Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.05.2012, 10:52

Сан Антонио поведе против Оклахома СитиСпарси славеа пред своите навивачи (101:98) во првиот натпревар од финалето на Западната конференција

Кошаркарите на Сан Антонио ја продолжија серијата победи во плеј-офот, откако во првиот финален натпревар од Западната конференција синоќа пред своите навивачи го совладаа тимот на Оклахома Сити со 101:98.

Ова беше 19-та победа за „мамузите“ заедно со серијата од регуларниот дел со што го изедначија рекордот на Лос Анџелес Лејкерс од 2001 година.

На почетокот на последната четвртина Оклахома водеше со девет поени 71:62, но домашните предводени од Ману Џинобили кој постигна 26 поени (11 во последниот период) дојдоа до водство од 1-0 во победи.

Тим Данкан имаше ефект 16 поени и 11 скокови, а Тони Паркер 18 поени. Кај Ок��ахома Сити која имаше слаба реализација од рекетот најпрецизен беше Кевин Дјурант со 27 поени и 10 скокови.

Следниот натпревар се игра во Сан Антонио во вторник, а вечерва почнува и финалето на „Исток“ Мајами – Бостон.

Статијата е прочитана 249 пати.

Испрати коментарМакедонија одигра без голови и со Ангола
Чех во Челзи до 2016 година
Темелков се враќа за баражот со Австрија
Мекејлеб избран за МВП во Италија
Станиќ уште три години во Металург, Марковиќ оди во Гепинген
Мајами го доби првиот меч од финалето на Истокот
Љаиќ избркан бидејќи не ја пеел химната
Дел Боске го пречкрта Лопез
По Маури, и Конте на тапет за лажирање
Хесједал ги освои Апенините
Лазаров во идеалниот тим на завршниот турнир
Металург ја одбрани шампионската титула
Лазаров и Атлетико поразени во финалето на ЛШ
Ивановиќ и Кузнецова во второ коло
Вебер најбрз низ улиците на Монте Карло
Бостон закажа источно финале со Мајами
Македонија ремизираше со Португалија
Шумахер најбрз, пол-позицијата сепак за Марк Вебер
Коби Брајант десетти пат во најдобрата НБА-петорка
Гвардиола се прости од Барса со трофеј во шпанскиот Куп

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |