Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.03.2012, 10:30

Јапонија запре уште еден нуклеарен реактор

Во Јапонија денеска беше затворен уште еден нуклеарен реактор, при што во земјата сега активен останува само еден нуклеарен енергетски блок.

Се очекува последниот активен реактор да биде затворен на почетокот на мај, што може да доведе до недостиг на електрична енергија во текот на летото, кога ќе се зголеми потрошувачката на струја.

Јапонија има 54 реактори. Тие се исклучуваат на секои 13 месеци заради редовни проверки. По нуклеарната криза во Фукушима и опасностите кои произлегоа од неа во однос на безбедноста властите не вклучија повторно ниту еден од реакторите, запрени за редовни проверки, ниту од тие кои веќе беа исклучени поради несреќата.

Засега останува нејасно кога Јапонија може повторно да ги пушти во употреба затворените реактори. Јапонија пред кризата една третина од електричната енергија ја добиваше од нуклеарните централи. Владата сака да ги вклучи реакторите, откако по проверките ќе се утврди дека тие се целосно безбедни, но на ова се противи голем дел од јавноста.


Статијата е прочитана 305 пати.

Испрати коментарИванов го разреши Боцинов од директор на Агенцијата за разузнавање
Работник загина при ископ во Лисиче
Една парламентарна одлука - две различни читања
Јанакиески - влез на нов оператор ќе отпушти стотици вработени
Зетот го убил дедото зашто не му давал да си ги види децата
Во Австрија уапсен „супер крадец“ од Македонија
Извлечен првиот автомобил во играта на среќа „Среќни вести“
Катар Петролеум заинтересиран за инвестирање во Македонија
Пад на цената на нафтата на берзите
Димовски - Нема простор за „зелена нафта“
Невладини од Војводина предлагаат федерална Србија
Собранието гласа за годишнини од значајни личности во 2012
Камерон призна дека организирал „тајни вечери“ за донаторите
Српскиот динар историски најниско во однос на еврото
Крвава семејна расправија во Чаир
Водата во градската мрежа на Прилеп е исправна
Попоски – Хејг - Британија е силен поддржувач на Македонија
Детонаторска каписла му пукнала в џеб
Бензините поскапуваат за 1,5, дизелот за половина денар
Пожарникар повреден при незгода кај Требош
Што сакаше да каже Муса Џафери ?
Холанд води пред Саркози во кладилниците
Сеул ќе ја собори севернокорејската ракета
Сончево со повремена облачност
Караванот „Среќни вести“ тргна од Скопје
Турска компанија најави градба на станови во Македонија
Тројца кандидати во трката за претседател на Светската банка

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Вторник
Делумно облачно
Макс: 16°C, Мин: 4°C

Среда
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |