Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.11.2012, 15:34

Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни

Македонските граѓани од крајот на годинава ќе може одредени услуги да ги плаќаат преку мобилен телефон, интернет или кабелски провајдер. Ова е предвидено во измените на Законот за платен промет што денеска ги објави министерот за финансии Зоран Ставрески, а произлегуваат како потреба наметната на современиот начин на живеење и современите технологии.

„Со измените на Законот се воведува современа можност за дополнителен начин за плаќање на услугите преку мобилен телефон или интернет и кабелски провајдер. Со измените се овозможува мобилните оператори да постават терминали и со приложување на мобилниот телефон, исто како што се плаќа со кредитна картичка, плаќањето да се активира преку мобилен со внесување пин. Потоа на крајот на месецот трошокот ќе биде вклучен во фактурата која ќе ви ја достави мобилниот оператор. Истото ќе може да се направи преку сметките за кабелски и интернет-провајдери“, појасни на прес- конференција министерот Ставрески.

Тој додаде дека ќе може на овој начин да се плаќа и за артикл или за некоја услуга која е порачана од дома и испорачана во домот.

Според министерот, ова ќе придонесе за зголемена конкуренција во платниот промет, намалување на провизиите и ќе значи олеснување на граѓаните да имаат повеќе опции на располагање за плаќање некоја услуга.

„Секој од нас понекогаш бил во ситуација да е на некое место, во ресторан, на пример, и да го заборави паричник, или немате кредитна картичка и нема начин како да се плати сметката“, рече министерот.

Според измените во Законот, плаќањата ќе бидат ограничени за поединечен износ до 1.000 денари, а вкупно во текот на месецот за 6.000 денари. Кај поединечните оператори ограничувањето на вкупните трансакции што ќе може да се платат на ваков начин е 100 милиони денари месечно за сите корисници на услуги.

За да може да се користи оваа можност ќе треба да се склучат договори меѓу операторот, односно посредникот и оној што ја дава услугата, а исто така секој од нив ќе треба да добие одобрение од Народна банка преку исполнување одредени капитални и технички услови. Тоа е за да нема нема злоупотреби и технички и други проблеми. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 944 пати.

Испрати коментарБугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во Берлинevro-makedonec, 02.11.2012 16:11:12
Znaci pomalku administrativni raboti a poveke kradenje. ke nema potreba od vraboteni da pravat fakturi, da kucaat fiskalni beleski i. t. n. Koga ke se sluci nekoj da e ukraden, odgovorot e; toa e se avtomatski.
Novcanik, 02.11.2012 20:20:40
Што е тоа паричник живи Бога, никогаш од некој мој близок, ниту блозок на некој мој близок ја немам чуено оваа туѓманска клепаница. Да ви кажам и супа викаме исто како Србите, од утре пуса да ја викате, звучи како целуфка на хрватски. Ш`убав нов збор за супа - пуса. Еднакво неразбирлив како и паричник
seirdzija, 02.11.2012 20:49:40
hehe,posto novcanicite se prazni,sega ke se bara nekoja para preku mobiljki,a?Kakvi debili ja vodat drzavata!!!ekonomisti,hahahaha

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |