Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
04.01.2013, 12:38
Нимиц, сепак, ќе донесе предлогГрчките медиуми прогнозираат дека медијаторот ќе предложи нешто слично на Република Северна Македонија

Се зголемуваат гласините дека медијаторот Метју Нимиц доаѓа идната недела со конкретен предлог до двете влади. Неизвесно е се' уште дали се работи за предлогот кој им го доставил на двајцата преговарачи Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис на трилатералната средба во Њујорк во ноември или пак за нешто поинакво.

Грчкиот портал „Капитал.гр“ оценува дека Нимиц на оваа посета, која овој пат започнува од Атина, а не од Скопје, има само за цел не само да го врати во живот преговарачкиот процес, туку и да поднесе конкретен предлог за спорот за името. Според анализата, се очекува предлогот што Нимиц ќе г�� дискутира со двете страни ќе биде постарата идеја за Република Северна Македонија. Во грчките медиуми подолго време се вртат шпекулации дека новиот предлог ќе биде некаква нова форма на Република Северна Македонија.

Во анализата на порталот се споменува дека преговарачкиот процес веќе е живнат по трилатералната средба во Њујорк. Се потенцира дека Нимиц доаѓа во период на политичка криза меѓу владата и опозицијата во Македонија „Капитал.гр“ се фокусира и на фактот дека премиерот Андонис Самарас ќе отсуствува на денот кога пристигнува Нимиц.

Грчките медиуми се' уште се фокусираат на фактот дека еврокомесарот Штефан Филе се обидел да направи се' за Македонија да добие позитивен извештај за напредокот кон ЕУ, меѓутоа не успеал да издејствува Македонија да добие датум поради тоа што Германија и Франција увиделе кои се границите и до каде може да се притисне грчката влада во периодот на политичка и финансиска криза која владее во Грција. (М.П.)

Статијата е прочитана 2277 пати.


Испрати коментарТри лица убиени во престрелка во Аурора
Почина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Билт - ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓање
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за локалните избори
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верниците
„Стандарт“ - Самарас кај Борисов заради Македонија
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
ЕУ повика да се смират страстите во Македонија
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Г.г. Стефан - МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија
Стаса последната тура двокатни автобуси
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Владата ќе гради 474 социјални станови
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013
„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица починаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднинатаDimo, 04.01.2013 15:41:21
Ne ni treba takov nov predlog ni razgovori nitu nimic ako doagja za da ni go smeni imeto. I ako moze pomalku ili voopsto da ne se citiraat grcki mediumi, portali i nivni spekulacii oti i tie ne ni mislat dobro kako i bivsata nasa a1 televizija. Nasiot predlog odamna e Republika Makedonija i tocka.
Noki Boki Koki - zar e vazno koj sum?, 04.01.2013 16:47:53
Moze, se soglasuvam(e) so se. Ajde veke ednas da trgneme napred. Za branitelite na imeto Fyrom: sfatete deka osven doma, nikade na drugo mesto, ama bash nikade, vo niedna relevantna ili nerelevantna megunarodna organizacija, sojuz, komitet ili unija ne sme i nema da bideme Republika Makedonija, barem ne vo slednive minimum stotina godini. Dosta veke ko pijani za plot se drzite do svetoto ime Fyrom. Sto tolku vi se dopaga? Mesto Severna predlagam Vardarska i aj so zdravje, reshen problem za sva vremena, chlenstvo vo NATO vednash, vo EU zaedno so Crna Gora vo 2018 najrano, i konechno da izlezeme od ovaa zabokrechina i ziva kal vo koja toneme 20 i kusur godini.
do Noki, 04.01.2013 19:06:35
Na mestoto na PJRM prifakjame da bide samo ustavnoto ime.Dodeka ne bide ustavnoto ime,podobro Poranesna Jugoslovenska Republika Makedonija,a ne nekoja dodavka koja bi ja obezlicila drzavata i nasiot identitet.Tebe ako ne ti e vazno koj si,imas problem i ti treba strucna pomos.NATO i EU so nisto nema da pomognat,ni tebe ni nam.Tie ne znaat so samite sebe sto da napravat.
Mark, 04.01.2013 22:00:58
Aleluja! Po felix, dimo, i razni naci-patrioti se pojavuva Koki Noki Boki i za ziva radost pokazuva deka ima i zdravorazumski Makedonci! Na kutrite Firomci *od ubedzenje* i mozam da im prostam - ama na onie *anticki* grcko-srpski platenici nikako! Koki Noki Boki fino im razjasnuva na site, odime ponatamu!
pile, 04.01.2013 22:44:46
Razgovorite za nadminuvanje na sporot za imeto pomegju Republika Makedoija i Republika Grcija treba da prodolzji pod pokrovitelstvo na ON.Drugo e prasanjeto kolku Vladata na familijata i Gruevski preku Ministerot Poposki odgovarajki na predlog revizijata na VS od 1995 godina-memorandumot ponuden od sosedna Grcija, za smetka na navodno najpoziteven Izvestaj na EK za napredokot na R.M., kolku pregovarackite pozicii na Drzjavata se vloseni kako za resenie na sporot vo t.n.,,rana faza taka i so nespomenuvanje, a ne negiranje na t.n.crveni linii.Vo nekolku komentari go prasav Ministerot Poposki zosto ne e odgovoreno na dostavenoto baranje na R.Kipar za vospostavuvanje na bilateralni odnosi,zosto ne se ima obrateno Drzjavniot vrv do MSP vo Hag za idno odnesuvanje na R.M. pri idno veto od strana na sosedna Grcija, kako i zosto nema pokrenato tuzjbeno baranje za nadomest na steta za vetoto za priem na R.M. vo NATO vo Bukurest 2008 godina, i nema odgovor.Ne prasav KOJ KE ODGOVARA nekoe utre
Thessalonikios Makedonas, 04.01.2013 22:47:42
Нимиц е безначаен за овој процес. Првиот чекор на три чекори се веќе преземени од страна на Грција: прво укинување на ембаргото, второ движат подалеку од позиција без употреба на терминот Македонија, а трето на Меморандумот. Диригентската палка беше донесена од страна Груевски водителка ПЈРМ општество на преговори во мртвите зона со неговата антиквизација и Светскиот суд одговараат на Грција неуспех во билатерален договор за мултилатерален форум како НАТО, на кој НАТО не е обврзан да. Нимиц нема реална функција во овој процес, како за на шпекулациите за предлагање на Северна Македонија, како што ако ова е некој вид на напредок. Ако Нимиц сака да стане релевантен повторно, тогаш тој треба да предложи потпишување на грчкиот меморандум за почеток, ако не оваа тогаш Самарас очигледно нема време за него. Самарас нема да биде дел да се покаже дека се игра од страна на ФИРОМ во корист на бидам измамен својата популација и меѓународните тела како што се НАТО и ЕУ.
smile, 05.01.2013 00:26:58
vo ON vo nieden akt se bara promena na ustavnoto ime ko e Republika Makedonija nego se bara razgovor za razlikite a tie se ednata e drzava a drugata okupirana teritorija pred sto godini od strana na grcija i toa treba da se potencira deka pokrainata vo grcija e okupirana teritorija a nebila pred taa okupacija vo nikakov sostav so grcija vo zadnive triiljadi godini.....

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: -1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |