Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
17.11.2012, 16:43
Филмови од култни режисери викендов на „Синедејс“Денеска е на репертоарот „Облакот Атлас“ на Тиквер, „Kосмополис“ на Kроненберг и „Твикст“ на Kопола, а утревечер „Јас и ти“ на Бертолучи

Во рамките на фестивалот „Синедејс“, денеска во киното „Милениум“, публиката, меѓу другото, ќе ужива во „Облакот Атлас“ на Том Тиквер (12 ч.), „Kосмополис“ на Kроненберг (20 ч.) и „Твикст“ на Kопола (22.30). Утревечер на програмата е и филмот „Јас и ти“ на Бертолучи.

Во рамките на придружната програма на „Синедејс“ викендов ќе има и повеќе работилници, меѓу кои „Работилница за анимиран филм“ на Анхел де ла Kруз Бланко и „Мал буџет, големо платно на познатиот сценарист“, која ќе ја води режисерот, сценарист и продуцент Шарон Бар Зив.

Работилницата на тема „Влез на филмскиот пазар како нови надежни режисери/продуцентски куќи во 21 век“ ќе се одржи во 16 часот во Kинотеката на Македонија.Статијата е прочитана 442 пати.

Испрати коментарМадона гола рекламира парфем
(ФОТО) Голем актер кој ги достигнуваше врвовите
(ФОТО) Лајбах не' „здрма“ со индустријал-доживувањe
Рецензија за „Дваесет и првиот“ на Османли во „Јутарњи лист“
Премиера на филмот на Иво Трајков во Скопје
Книжевни признанија за авторите Христо Петрески и Васил Тоциновски
Триумф на Мартин Кочовски во Ужице
Култните „Лајбах“ вечерва повторно пред скопјани
Почина актерот Владимир Ангеловски Дади
(ФОТО) Отворен 11. Фестивал на европскиот филм „Синедејс“
Благој Нацоски во Рим ќе пее македонски дела
Бисерите на егејската музика со „Љубојна“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Магла

Понеделник
Облачно
Макс: 13°C, Мин: 6°C

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Правењето перики - доходовен бизнис
За екстензиите сите мислат дека се хит. Така, Англија е на третото место според увозот на човечка коса. Како и зад секој...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скоп��е | Забава | Хороскоп |