Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.10.2012, 11:04

Рикер: Спорот за името не може да се реши со притисок на САДAмериканскиот помошник државен секретар ги поздрави препораките на ЕК за отворање на преговорите

Американскиот помошник државен секретар Филип Рикер го поздрави напредокот на Македонија во дијалогот со Европската Унија и препораката за отворање на преговорите.

Тој ги повика Македонија и Грција да бидат активни во надминување на спорот, велејќи дека со тоа веднаш ќе се отвори поканата за членство во НАТО.

На средбата со новинарите од балканските земји во Вашингтон, јави дописникот на МИА, Рикер оцени дека сите земји од Југоисточна Европа, кои имаат желба да се интегрираат во НАТО и во Европската Унија, треба да ја имаат таа можност, и САД ќе ги поддржува во тоа.

- Ние ги поддржуваме македонските евроатлански аспирации. Никој не сторил повеќе да ја подготви Македонија и да ја насочи на овој пат. Како што и НАТО оцени, Македонија е подготвена да и се упати покана за членство. Силно ја поддржуваме во овие напори и продолжуваме да ги повикуваме и Македонија и Грција да најдат начин да одат напред. Во текот на многу, многу години сме давале идеи и предлози за тоа како сметаме дека земјите треба да одат напред, но на крајот на нив е да го сторат тоа. Нашата порака останува иста, постојана, дека Атина и Скопје треба да најдат решение што е можно поскоро. Неопходен е активен ангажман. Обединетите нации ги нудат добрите услуги на амбасадорот Нимиц. Тоа е процес во тек, да се разреши ова прашање, што ќе и дозволи на Македонија веднаш да добие покана за членство во НАТО, изјави Рикер, кој беше прашан за наводите во грчкиот печат дека САД вршат притисок врз Грција за брзо разрешување на спорот.

Рикер воедно го поздрави дијалогот на високо ниво меѓу Македонија и Европската Унија и препораката на Европската Комисија дека Македонија е подготвена за отпочнување на преговорите за членство, велејќи дека САД стојат зад таа препорака од првиот пат кога беше дадена.

На прашањето за влијанието на растечкиот грчки национализам и грчката економска криза врз преговорите за името, Рикер оцени дека решение за спорот за името е можно, со добра волја и посветеност на двете страни и тоа без да се навлегува во прашањата на идентитетот.

- Двете земји можат да седнат и да го разрешат ова. Ако погледнете со кои прашања се соочени светот и регионот, како и економските предизвици со кои сме соочени, тие можат да бидат надминати, и се надминуваат, со посветеност, со фокусираност на изнаоѓање на решенија. Компромисот не е лош збор. Тој не мора да содржи езотерични концепти на идентитет, и нашата позиција останува иста. Јас лично сум зборувал и низ годините, сме изнесувале разни опции и можност и сме нуделе помош и поддршка на двете страни. Останува да има дијалог, да се најде решение, изјави Рикер, додавајќи дека одлуката не може да се постигне со американски или друг надворешен притисок.

На прашањето за односите во владеачката коалиција во Македонија, со законот за посебните права на бранителите и за случајот Слупчане, Рикер оцени дека Македонија е успешен пример за помирување по конфликтна состојба и за користење на етничката разновидност како предност, а не слабост на општеството.

- Меѓуетничките тензии не се јавуваат само во Македонија, нив ги има насекаде во светот. Ние во САД ја користиме нашата разновидност како сила за да ги надминеме овие прашања и минатите конфликти. Мислам дека во целина Македонија тоа успешно го прави. Помирувањето е многу важен концепт, зборував за тоа кога бев во Македонија неодамна, и кога служев во Македонија со години. Имав можност да се видам со претседателот Иванов во Њујорк. Тој е лидер кој се залага за одење напред, за интегрирање на сите луѓе од земјата, и тоа да биде сила на Македонија. Тоа го признаваме и мислам дека сите знаеме дека политичките водачи и граѓаните можат да ги надминат овие предизвици, оцени РикерСтатијата е прочитана 876 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црковните проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот ��ладика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Треневски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Македонската дијаспора ќе инвестира 15 милиони долари во Македонија
Игор Илиевски - Подготвен сум да се соочам со последиците
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонија
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декември да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
ОРМ - Со предложените измени не се намалуваат работничките права
Британската влада врбува деца и хакери
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во Македонија
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Карл Билд - Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија
Кофи Анан - Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше
Се централизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите гаранција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Платен убиец избега од затвор
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликации
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Студентка од Скопје скокна во смртJON, 20.10.2012 14:17:27
Riker mnogu dobro znae deka za nego Makedonija e Makedonija zatoa što Amerika toa go potvrdi so potpis vo 2005, što znači deka pritisok može da vrši edinstveno vrz Grcija ako tolku mu znači bilateralniot spor da se reši.
Mark, 20.10.2012 15:03:58
Ova ne bi mozelo da se kvalifikuva poinaku osven kako prilicno obilna porcija na hipokrizija..SAD ,,ne mozele da pritiskaat,,!? Ma nemoj!? Pa koga tie navistina sakaat nesto da se resi ne pritiskaat tuku GAZAT!! Se sekjavate na Ohridskiot dogovor? Perdju kako Kerber im se ssna na nasive, samo sto ne gi natepa!? Ili vi teknuva na Rambuje? Ili na Dejton? Molam, ne bilo isto? Ne, toku Vujce Sem igra se ponecisto ovde, podrzuva nedemokratija, teska korupcija i kup drugi valkanici zasto ocigledno turka nesto sto samo nemu mu odgovara! Nie samo stoime podzinati i cekame ,,sta ce nas sutra da zadesi,,...
девичанецот, 20.10.2012 17:17:07
Ајде, ете и покрај сета скептичност, да го прифатимр тврдењето од насловот. Но дали коректно ќе потврдите, господин Рикер, дека признавањето на Косово од страна на Македонија и многу други земји, беше под директен притисок на САД.( да не речам закана).
Симона, 20.10.2012 20:15:33
Така е кометнатори. За жал така е и тоа ние горката судбина. Ама за сега немаме ниеден другар никако да поможе за ништо. Верувам зашто немаме добри дипломати, сите се сериозно аматери. Може од сите лоши да го избереме најмалку лошиот по нас. И пак ќе биде овој зашто не сме способни да се подружиме со некој друг. Мислам дека доколку се соберат најмните македонци, без разлика на партија и убедување (за малку ќе речев вера и народност), ќе се најде чаре. Не сум убедена дека најмните ни се на чело. Тоа е можеби случај кај малцински(от)те народ(и) во Македонија, но не и кај македонскиот. Тој е склон на делење памет од оние коишто го немаат. Тажно. Наскоро може навистина да не` снема. Многу е веројатно дека тогаш ќе ни биде лошо, но подобро од сега. Секогаш кога друг не` командувал било поарно од самоуправувањево. Istoria Magistra Est, па макар била и таа на Сандета Велики.
pile, 20.10.2012 20:17:03
Do Mark;Ne e dalecen peridot na necija posakuvana cel za porast na antiamerikansko raspolozjenie i palenje na ambasadata vo Skopje na dokazjaniot strateski sojuznik i partner na R.Makedonija, site bea makedonci neli.Edna izreka veli,koga baras pomos od prijatelot barem ednas poslusaj go.A dali Vladata predvodena od Gruevski go slusa ili dobiva macnini vo stomakot od neprincipelnosta, i go ostavi so prstot vo usta sojuznikot pred ostanatite zemji clenki na NATO,i davajki alibi politika na Vladata na Karamanlis za veto vo Bukurest so aktivnosti od tipot,poklonenie na spomenikot na revolucionerot Goce Delcev so karta na golemna Makedonija,preimenuvanje na aerodromot i avtopatot,ili so izjavite ,,vremenata spogodba e zjiva katastrofa,otpor za sredba vo Zagreb posle Samitot, ili beganje od sredba so G-din Filip Gordon, zarem treba uste.Sto sakas g-din Mark,porakata za drzjenje pres vo Vasinkton od trotoar e bezvredna,ili sakas so sila da ti naznacat drzjaven obvinitel od stranstvo za da

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |