктура, а не да прави споменици

Од нашиот дописник
Миркица Поповиќ

Атина - Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја советува македонската Влада да ја остави историјата на историчарите и да се позанимава со развој на инфраструктурата и подобрување на односите со соседите. Борисов во интервју за грчкиот весник „Етнос“, од кое речиси половина е за бугарските ставови за Македонија, испраќа порака до нашата држава дека предуслов да добиеме зелено светло за членство во ЕУ од Бугарија е да започнеме д�� ги решаваме проблемите на европски начин, со почит кон историјата и мислењата на другите.

„Да бев јас премиер на Македонија ќе ја оставев историјата на историчарите, да се докажуваат меѓу себе кој има право и ќе почнев да се занимавам со инфраструктура, патишта, железнички линии, ќе направев најдобро што можам за да имам најдобри односи со соседите од регионот“, коментира Борисов. На прашање за бугарското искуство со „македонскиот национализам“, бугарскиот премиер забележува дека на Балканот сите на некој начин по малку се националисти. „Сите се попаметни и знаат се', меѓутоа еве знаеме дека толку години Македонија не може да го реши спорот за името“.

Во слична реторика со онаа која ја слушаме постојано од грчка страна, Борисов посочува дека ако некој е членка на ЕУ и НАТО, потребно е да ги прифати реалните граници и да ја почитува историјата на другите, па поради тоа македонската Влада треба да почне да ги решава проблемите на европски начин за да добие бугарска поддршка. „Да, јасно, таквото однесување е предуслов за бугарска поддршка на европската перспектива на државата. Истото тоа важи и за Турција, Србија, Босна“, вели тој.

„Не можам да кажам дека историски знам толку работи, меѓутоа не се сеќавам на друг период кога сите балкански држави имале една заедничка цел. Но, тоа не значи само да земаш пари од европската каса, туку значи да научиме да ги почитуваме другите. Ако нивниот приоритет е да градат споменици или да прават филмови, тоа е нивна работа, јас преферирам да правам патишта“, коментира бугарскиот премиер во критика на политиката на споменици на македонската Влада.

Борисов се фокусира на бугарските инфраструктурни проекти како пример по кој треба да оди Македонија, како автопатот Струма - Стримона од Бугарија за Грција, кој според него треба да биде готов за две години и ќе овозможи побрзо патување од Софија до Солун. Споменува дека е отворен нов мост кон Романија. „Кога јас ги градам овие работи, Грците се радуваат“, вели бугарскиот премиер, повлекувајќи паралела на бугарските и македонските приоритети за ЕУ.Статијата е прочитана 3646 пати.

Испрати коментарСпецијални укази за гласањето во поплавените делови на Њујорк и Њу Џерси
Обама му честиташе на Ромни на кампањата
Републиканците реагираат за неправилности во Пенсилванија
Сурфање со 3Г-стик на „Вип“
Македонија ќе добие 75 милиони евра од Љубљанска банка?
Атина ќе го анализира писмото на Попоски
Барометар за администрацијата
СДСМ - Предлог-буџетот не нуди решенија за проблемите на граѓаните
Вељаноски го одби барањето за помош од ДУИ
Груевски - Буџетот е со највисоки капитални инвестиции
Ограбена „Дуна Компјутери“ во ГТЦ
Милошоски - Одговорот на Меморандумот навремен и тактички добар
Почнаа изборите во САД со гласање во девет сојузни држави
Ваучери за компјутери за студенти од социјално загрозени семејства
Сочуство од Иванов до Плевнелиев за смртта на патријархот Максим
Медиумите во Грција засега без коментар за одговорот на меморандумот
БиХ отвора нова истрага за авионската несреќа на Трајковски
Фајон - Одложувањето на преговорите лошо за Македонија, регионот и ЕУ
Американските астронаути гласаа на претседателските избори
Мико - Телефонски разговор на Клинтон не може да замени посета на Македонија
Норвешкиот нафтен фонд е најголем во светот
Во Рим потпишан Меморандум за соработка меѓу МВР и Австралиската полиција
Нов 48-часовен штрајк во Грција
Kривична пријава за измама на туристи против „Летс Травел“
Путин го разреши министерот за одбрана Сердјуков
САД избираат нов претседател
Г-20 си дадоа дополнително време за кастрење на буџетските дефицити
Почина бугарскиот патријарх Максим
Владата не планира попис ниту следната година
Македонија и' одговори на Грција
Разгорена војната меѓу министерот и лекарите
Берачи на костени пронашле мртов маж
Фатен убиецот од „Али Баба“
Лустриран поранешен струшки градоначалник
Романија го одложува влезот во еврозоната
СДСМ обвинува за изборни манипулации со доселени гласачи
Романија го одложува влезот во еврозоната
Њујорк бара 40.000 топли станови за жртвите од ураганот
Попоски - Зголемена комуникација со Бугарија за поголема доверба
Најмалку 50 сириски војници убиени во Хама
Напишал проштално писмо и го преживеал ураганот Сенди
Две лица повредени од експлозија на плинска боца
Македонија претставена на Глобалниот саем за туризам во Лондон
Бензините поевтинуваат за 4,5, а дизелот за 1,5 денари
Руско оружје за Сирија согласно советски договори
Кампања на ОХО за намалување на отпадот
Николиќ имал инцидент на автопатот Белград-Ниш
Четврото продолжение на 45.седница во Собранието
Самарас гo предупреди Парламентот да ги изгласа мерките за штедење
Првиот атомски носач на авиони замина во историјата
Поразот на „Вашингтон Редскинс“ - лош предзнак за Обама?
Тадиќ се повлече од челната позиција во Демократската партија
ДУИ - Ист третман за сите од 2001
(ФОТО) Груевски ги наполни со голови снимателите и фоторепортерите
Хелсиншки комитет апелира да престанат заканите за „Аман“
СДСМ - Буџетот нема да ја реши кризата
Анкета - Водат ВМРО-ДПМНЕ и Груевски
Г.г.Стефан - Нишкиот договор не важи, потребно е ново решение
Во Градски парк ќе се гради катна гаража
До социјална парична помош само со лична карта
Епископот Тавадрос - нов поглавар на Коптската црква
Менхетен доби струја
Добра година за тиквешките лозари
Во автобус откриени мигранти од Сомалија
Старец пронајден мртов во опожарена куќа во Гостивар
Состанок на Г-20 за кризата во еврозоната
Нимиц се надева на брзо решение
Проблеми во сообраќајот заради одрони на патот Маврови Анови-Дебар
Бугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во Берлинivan, 05.11.2012 17:10:02
gospodinebojko borisov dali znaes edno vo politikata i vo zivotot e pocituvajme za date pocituvam ako ima bugari vo makedonija dalie mozno da nema makedonci vo bugarija ako etaka ako barate prava za bugarite vo makedonija zosto ne mu davate prava na makedoncite vo bugarija narodot znae i sigi slavi zaednickite praznici a onie sto nese zaednicki si gi slavat posebno a za gradenje i kradenje neni kazuvajte skoro ste rvnopravni
Blerim, 05.11.2012 18:23:31
Se ubavo kazano od Bugarskiot premier-nemam sto drugo da dodadam.
Градежник, 05.11.2012 20:38:27
Па и Македонија прави патишта, еве еден кон Косово кај да е најбргу ќе биде готов. Пред сите раскрсници напишаа Qender. Малку ли е тоа?! Слабо гледа Борисов што се` е сменето.
dimce, 05.11.2012 21:03:08
Nikogas ne sum gi simpatiziral Bugarite, ama izjavata mu e na mesto....nie sme daleku od Evropa i nivnite vrednosti.
pile, 05.11.2012 22:59:19
„Сите се попаметни и знаат се, меѓутоа еве знаеме дека толку години Македонија не може да го реши спорот за името“.Deka izjavata ne e tocna na Premierot na prijatelska R.Bugarija G-din Borisov, zboruva denesniot odgovor (citaj realizacija na scenarioto za velepredavstvo na Drzjavnite interesi na R.M.), na t.n. memorandum za razbiranje-revizija na VS od 1995 godina od strana na Ministerot za nadvoresni raboti na R.Makedonija.Ministerot odgovara samo vo nekolku delovi od memorandumot,sto znaci za drugite koi ne gi negira-otfrla, Vladata na Gruevski se soglasuva,kako na primer; resenie na razlikite za imeto so sosedna Grcija so geogravska odrednica,( nekoj ke rece dobro e ne e Republika Makedonija (Skopje)),dodeka neizostavuva vo stavot 7 od odgovorot da go spomene uslovot na Ek sodrzjan vo godinesniot izvestaj za napredok na R.M. za kako sto veli,,,...se nadevam isto taka deka ke se soglasite(mislejki deka Gruevski se soglasil),spored koja .. razlikite za imeto da se resat vo ,,rana
George, 05.11.2012 23:09:12
„Да бев јас премиер на Македонија ќе ја оставев историјата на историчарите, да се докажуваат меѓу себе кој има право и ќе почнев да се занимавам со инфраструктура, патишта, железнички линии, ќе направев најдобро што можам за да имам најдобри односи со соседите од регионот“, коментира Борисов. Па нели и Македонија вели да ја оставиме историјата на историчарите, а Бугарија бара промена на учебниците по историја? Некој овде лаже, а се знае кој. Покрај тоа треба ли да лажеме за тоашто било пред 100 години? Со ставање на историјата под тепих, таа нема да се промени (туку може само да засмрди).
VP, 05.11.2012 23:20:54
Реториката е најмалиот проблем, но и таа е проблем; Бугарската политика е една напред - две назад ... како ганкиното оро; Проблемот еднаш создаден има свој живот - пробајте да ги средите работите сега - тешко ке оди....; Доброжелатели - и од внатре и однадвор - тикаа Македонија и Бугарија кон билатерални проблеми - по се изгледа им успеваат напорите - барем за сега...
former struzanec, 06.11.2012 00:18:24
Nemoj Bojko taka da ja kritiziras vladata od Gwujo Megalomanot zas Felix i Jovan ce ti se sisnet tebe i ce ti kazet deka Branko e kriv . A za avtopati malce morgen .... na selani ne im trebelo avtopatista

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Делумно облачно

Вторник
Претежно облачно
Макс: 18°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (45)
Инцидентот на Бајкалско Езеро. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Интервју -Цената на станбениот квадрат нема да паѓа
Д-р Ванчо Чифлиганец, сопственик на градежната компанија „Адора инженеринг“, очекува рамноправни услови за работа на дом...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |