Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
12.02.2013, 14:55

Александар Морфов прогласен за почесен доктор на ЕСРА

Морфов е првиот театарски режисер прогласен за Doctor Honoris Causa на овој универзитет

ФОТО: Киро Попов

Бугарскиот театарски режисер Александар Морфов денеска беше прогласен за Doctor Honoris Causa - почесен доктор на Универзитет за аудиовизуелни уметности ЕСРА Париз-Скопје-Њујорк.

- Неговите легендарни претстави во Националниот театар во Софија, неговиот ангажман како уметнички директор, работата во Русија, неговата исклучителна поврзаност за театарскиот живот во Македонија, присуството во театрите и на театарските фестивали ширум целиот свет, како и неговиот личен естетски хоризонт ќе бидат пример за идните генерации на млади уметници, не само од н��шиот универзитет, туку и за сите млади визионери, се наведува во одлуката што ја донесе Научно-наставниот совет на Универзитет за аудиовизуелни уметности ЕСРА Париз-Скопје-Њујорк.

Балканскиот театарски гениј Александар Морфов, истакна во својата беседа ректорот Јордан Плевнеш, е волшебник кој ги избриша границите на Балканот и е подеднакво присутен на сите сцени во светот.

- Името Морфов е рамно на една театарска катарза во која тој се појавува како балкански театарски ослободител. Тој е човек-космос кој предизвика тектонски нарушувања во балканскиот, европскиот и светскиот театар, потенцира Плевнеш.

Морфов се заблагодари за наградата и додаде дека Македонија му дала љубов. Истакна дека во Македонија има многу пријатели, како Благој Стефановски, Владо Цветановски, Влатко и Горан Стефановски, Никола Ристановски...

Александар Морфов е првиот театарски режисер прогласен за Doctor Honoris Causa на овој универзитет, што претставува и гест на препознавање на неговата личност, но во исто време и препознавање на значењето на современиот бугарски театар и неговите претставници од почетокот на 20 век се до денес.

Со чинот на прогласување, името на Александар Морфов ќе биде запишано до имињата на Маноел Де Оливеира, Јиржи Менцел, Шарл Азнавур, Боро Драшковиќ, Мики Манојловиќ, Жан-Клод Кариер, Абдулах Сидран и Слободан Шнајдер.


Статијата е прочитана 721 пати.


Испрати коментарСтив Мартин првпат стана татко на 68 години
Македонскиот филмски фонд на собир во Израел
(ФОТО) Најмалата банка во Германија
Фотографии од бремената Кејт Мидлтон во бикини
„Фолтин“ за Св. Трифун и Св. Валентин во „Хавана“
ДПМ одбележа 66 години постоење
Мила Кунис ќе се соблече, само да не ја прашуваат за Ештон
„Роксет“, „Квин“ и „Битлси“ за Денот на вљубените
(ФОТО) Був под хауба преживеа возење од сто километри на час
Битола на големо се подготвува за „Битола Шекспир фестивал“
Кралицата не сака бебето да се вика Дајана
Филмот „Арго“доби три награди БАФТА
(ФОТО) Триумф на младите музичари над ветераните
Ќерката на Мик Џегер живее во социјален стан
Кирил Џајковски на Вудсток
(ФОТО) Ритуално капење во Индија
Вегетаријански порции за Адолф Хитлер
(ФОТО) Самба! Самба! Самба!
(ФОТО) Кинезите го прославија пристигнувањето на Змијата
Леонардо ди Каприо во врска со косовската Мис универзум
Берлинале почна во знакот на политиката
Пол Макартни во Њу Орлеанс помина како уличен свирач
Од сабота до сабота
ЏИШ - Ново шоу со Игор Џамбазов на МТВ
Нацоски одбележува декада на меѓународната сцена
Во мозокот постои центар за зло
„Епл“ продаде повеќе од 25 милијарди песни
Филмскиот фонд ќе финансира 28 проекти
Дино Имери ја одушеви публиката во „Лисински“
(ФОТО) Поштенска марка со вкус на чоколадо
(ФОТО) Долги аплаузи и воодушевување на премиерата на „Изгубени Германци“
Сто и дваесет години од смртта на Григор Прличев
(ВИДЕО) Астероид ќе мине покрај Земјата на 15 февруари
„Skyfall“ прогласен за филм на годината на Бритиш Филм Авардс
Премиера на „Изгубени Германци“ од Дејан Дуковски во МНТ
Слика од Пикасо продадена за 28,6 милиони фунти
Роби Вилијамс не бил доволно кул за „Оејзис“
Агата Кристи била надгледувана од МИ5
Премиера на операта „Аптекарот“ од Јозеф Хајдн
Првата фотографија на синот на Шакира и Пике за УНИЦЕФ
Реконструирано лицето на Ричард Трети
Пронајден скелетот на Ричард Трети
„Изгубени Германци“ утревечер премиерно во МНТ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Претежно облачно

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 9°C, Мин: -2°C

Сабота
Делумно облачно
Макс: 10°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
91. Elvis Presley, „Suspicious minds“
Автор: Mark James; продуценти: Chips Moman, Felton Jarvis, Presley; објавена септември 1969 година, РЦА
Вечера и појадок за љубовниците
Ви предлагаме мени за Денот на вљубените - со него завршете ја вечерата и почнете го утрото...
Кинеска година на Змијата - Змијата во куќа, гладот од куќа
Една древна кинеска поговорка вели дека змија во куќата е добар знак, бидејќи тоа значи дека вашето семејство нема да гл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |