Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.04.2012, 17:47

Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго

Од СДСМ се внимателни во коментарите за формирањето на миниопозициски блок и ќе остават да видат како ќе се развиваат работите

Светлана УнковскаСудбината на дефинитивното окрупнување на опозицискиот фронт најверојатно ќе се знае во текот на идниот месец, односно по одржувањето на Самитот на НАТО во Чикаго, дознаваме од партиски извори блиски до левицата и до вонпарламентарната десница. Во случај по Чикаго се' да остане статус кво со нашето членство во НАТО, што е најверојатна можност, тогаш и конечно ќе следи објавувањето на опозицискиот фронт кои здружени ќе настапат на локалните избори. Овие избори за нив ќе бидат и тест, односно своевидно одмерување на силите за наредните парламентарни избори.

Интересот што во јавноста го предизвика оформувањето на мини-вонпарламентарен опозициски блок на ВМРО-Народна партија, Достоинство, Обединети за Македонија и Либерално-демократска партија отвори бројни калкулаци и опции за тоа како ќе се одвиваат работите и релациите со СДСМ при формирањето на најавениот широк опозициски фронт.

Од СДСМ се внимателните во оценките и коментарите околу завчерашното формирање на овој блок и велат дека за сега ќе остават да видат како натаму ќе се развиваат работите.

„Ја поздравуваме идејата на јакнење на соработката на опозициските партии. Врз основа на изјавите на лидерите на партиите јасно е дека делиме исти оценки за катастрофалната ситуација во која се наоѓа Македонија пред се' заради погрешните политики на актуелната власт. Се надеваме дека во наредниот период ќе се создадат услови и амбиент за целосно окрупнување на опозицискиот фронт“, велат од најголемата опозициска партија.

Тоа што лебди како голема дилема е како овие партии кои немаат ниту приближни идеологии и ставови ќе излезат пред гласачите. Најголем дел од приврзаниците на Георгиевски и помалите десничарски партии во Црвенковски гледаат и најголем непријател, што ќе биде тешко да се убедат да гласаат за нив.

И покрај тоа што кај овие партии постојат меѓусебни разлики и спротивставени идеолошки опции, што е особено изразено меѓу десничарските партии и опозициската СДСМ, сепак идејата за заеднички настап е единствената точка која успева да ги зближи, велат наши извори. Но и во оваа ситуација вонпарламентарниот опозициски блок покажа дека нема веднаш да даде карт-бланш за обединување со опозицискиот фронт, и покрај тоа што претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски порача дека соработката ќе се одвива на рамноправно ниво.

И самата порака што произлезе од средбата на „Пелистер коалицијата“ дека се' уште е рано за разговори со Црвенковски и дека тие нема да брзаат, говори дека до средба ќе дојде кога ќе бидат сигурни дека преговарачките позиции ќе бидат на еднакво ниво со најголемата опозициска партија.


Статијата е прочитана 5362 пати.

Испрати коментарКоњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениСкопјенец, 06.04.2012 07:51:55
Сите против еден, и нему можат ништо, Бранко Црвенковски Државникот, Лупчо Георгиевски Војводата, Брат Лубе, Либерална Партија, Мендух Тачи Малиот Војвода од село Тетово, Уставниот Суд, Грција и кој уште не, никако даго урнат владата на Никола Груевски, со овие испукани пушки по се изгледа Никола Груевски уште години ке остана Премиер, па го бива човекот сам против сите.
преживеан октопод од 1997 година, 06.04.2012 08:15:29
Ха, ха, ха....... Тоа е мојот коментар. Всушност, тоа е првото нешто што ми текна кога ја прочитав оваа вест!
FELIKS, 06.04.2012 09:32:32
Комично е да се,,покажуваат заби,, кога опозицијата ,,остана без заби ,,во изборниот дуел кој покажа кој е кој на политичката сцена.Оваа опозициона губитничка дружба од бифето ,,Титаник,, има д2-3 особености кој ниедна опозиција не ги посакува во своето политичко опстојување.Едно што се тотално неинвентивни и без никакво влијание врз електоратот,второ се толку наакани како да се во најмала рака тие власт и трето поради својата лидерска неспособност никако да го анимираат лекторатот.Едноставо неспособна опозиција која секоја власт ја посакува за противник.
D.V., 06.04.2012 10:25:51
Site ovie partii,se razlicni politicki svakjanja, voedineti se so edna edninstvena zelba;DOSTA E!ZA PROMENA!Za zivot bez teror, bez strav od uceni,vrabotuvanje bez partiska knishka; ZIVEENJE, a ne prezivuvanje...Onie sto se potsmevaat na ovoa voedinuvanje so edna edinstvena zednicka ideja* Dlole Ovaa Vlast* neka dobro razmislat pred da ja kritikuvaat i da ja berbatat ovaa ubava ideja, oti *koj posleden se smee,najslatki se smee*! Im posakuvam polno uspeh na site ovie kurazni lugje i nivnite podrzuvaci, so zelba za zaednicka slozna programa, za dobroto na celiot makedonski arod, za nivnata idnina i sto poskor otvaranjena vratata, za vlez vo NATO I EU. Dosta bese dremenje pred nea. Dosta so bezbroj nadgrobni spomenici na plostadot, lazni fasadi, lazen makedonski indentitet, krunisan so kic barok konstrikcii. Malku poveke *cist vozduh* mu e potreben na Skopje i negovite ziteli.
Rezzilov, 06.04.2012 10:30:29
Штом се здружија Бранко и Љубчо ќе ја бидне работата - ќе ни отиде уште едно сонце и уставното име !А со името и гордоста и идентитетот македонски.
Vlatko, 06.04.2012 10:47:22
Partiite imale razlichna ideologija: Dobar vic! Zarem ima partija vo Makedonija so izgradena ideologija? Site partii imaat edna ideologija - da se zeme vlasta po sekoja cena
izgrev, 06.04.2012 14:30:18
N slednite izbori ke moram da glasam za Gruevski, nemam drug izbor
Дејан, 06.04.2012 14:43:08
Груевски не е којзнае што, ама ако дојдат овие на власт - ушите ќе ни ги скинат. Се` ќе уништат! Да молиме Бога, и да се погрижиме подоцна да дојдат.
Наташа, 06.04.2012 17:28:13
Па секако дека не им се брза не се тие гладни, само народот. Ама читајќи ги коментариве овој народ и не заслужува ништо подобро.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Претежно облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |