Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
02.11.2012, 13:06
Ракометарите преку Португалија до ДанскаВо неделниот меч од квалификациите за ЕП повторно без Наумче Мојсоски, но се враќа Ристовски, придодадени и Ојлески и Златко Мојсоски, а отпаднаа Ангелов, Алушовски и Георгиевски

Најдобрите македонски ракометари викендов можат, практично, да ги решат квалификациите за Европското првенство што во јануари 2014 година ќе се одржи во Данска. Со победа над Португалија в недела од 18 ч. во Ешпињо, „црвено-жолтите“ ќе го задржат чекорот со носителот во првата група, Шпанија, а на рака им оди и тоа што и најдоброто трето место од седумте квалификациски групи оди на ЕП, благодарение на тоа што бранителот на титулата е и домаќин на шампионатот.

Судејќи според резултатите на стартот, кога Македонија си поигруваше со Швајцарија, а Португалците беа оддувани од „фуријата“ со 34:20 во Севилја, јасно е кој ја има фаворитската улога. Дотолку повеќе што Македонија е петта во Европа и со изборено учество на мундијалот во Шпанија, а Португалија нема видено големо натпреварување веќе шест години. Сепак, избраниците на селекторот Звонко Шундовски не мислат дека патувањето до крајниот југозапад на континентот ќе биде обична прошетка.

„Не' очекува, според мене, многу тежок натпревар, кој може да реши многу работи. Со враќањето на Борко ќе бидеме покомплетни и ќе пробаме да одиграме на високо ниво, така како што знаеме. Ако бидеме ’вистински‘, мислам дека имаме шанси на тој меч“, вели пикерот Ванчо Димовски. „Овие две средби се како увертира на Светското првенство. Треба да останеме мирни, на земја. Ништо нема да значи неочекувано лесно извојуваната победа над Швајцарија, ако не ја потврдиме в недела“.

„По долги години со Матс Олсон, сега селектор им е домашен тренер (Роландо Фреиташ - н.з.), што значи дека ќе настапат попатриотски, ќе бидат мотивирани и агресивни. Но, имаме добро искуство со нив од минатото. На еден турнир во Норвешка пред две години исто така некомплетни ги добивме. Станува збор за млада, брза и полетна репрезентација, против која сигурно дека нема да ни биде лесно. Се надевам дека ќе го одиграме она што го знаеме и оти таму ќе се претставиме во уште подобро светло в недела“, додава капитенот Кирил Лазаров.

Повредениот лев бек Наумче Мојсоски ќе го прескокне и овој натпревар, но по суспензијата од еден меч на голот се враќа Борко Ристовски. Нему партнер ќе му биде Никола Митревски, кој блескаше во средата и доби предност во однос на реконвалесцентот Петре Ангелов. Најголема новина во однос на дуелот со Швајцарија е тоа што левото крило на Вардар про, Гоце Ојлески, ќе го замени речиси две децении незаменливиот Стевче Алушовски. Шундовски тоа го објаснува со потребата од подмладување, но го демантира изборот на десно крило, каде што одново извиси првиот избор на Лино Червар во Металург, Гоце Георгиевски (25), за сметка на Златко Мојсоски, кој на 15 ноември ќе наполни 31 година. (Р.Д.)

Статијата е прочитана 943 пати.

Испрати коментарСамо бод за Манчестер Сити на гости кај Вест Хем
Антиќ го доби дуелот со Илиевски
Меси му посака добродојде на синот Тијаго
Лејкерси пак загубија, Мајами прегазен од Њујорк
Мекејлеб за брза рехабилитација на Фенербахче
Црна Гора ја „тресна“ Германија!
Полјакот Јанович со скалпот на Мари!
Паркер со звукот на сирената ја урна Оклахома
Фиорентина по 30 години победи во Џенова
Босилков веќе не е претседател на МЗТ
Квери му ја уништи забавата на Ѓоковиќ
Харден како ракета, нов пораз на Лејкерси
Погба го спаси Јуве, пресврт на Интер
Лазаров - Не очекував вака лесно да победиме
Челзи му врати на Манчестер јунајтед
(ФОТО) Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |