Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
18.11.2012, 16:19

Георгиевски се заканува: Знам пикантерии за врвот на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ е мој личен пораз, тоа е идеологија која што не постои, вели во интервјуто за Слободна Европа, Љупчо Георгиевски

За луѓето од ВМРО-ДПМНЕ кои денеска раководат со него знам многу лични работи и многу пикантерии, меѓутоа не сакам и не е тоа мој стил и не сакам да одам во таа насока, освен ако директно бидам нападнат и тогаш ќе мора да вратам со конкретни настани. Ќе ве потсетам за жал само на еден последен напад на господинот Бошкоски, кога се обиде да ме нападне, па враќањето мислам му беше многу непријатно.

Ова, во неделното интервју за Радио Слоб��дна Европа, го вели лидерот на ВМРО-Народна партија, Љупчо Георгиевски, на прашањето дали има информации што може да го компромитираат актуелниот премиер и дали ќе ги употреби против него во предизборната кампања.

Во интервјуто поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и екс премиер вели дека ако се бара личен мотив за пресметка со Груевски, тогаш лично ја сфаќа новата идеја за ВМРО-ДПМНЕ, партијата која тој ја формирал во деведесеттите, а која денеска стана сопствена карикатура.

„Ако зборуваме за лично, можам да кажам дека личниот мотив за пресметка е се' уште поголем кон самиот Црвенковски, отколку кон господинот Груевски. Но, сметам дека ВМРО-ДПМНЕ е мој личен пораз, тоа е идеологија која што не постои, тоа е партија која лажно се претставува и едноставно се чувствувам одговорен таа позиција на ВМРО-ДПМНЕ да ја разобличам до крај“, вели Георгиевски.

На прашањето дали мисли оти опозициската коалиција, на која сега и припаѓа и неговата партија, може да го реши спорот за името, тој одговара:

„ Во оваа коалиција по прашањето за спорот за името има различни ставови, има потврди ставови, има помеки ставови. Позицијата на ВМРО-Народна партија е најотворена, најлиберална. Таа е многу јасна, дваесет години се занимаваме со оваа работа, дваесет години гледаме дека не можеме да го решиме проблемот на овој начин. Македонија не може да си дозволи уште 20 или уште 40 години да се влече во оваа состојба и за мене ситуацијата е јасна. Јас многу пати по тоа прашање отворено зборувам и сега сметам дека оној политичар кој сака одговорно да се однесува кон својата држава, треба храбро да влезе во решавањето на овој проблем. Манипулацијата со името значи нешто рејтинг повеќе, уште еден изборен циклус, меѓутоа ја водите Македонија на патот на катастрофата“, вели Георгиевски. (П.Р.)


Статијата е прочитана 11595 пати.

Испрати коментарНимиц доставил нови предлози?
Обвинетиот за убиството во „Биг фиш“ не го прифаќа вештачењето
Мекиците од Стража ќе се јадат и на улица „Македонија“
Гинеколози наплаќале прегледи што треба да се бесплатни
Студена клима на разговорите во Њујорк
Вредни икони пренесени во депо за да се заштитат од крадци
Царината заплени 318.000 евра
Комисијата за лустрација објави уште четворица соработници
ДУИ не провоцира, само празнува
„Аман“ доби зелено светло од Владата за потписи
(ФОТО) Иванов на терен им покажа на Груевски и на Ахмети што е соживот
Откриено дувло на проституција во Охрид
Девојката што падна од тераса се бори за живот
Масих ослободена од обвинението за палење на Куранот
Дел Понте во шок по ослободувањето на Готовина
Уапсени киднаперите на сметководителот на Берлускони
Попоски - Прерано е да се каже што ќе донесе новата рунда разговори за името
ОН да расправаат за Хашкиот трибунал
Ќе реагирам секогаш кога се посегнува по македонскиот идентитет
Нимиц ќе ги соочи Јолевски и Василакис
Македонија утре по десетти пат ќе се разеленува
Против смртната казна 110 земји
Светот го чекаат екстремни горештини, глад и изумирање на видовите
Санадер доби 10 години затвор
Судот во Загреб ќе ја соопшти пресудата против Санадер
Вина од Македонија претставени во Канада
Копе конечно на чело на најголемата француска опозициска партија
Еврогрупата расправа за грчкиот долг
Орав - Немав цел да навредам некого
Мечот и шлемот на Скендербег пристигнаа во Албанија
Лекарите се преместија пред Министерството за здравство
Се проширува полициската акција „Керозин“
Новинарите на Би-Би-Си најавија штрајк за Божик
ЈСП ќе го доградува крстот на Водно
Ставрески - Буџетот реален и со соодветен одговор на кризата
СДСМ - ДУИ провоцира со однесувањето во Кичевско
Пуштен кружниот тек во Бутел
Внукот на Хасан Приштина во посета на Битола
Девојка тешко повредена по пад од тераса во Тетово
Орав на консултации кај Иванов, Брисел се правда
Бензините поскапеа за денар, дизелот за 0,5 денари
Најмногу се бараат евтините кредити
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
МАРнет избира национален кириличен домејн за Македонија
Кумановец со огнено оружје повреден во градниот кош
Руски фирми сакаат соработка во земјоделството
Откупот на тутунот може да почне
Охридското Езеро загадено со фософор од албанска страна
Хамас пак го ракетираше Израел
Астронаутите можат да ја преживеат радијацијата на Марс
Се интензивираат активностите за воспоставување подземен катастар
(ФОТО) „Сојуз“ со тричлен екипаж слета во казахстанската степа
Во Собранието почнува расправата за буџетот за 2013
Протести во Јордан по укинувањето на субвениците за гориво
Нимиц денес ќе ги одмрзнува преговорите
(ФОТО) Обама во историска посета на Мјанмар
Седум лица загинаа во сообраќајна несреќа во Германија
ЕУ забрани монета со крст
Ако си во неволја - врти 112
Декемврискиот самит ја разбранува Атина
Груевски- Нова инвестиција со 500 вработувања
Нов спортски центар на местото на постојниот во Аеродром
СДСМ - Eдна милијарда евра треба да вратиме од 2015 до 2017
Нова инвестиција на „Пекабеско“
Автомобил излета, загина 21-годишен возач
Младо вино се пиеше во Кавадарци
Светски ден за сеќавање на жртвите од сообраќајни несреќи
Лагард - Договорот за грчкиот долг треба да биде реален
Обама пристигна во Бангкок
Продолжуваат израелскo-палестинските вооружени напади
Во Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
„Катимерини“ - Филе затрчан по датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Деветмина уапсени за дубари со нафта
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенијаСанто, 18.11.2012 21:52:24
Пак на копче те стегна Бранко да тресеш зелени? Каде Ви е достоинството Господа политичари.Како Баби пред селска чешма си го вадите гнасотиите.И многу останало од оваа напатена земјичка која ја воделе вакви недоквакани лидери.
ФЕЛИКС, 18.11.2012 22:05:32
Сигурен сум да изговореното,,ако зборуваме за лично,можам да кажам дека личниот мотив за пресметка сеуште е ПОГОЛЕМ кон самиот Црвенковски,отколку до господин Груевски,, Едноставно нели оваа сложена реченица богами кажува се.Реченица од која верувам на Евдините и др.ајван& комп. им се крева и тоа малку коса што ја имаат на главата.Искреноста во однесувањето на дотичниот никогаш не му недостасувала, макар таа била во судир со сите.И уште нешто не помалку важно прашање.Зошто првиот мотив за пресметка е поголем од вториот.Можеби ќе го разјаснат другите коментатори блиску до него и поголемиот негов противник.Можеби ќе го сведат на ,,абе не мислел така,не сте го разбрале,,А можеби ќе има ,,да се отворат четири очи со овој,,
pretpriemach, 19.11.2012 00:47:31
A znae li Ljubco kolku lige znaat pikanterii za nego ??????Ako tie toa go iznesat vo javnosta so fakti?? Ke dojde vreme koga se ke se doznae... i ke bide interesno...mnogu interesno.... Ljubco ja imase moznosta da rakovodi so VMRO-DPMNE. No otkako se napolni so pari ne mu se rabotese pa postavi drug covek za koj mislese deka ke mu bide poslusnik, a toj ke lezi ke zema uste... e ne ispadna taka... Sega ke mora da odraboti po nesto zasto parite se trosat.... tesko e vo opozicija.... No vednas da se znae ako resil da go unistuva VMRO-DPMNE (koe ne e negova sopstvenost,VMRO e na narodot) ke bide unisten toj samiot. Kako???Ednostavno: cetirite bukvi sami ke mu presudat...
Зоран, 19.11.2012 02:19:05
Кажи бе друже дали би го сменил името или не ако ти се пружи можност. Батали демагогии.
USA, 19.11.2012 05:43:31
Bivsi premieri na Bivsa Jugoslovenska..... so bivsa slava i bivsi taktiki se samo toa.......bivsi. Eh, da znete sto znae bivsiot direktor na CIA. Ama go nema vo javnost, samo zad zatvoreni vrati. Nitu mediumite ne zborat za nego tuku samo za negovite BIVSI. Davanje publicitet na bivsive ne e slucajnost. Vnimavajte.
НЕВЕН ГНЕВЕН, 19.11.2012 06:33:30
До кога ќе се кити со туѓи перја? Творци на ВМРО ДПМНЕ се покојниот Драги Богдановски и Јаковлевски, во Охрид, а овој шалабајзер, дојде на поставена трпеза, им ги украде парите на луѓето од дијаспората, исто како овие сега што не дерат.
пријател, 19.11.2012 06:38:41
Треба,како што се прави на Запад,да се каже се`за политичарите и во нашава земја.Овде е вообичаено да се кријат информации,а со тоа да се врши притисок кој штети единствено на народот и на државата.
Каква е оваа мизерија, 19.11.2012 08:10:27
Се срамиме што некогаш сме верувале во овој мизерен човек. Најде да ја критикува партијата и идеологијата човекот кој само гледаше како да се збогати. Зошто не му го испитаат потеклото на имотот? Пред да стане претседател на ВМРО одеше со скинати фармерки. Ги искраде партиските пари, а кога беше премиер се изнапљачка. Сега оди на одмор во Кореја, Јапонија и на Аљаска. Мизерија од човек кој можеше да стои запаметен во македонската историја како Гоце и Јане. Срамота!!!
Баба евда, 19.11.2012 08:46:45
Шате бабино , знаев дека IQ не ти е за кај Тодоров , ама дека ти е многу помал од бројот на чевли ме увери сега.Секако дека лично имале повеќе разидувања со Црвенковски , но кога опстанокот на државата е во прашање , тоа го става во втор план.Што е , ве фати паника? Те поздрави другарчето Алчо вчера од Кичево , со две огромни знамиња.Беа црвено-црни , но баба слабо гледа , па не виде дали тоа со црна боја беше орељ или љав?!
Chainsaw, 19.11.2012 10:20:27
Ah kutriot toj :), shtom tolku rano pochna so preventivni zakani, jasno e se.
???, 19.11.2012 10:33:38
Ситно човече, се двоумев дали и покрај се’ да гласам за сдсм, демек да им се даде шанса, после толку порази можеби им е дојден умот, ама кога те слушнав вчера, дефинитивно НЕ за вашата коалиција, ниту за актуелнава. Умот не доаѓа.
srebre, 19.11.2012 10:40:33
dobro vi kaza lazna ideologija sto ne postoi.
Mitko, 19.11.2012 10:46:49
Gledam komentatorite od stabot na DPMNE udrija...
НИКОЈ, 19.11.2012 10:59:50
Па нека ги каже тие пикантерии.. би било стварно интересно....
MakeDonalds, 19.11.2012 11:17:12
Bravo VOJVODO - ZAKON SI.
milan, 19.11.2012 11:24:38
Ne mozat ili ne sakat da razberat poedini komentatori.Pa sojuzot megu BC. i LJ.G. e stvoren za spas na ova drzava. Ako ne se obedinea ke nemaa na koja drzava da bidat lideri ili premieri,nitu ljupco nitu Branko a bogami ni Grujo, bidejki drzavata ni se dvizi kon provalija.Oni dvajcata jasno rekoa zosto koalicirat i deka razlikite ostanuvat.Baba Evdo sateto tvoe ne moze da simne ni krpa od selska taraba, a kamoli zname sto go brani Alco vo dogovor so svojot koalicionen partner.Predprimacu Ljupco bi bilo dobro da ima moznost da go skroti ne VMRO, tuku da go skroti i prizemji DPMNE.
Fani, 19.11.2012 12:24:41
Pa ovoj covek nisto ne kaza,ne procitav nisto konkretno,se nesto vo magla.Se dodeka takvi politicari postojat vo Makedonija koi postojano se zajaduvaat so nekoi pikanterii i slicno,se dodeka se nema jasen stav i konsrtuktivnot vo za resavanje na problemot so imeto i mnogu drugi vnatre vo zemjata-nemoze Makedonija da odi napred.Samo da go spomnam albanskoto zname vo Kicevo,pa sto drzava bese da dozvoli takvo nesto,kade se odgovornite,kade e Jankulovska,Gruevski ???Najlesno e da se kazene sum videl,toa e beganje od odgovornosta...Svedok sum bila vo Kolmar-Elzas,koga eden germanec go istakna germanskoto zname na negovata kuka,ama samo za nekolku minuti.Vednas dojde policijata i go simna znameto...Ova se slucuva vo EU!!!!
Читател, 19.11.2012 12:33:38
Кој како сака нека вика за тебе. Ти си олицетворение за ВМРО. Но еден совет директно до тебе-не се зафаќај многу да не му правиш друштво на Брат Љубе. Доколку сметаш дека си 100% чист тогаш само напред.
Jug, 19.11.2012 12:36:52
Vo Ljubco ima harizma. Site politicari vo Makedonija si kasnaa od narodnite pari i ne treba samo nego da go krivime deka bil aramiata. Site kradat 20 godini od ovaa siromasna zemja a se pravat patrioti i rodoljubi. Samo evropska integracija i kontrola od trojkata kako sto im pravat na Grcite sega inaku ovie nema nisto da ostavat. Ke ni gi prodadat i planinite i rekite i polinjata i da mozat i nas ke neprodadat ili ke ne proterat.
ebivetar, 19.11.2012 13:28:07
Vreme e nekoj da mu zastane na bugarofilot na pat i zasekogas da mu kaze da si go gleda bugarofilstvoto a da go ostavi ovj narod da bide toa sto e.
Istocna Makedonija, 19.11.2012 14:06:06
Sekoja cest na osnovacite Bogdanovski,Jakovleski... ama Qubco ako ne se pojavese i ne gi hipnotizirase masite VMRO-DPMNE ne samo sto NIKOGAS nema- se da ja ima vlasta,dali i ke postoese kako partija! Se ova e visina a drugoto se komentari na partiski- te kujni i platenici od bilo koja strana.
petar, 19.11.2012 14:09:55
go zalam ovoj covek,ovoj covek e nula,nisto!koj uste ti veruva na tebe i na tvoive zakani???ma ajde vi se molam,gospodinot LjuBco e procitana kniga,nikogas ne bi go dal glasot za ovaa koalicija!
do milan i princ, 19.11.2012 18:11:58
Branko i Ljubco koga bea na vlast ja ispokradoa drzavata,menuvaa ime,zname,ideja za razmena na teritorii,drzavjanstva za Kosovari,a sakaat da se vratat na vlast za da go smenat imeto i da ja obezlicat drzavata.Takov spas za drzavata od niv,ne blagodaram.Da vo NATO i EU,no ne so smeneto ime.Ako nadvor od NATO i EU za Makedonija ima opasnost od separatizam,togas zosto DUI i DPA od petni zili sakaat sto pobrzo Makedonija da stane clenka tamu?Znaci nema nikakva opoasnost za Makedonija iako ne e clenka vo NATO i vo EU.
Господе,Ти и Твојата милост, 19.11.2012 18:11:59
Денот кога земјава ќе остане без ниту еден некомпромитиран, целата ќе биде така немоќно фрлена на ѓубриште.Ниту за рецоклажа нема да има некој да ја трампа за ништо вредно.Пепел да е и вистината кој ќе излезела демек на видело,за секој и секого.Ништо од тоа аир нема државата.Новите регрути,новите гуштери.Дајте им со време барем малку од каузално-стратегиското,малку расад за денот Д,колку ептен да не не сметаат итроманите за дорапошт.Малку резерва во батериите до дај боже новиот почеток.Зашто во прашање е доведена и дефиницијата колку ние сме нормален народ.Господе, Ти и Твојата милост.Да се трошат парите од народот за соспственото самоуништување.Да се биде неодговорен до безкрај пред него.Да се крши Хипократ издавајќи ја тајната на менталниот склоп,негов.Тоа е директно учество во злосторството.Дај бре луѓе,и власт и опозиција.Ако треба и ќе ви се плати и одењето и враќањето ако треба и до Марс,седнете,и договоретесе, макар и за една точка,па макар без ништо, пред неа и зад неа.
Archelay, 19.11.2012 18:47:54
Za kakvi pikanterii zboruva ovoj poranesen Makedonec?Uste li se obiduva od nas da pravi nedovetnici?Se znae koj i komu mu go predade makedonskiot jazik a potoa i makedonskiot identitet.Sekomu mu e jasno deka od obicen vraboten ne se postanuva preku nok parajlija.Bidi sreken sto i segasnive ne pagaat podolu od tebe inaku Sutka ne ke ti begase so statusot Vecen dom.A ke mi bide milo da gi cepnes i,bidi siguren deka i ponatamu muva nema da te lazi.
Borko Veselinov, 19.11.2012 20:26:18
Edinstvenata svetla tocka na Makedonskata politicka scena e gos. Georgievski Ljubco
Ристо, 19.11.2012 20:41:56
не Љупчо а Љубчо

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ситен дожд

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 14°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Водич за заштита на децата од сајбер-насилници
Се' повеќе тинејџери се жртви на педофили кои демнат на „Фејсбук“. Два случаи беа пријавени во „Меѓаши“, но бројката е д...
Светот го чекаат екстремни горештини, глад и изумирање на видовите
Ако не се преземат итни мерки против глобалното затоплување, до крајот на векот светот ќе биде потопол за 4 целзиус...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |