Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
31.05.2012, 13:14
Промоција на „Грабнувањето на Европа"Новата стихозбирка на Иван Џепароски, чиј издавач е „Дијалог" вечерва ќе биде промовирана во Салонот 19.19 во КИЦ, во 19.19 часот

„Грабнувањето на Европа", новата стихозбирка на Иван Џепароски, чиј издавач е „Дијалог" вечерва ќе биде промовирана во Салонот 19.19 во КИЦ, во 19.19 часот.

Промотори ќе бидат Анастасија Ѓурчинова и Соња Стојменовска Елзесер, а стихови ќе чита Ѓорги Јолевски.

Поетот, критичар, есеист и естетичар Иван Џепароски работи како професор по предметите „Естетика", „Историја на естетиката" и „Филозофија на културата" на Филозофскиот факултет во Скопје.Бил и во моментов повторно е секретар на П.Е.Н. Центарот. Во оваа своја нова стихозбирка Џепароски останува доследен на својата веќе препознатлива и изградена поетика, зошто песните во неа не се патописни сведоштва за сопственото доживување на градовите, лицата и пределите на Европа, туку многу повеќе една имагинарна, возвишена, пост-метафизичка, но ирониска фреска на состојбите врзани за духот на времето на нашиот стар континент кому од дамнини му припаѓаме. (К.Б.)Статијата е прочитана 273 пати.

Испрати коментар„Свадбата на Фигаро“ ќе го отвори МТФ „Војдан Чернодрински”
Британските режисери Тони Палмер и Мајк Сарн во филмот „Соба со пијано“
Kуќата на Ејми Вајнхаус се продава за 2,7 милиони фунти
„Оф-фест“ почнува со Хуан де Маркос Гонзалес
Цеца на концерт во Скопје со приватен авион
Грандиозната „Аида“ ги затвора „Мајски оперски вечери“
Се отвора галеријата „Јустина и Родољуб Анастасов“
Праизведба на „Змејовата невеста“ во прилепскиот театар
„Оф-фест“ продолжува да носи музика од сите континенти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Петок
Ведро
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Сабота
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроник�� | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |