Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.01.2013, 12:12

Владата ќе гради 474 социјални станови

За изградба на овие станови кои се наменети за лица со социјален ризик и други ранливи групи издвоени се 867.833.000 денари

Во 2013 година Владата преку Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор ќе отпочне со градба на 474 станови во пет градови во државата. За изградба на овие станови кои се наменети за лица со социјален ризик и други ранливи групи Владата издвои 867.833.000 денари.

Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев на денешната прес-конференција соопшти дека во текот на оваа недела ќе отпочнат постапките за изградба на овие станови.

- Ќе бидат распишани јавни повици за интерес за градење на становите и ќе бидат отворени понудите, потоа ќе се пристапи кон електронска негативна аукција на која компаниите кои сакаат да ги градат становите по пат на наддавање ќе конкурираат и онаа компанија која ќе понуди најниска цена ќе ги гради становите, изјави Ѓорѓиев.

Станови ќе се градат во Скопје, во општината Бутел - 312, во Ресен 18 станови, во Демир Хисар 25, во Кочани 43 и 76 станови во населбата Точила во Прилеп.

Рокот за изградба за некои згради е до 2014, а за некои 2015 година.

Досега се изградени и распределени 559 станови за лица со социјален ризик што е најдобра гаранција за исполнувањето на ветувањата.

Становите се наменети за лица со социјален ризик и други ранливи групи меѓу кои спаѓаат деца без родители или родителска грижа, лкица над 18 години кои до својата осумнаесетта година биле згрижени во институции и други облици на згрижување за деца без родители, корисници на социјална или постојана парична помош, лица погодени од неелементарни - природни непогоди без разлика на правниот статус на нивните постојани живеалишта, инвалидни лица и лица на кои им е потребна помош и грижа од друго лице и семејства со инвалидизирани лица, социјално загрозени лица припадници на ромската заедница, самохрани родители со малолетни деца и слепи лица корисници на социјална или постојана парична помош.

- Истовремено оваа 2013 година ќе започне со разгледување и подготовка на 14 локации за изградба на згради со станови за лица со социјален ризик и други ранливи групи. За оваа група објекти е изработена проектна документација за седум градови, изјави Ѓорѓиев.

Оваа програма е дел од активностите на Владата за решавање на станбеното прашање на примателите на социјална парична помош и, како што истакна портпаролот, освен што се решава станбеното прашање на многу семества, ваквите инвестиции придонесуваат и за раздвижување на градежништвото кое обезбедува егзистенција и работа на компаниите и вработува огромен број граѓани. Ова го помага и локалниот развој на општините.


Статијата е прочитана 851 пати.


Испрати коментарПочина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Билт - ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓање
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за лока��ните избори
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верниците
„Стандарт“ - Самарас кај Борисов заради Македонија
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
ЕУ повика да се смират страстите во Македонија
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Нимиц, сепак, ќе донесе предлог
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Г.г. Стефан - МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија
Стаса последната тура двокатни автобуси
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013
„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица по��инаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднинатаgrazerin, 03.01.2013 14:54:58
Stramota dali Makedonija e vo istocna samo, i tamu se gradi vo zapadniov del na Makedonija nitu eden stan .Se gleda deka Makedonija e podelene samo treba vreme zatoa vladaata nisto ne gradi vo gore spomenatiot del.Ovaa Ne(vlada) nema ednakvi gledanja kon cela makedonija a i treba da se podeli na istocna i zapadna.sekako ne finansira nisto vo zapadniot del.pozdrav
Itar Pejo, 03.01.2013 15:28:53
Zosto i Utrinski treba da i pravi propaganda na Vladata? Nema da gradata tuku gradezni firmi so pari od drzavata a ne od vladata. Ili i Utrinski prifaca deka Vladata e Drzavata?
Stojko, 03.01.2013 17:30:30
Се сложувам дека на социјално загрозени лица и семејства треба да се помогне. Само не сум убеден дека оваа влада го прави тоа на вистински начин. Откако ќе добие стан (не сум сигурен на користење или во сопствеост) како ќе го одржува, како ќе плаќа сметки ?? А успут да напоменап дека средна класа, односно осиромашен среднаа класа, е најмногу заборавена.
riki, 03.01.2013 22:04:25
vladata izgradi i gradi stanovi,vladata ovozmozi besplatno zdravstvo i skolstvo,vladata izgradi 100 sporstski sali,vladata napravi ova napravi ona.e pa dobro jas da gi prasam nesto:od kade tolku pari za ocigledno tolku ogromni investicii?kako za vreme na sdsm nemase tolku gradenje a kazi reci stranskite investicii vo nasata zemja bea i se,na priblizno nivo?znaci krediti i legalno derenje na narodot preku 100,novi zakoni koji site se strikno povrzani so plakanje i davacki.kolku krediti se vkupno?i dali sme mokni voopsto da gi vrakame?gospoda od vladata,se znae deka silata na drzavata pociva pred se na izvozot,sto kaj nas ne e slucaj i koga ima edna takva negativna diferencija kako kaj nas vo odnos export-import togas,kaj vi e matematickata platforma sto bi obstruirala eden subficit za da investirate? na zalost nema.nie sme vo minus.nie so plati od 130 do 200 evra,sme vo recesija veke poveke godini i zatoa narodot i ne znae sto e recesija.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 4°C, Мин: -2°C

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Никогаш не дозволив славата да ми удри в глава
„Дедо ми Иван секогаш ни велеше на нас, внуките: Имајте голема душа и отворено срце за сите. Тоа сум јас“, вели Катарина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |