Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
25.12.2012, 17:09

Илиевски на местото на Бабунски?

Над 30 тренерски имиња аплицирале досега за кадровски решенија за петте главни младински фудбалски категории. Дефинитивната листа ќе се знае до крајот на оваа недела. Некој ден екстра е намерно оставен како можност при разгледувањето да учествуваат и евентуалните кандидатури по пошта. Именувањето на селекторите е предвидено кон средината на јануари, а дотогаш треба да „одиграат“ многуте лоби-групи. За фаворитите за петте нови платени функции во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) никој не сака да лицитира. Оттаму велат рано е, иако низ кулоарите веќе кружат имиња, презимиња и прекари на дел од лицата што би требало да добијат доверба од раководството за водење на еден од националните состави.

Еден од нив е Добринко Илиевски. Неофицијално дознавме дека тој е прв пик во ФФМ за кормилото на репрезентацијата за фудбалери до 21 година. Иако досега не бил прв тренер на екипа (беше помошник на Илчо Ѓорѓиоски во Македонија ЃП и во Вардар, функција што Илиевски ја извршува и во моментот кај „црвено-црните“) треба да биде наследник на Бобан Бабунски.

Тони Јакимовски, неофицијално, се врзува со селекцијата до 19 години, албански фудбалски стручњаци најверојатно ќе работат со генерациите со 17 години и до 15 години. Како едно од можните решенија за нив е Менсур Јакупи, а како најсериозен кандидат за новоформираната У-13, нашите извори, го споменуваат Боби Стојковски. Неговата репрезентација ќе биде со функција подготвителна (заедно со У-16 и У-18) за спортската академија.

Деветте распишани критериуми за избор на селектори не важат за идните кадровски решенија во женски фудбал, во футсал и во аматерската репрезентација на Македонија. За разлика од функциите во генерациите У-21, У-19, У-17, У-15 и У-13 што ќе бидат платени во иднина, за овие три работни места не се предвидени пари од буџетот на ФФМ за професионален ангажман, туку селекторите ќе се плаќаат од повик. (С.Д.)


Статијата е прочитана 963 пати.


Испрати коментарГодина во знакот на Тодор Гечевски
Ѓаволски тешка победа на Јунајтед
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Ибраими македонски фудбалер на годината
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Надал не игра ни во Абу Даби
Тестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“Jovan, 26.12.2012 02:56:40
Od koj naftalin go vadat tipov.Site vesnici brujat deka ke go zameni Babunski.Pa Babunski barem napravi rezultat,a ovoj nikogas ne bil prv trener.Edinstvena pozitivna karakteristika mu e toa sto mu bil pomosnik na segasniot pretsedatel na FFM.Skopsko i se e mozno.Sramota !!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 3°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Нема квалитетен воздух, нема живот
Здружението на граѓани „Гоу грин“ и средношколци маршираа по улиците против неодговорниот однос на надлежните и индустри...
Каде за Нова година?
Угостителите и локалите нудат се' и сешто, но, сепак, примарна задача ќе биде да не останете шворц до наредната плата. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |