Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.11.2012, 15:33

Од отровите во ОХИС има спас, треба да се најдат пари

Скопје може да се спаси од токсичниот линдан и живата кои со децении лежат во дворот на некогашниот хемиски гигант ОХИС за помалку од една година. Новите технологии со кои располагаат европски компании за управување со отпад се подготвени многу брзо и ефикасно да се справат со над 30.000 кубни метри загадена почва. Опасните хемикалии се чуваат на несоодветен начин, затворени во буриња и затрупани со земја. ОХИС е на врвот на листата на жешки еколошки точки во нашата земја. Од Министерството за животна средина признаваат дека токсините влијаат на воздухот, подземните води и почвата, а со изминување ��а времето состојбата се влошува. Потврдуваат дека чистењето на историското загадување во ОХИС е приоритет на кој работат една деценија, но засега само на проекти и истражувања. Реализацијата на деконтаминацијата на почвата ќе се бара во проект кој треба да е кофинансиран од странски институции.

„Процесот на неутрализација на отровите во почвата во ОХИС е еден од приоритетите, но тоа нема да биде евтин процес. Според претпоставките, потребните финансии може да се движат и до 40 милиони евра. Ги очекуваме и понудите на компаниите за управување со отпад кои деновиве се присутни во Македонија“, рече Стево Темелковски, заменик-министер за животна средина.

Тој денеска беше домаќин на Форумот за отпад, на кој присуствуваше и Таизо Нишикава, заменик-генерален директор на Организацијата за индустриски развој на Обединетите нации - УНИДО. Според Нишикава, процесот на деконтаминација на почвата во ОХИС, која се наоѓа во урбано подрачје, треба да се насочи кон процената и изборот на потребните технологии кои се достапни во Европа, набавката на соодветна опрема и крајната цел, прочистувањето на почвата. Тој посочи дека на средба со вицепремиерот Владимир Пешевски разговарале за спроведување пилот-проект со кој ќе се даде груба рамка за потребните трошоци за ваков зафат.

Конкретната пробна акција за прочистување на отровната земја од ОХИС била направена деновиве преку пилот-проектот на романската компанија „Сеткар“, која во соработка со германската „К+С“ нудат еколошки решенија за ризичен отпад. Пробното прочистување на примероци земја од ОХИС со методата на термална десорпција на „Сеткар“ покажала прочистување на 99,8 проценти од отровите на почвата.

„Контаминираната почва се загрева, загадувачите испаруваат и останува чиста почва. Испарените органски загадувачи се кондензираат и се добива мал концентрат по волумен од линданот. Остатоците се пакуваат соодветно и се транспортираат во некогашните рудници за сол на компанијата ’К+С’ каде што се складираат на неколку стотици метри под земја“, објаснуваат од романската компанија „Сеткар“.

Германската компанија „К+С“, чија примарна дејност е експлоатација на рудници со сол, има 8 локации низ Германија каде што искористените подземни канали ги користи за складирање опасен отпад. Од компанијата тврдат дека позициите неколку стотици метри под земја се геолошки стабилни локации во кои нема опасност од отпадот, кој е соодветно спакуван.

„Нашата компанија веќе 40 години третира опасен отпад од цела Европа, а имаме искуство и со ваков тип загадување по затворањето на хемиската индустрија во Источна Германија. Целиот процес на третманот на почвата, како и складирањето се целосно безбедни и еколошки“, велат од „К+С“. (С.Н.)


Статијата е прочитана 466 пати.

Испрати коментарИринеј - Нема разговори со МПЦ додека Вранишковски не биде ослободен
Конфискуваниот имот на јавно наддавање
Николиќ - Србија е подготвена да посредува меѓу Грција и Македонија
Ревитализација на железничките делници Табановце-Куманово и Миравци-Смоквица
Шефот на ЦИА поднесе оставка поради љубовна афера
Едвард Џозеф - Обама ќе задржи континуитет кон Македонија
Папуљас го скрши молкот за одговорот на Меморандумот
Германија го скрои буџетот со нови долгови
Се опремува фабриката што ќе произведува за „Мерцедес“
Пар-непар во Њујорк
И папата ќе се обраќа онлајн
Црвенковски се сретна со Месиќ
Николиќ се понуди да ги смирува Скопје и Атина
СДСМ - Трајановски ја злоупотребува функцијата
Реконструкција на гостиварското двојно убиство
Одржливо управување со ресурсите за поблаги климатски промени
Првиот апликант за советник во здравството со IQ 156
Одржливо управување со ресурсите за поблаги климатски промени
Навредата и клеветата декриминализирани
Од 1 јануари либерализација на транспортот меѓу Македонија и БиХ
Македонија има институционален капацитет за преговори со ЕУ
Македонија интензивно се подготвува за „Јужен тек“
Поминаа измените на Изборниот законик
Кенијка роди близнаци - Барак Обама и Мит Ромни
Софија и Атина да не ги попречуваат интересите на ЕУ и Македонија
Конференција за влијанието на климатските промени во земјоделството
ОПЕК ја намали прогнозата за светската побарувачка на нафта
Масовни протести во Аргентина против претседателката Кирхнер
Србија донесе закон за амнестија
Силен земјотрес во реонот на Фукушима
„Телеком“ и „Т-мобиле“ со профит од 30,6 милиони евра во третиот квартал
Затворен режисерот на антиисламистичкиот филм
Фејсбук ја срамоти бугарската полиција
Една жртва и 19 повредени на концерт на „Линкин парк“
Миреј Балестра е првата жена избрана за претседател на Интерпол
Советник од Кисела Вода шверцувал хероин
Тодоров бара Ајнштајн советници
На листата на 16 најинтелигентни се и тројца балканци
(ФОТО) Отворена реконтруираната „Козле“
Се укинува мерката за условен увоз на брашно
Ултрадесничарите до Самарас - Имате ли договор со Скопје?
(ФОТО) Европратеникот Ховит го посети основното училиште „Димо Хаџи Димов“
Владата го усвои предлог планот за евроинтеграции
По „Сенди“, ново невреме ги погоди Њујорк и Њу Џерси
Гостиварка добила ќотек од сопругот
Ограничени дискусиите за законот за бранители, Села ќе го пали Собранието
Бискупот од Дарам е новиот надбискуп на англиканската црква
Проширувањето на ЕУ нема да запре
Новата вакцина против ХИВ ја мина првата фаза
Продолжува собраниската расправа за Изборниот законик
Оли Рен - Грчкиот долг е неодржлив
Груевски - Се определивме за длабоки, фундаментални реформи
Индексите паднаа, а нафтата поевтини по реизборот на Обама
Меркел ја предупреди Британија да не излегува од ЕУ
Најмалку 48 луѓе загинаа во силниот земјотрес во Гватемала
Словенија нема пари за старите штедачи на „Љубљанска банка“
Четворица Тибеќани се самозапалија
Изгласан новиот пакет мерки за Грција
Расправата за бранителите пред ограничување
(ВИДЕО) Скопје 2014 во новиот спот на Macedonia Timeless
Стипе Месиќ почесен граѓанин на Тетово
Една компанија подигнала документација за ОХИС
Обвинителството чека потврда од Босна за нова истрага
Пресечен канал за шверцување мигранти од Азија и Африка
ОН и Брисел охрабрени од одговорот на меморандумот
Нови правила за барателите на азил
Од декемврискиот самит на ЕУ ќе зависи развојот на земјата
Западен Балкан во рецесија
Иванов се дружеше со граѓаните
Македонските земјоделски производи имаат одличен квалитет
Проект на УСАИД за експанзија на мали бизниси
Стартуваат евтините кредити за компаниите
Српската полиција го уапси „газда Нини“
Средба на министерот Попоски со Свилановиќ
Кумановец ја претепал сопругата и ја затворил во багажник
Ховит - Преговорите со ЕУ треба да почнат
Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент ги одобри мерките за штедење
Политички Берлин дипломатски воздржан по посетата на Арифи
Кенедиeви се вратија во Конгресот
Честитка од Иванов до Обама по повод реизборот
Волерс - Продолжуваат силните врски на САД со Македонија
Почнува Агрофуд 2012.
Обама - За САД најдоброто допрва доаѓа
(ФОТО) Американска изборна ноќ во Скопје
Републиканците победија во Претставничкиот дом, демократите го задржаа Сенатот
Ромни ја призна победата на Обама
Втор мандат за Барак Обама
Бојко Борисов со грчка реторика„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 13°C, Мин: -1°C

Недела
Ведро
Макс: 16°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (48)
Напуштена и гладна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Фестивалот носи иновативни идеи
Искра Шукарова, програмска директорка на фестивалот за современ танц „Локомоушн“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |