Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.11.2012, 15:25
Иванов до Плевнелиев: Сакаме да разговораме за иднинатаПодготвени сме со сите наши соседи да разговараме на официјални средби за сите отворени прашања и да најдеме одговор, изјави македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска во Сочи запрашан како ја коментира изјавата на неговиот бугарски колега Росен Плевнелиев дека ќе судат според делата, а не според писмата.

- Се согласувам со изјавата на бугарскиот претседател. Потребни се дела. Подготвени сме со сите наши соседи да разговараме на официјални средби за сите отворени прашања. Се надевам дека тоа ќе го направиме на некоја идна средба, а не преку медиумите. Не очекува заедничка иднина и сакаме сите да придонесеме да бидеме дел од неа, истакна Иванов.

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев, како одговор на писмото на претседателот Иванов дека Македонија и Бугарија заеднички може да слават три датуми, изјави дека писмата и идеите за работни групи што доаѓаат од Македонија се една работа, а она што е важно се резултатите во интерес на добрососедските односи.

Македонскиот претседател во одговорот на писмото на својот бугарски колега напиша дека Македонија со Бугарија заеднички би можеле да ги прославуваат Денот на Европа, денот кога Бугарија ја призна Македонија и денот кога двете држави воспоставија дипломатски односи.

„Идеологизирањето на историјата и промената на фактите се опасна алатка која е управувана од политичарите за краткорочни интереси и може да доведе до трајни оштетувања, па затоа е најдобро тоа прашање да е оставено на историчарите“, напиша Иванов во писмото до Плевнелиев.Статијата е прочитана 1173 пати.

Испрати коментарБугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во БерлинTrajce, 01.11.2012 16:00:14
kade se covekovite prava kade e dostoinstvoto zagarantirano od licemerna EU da vazeshe demokratijata nie odamna ke bevme vo eu i nato pod ustavno ime
мите, 01.11.2012 16:03:08
Koi se ovie glupavi datumi koi gi nudi Ivanov? Po istata logika ke ponudi na Bugarite da proslavuvame i vesterkite na 31 oktomvri. Jasno e deka stanuva zbor za Ilinden, Goce Delcev, Samoil itn.
kosta, 01.11.2012 17:46:45
so znaci toa,ne sakame da razgovarame za minatoto???...zosto vaka?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |