Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.08.2012, 15:45

Шкотскиот парламент нема право да свика референдум за независност

Парламентот на Шкотска нема легитимно право да свика и организира референдум за независност на овој дел од Велика Британија, заклучи правната истрага околу овластувањата што го спроведе Комисија на британскиот парламент.

Во заклучоците што денеска беа првпат објавени се вели дека секој референдум мора да има правна основа што ќе гарантира дека подоцна нема да се оспоруваат неговите резултати и пред се неговиот легитимитет, па затоа сугерира Холируд (шкотскиот парламент) и Вестминстер (британскиот парламент) да се договорат околу тоа кој ќе го свика плебисцитот на жителите на Шкотска за нејзината иднина.

Владејачката сепартистичка Шкотска национална партија (СНП), која има апсолутно мнозинство во парламентот во Единбург, тврди дека само Холируд може да свика референдум во Шкотска на кој се одлучува за „најважното прашање во нејзината историја“.

Владата во Лондон и британски правни експерти меѓутоа уште од актелизирањето на ова прашање предупредуваат дека овластување за еден ваков референдум може да има само парламентот на Велика Британија, па целиот случај го предадоа на испитување на специјалната парламентарна правна комисија.

Според нејзините заклуцоци, Холируд има овластување за референдуми кои се однесуваат само на прашања што произлегуваат од Законот за деволуција (префрлање на овластувањата од Лондон на Единбург), но за референдум за иднината на 305 години старата Унија меѓу Шкотска и Англија може да одлучи само британскиот парламент.

Од тоа кој е овластен да свика референдум ќе зависи и определувањето на датумот за неговото одржување, како и други технчки прашања околу гласањето. СНП и шкотскиот премиер Алекс Салмонд, кој веќе ја почнаа кампањата, инсистираат рефереднумот да се одржи во октомври 2014 година, додека владата во Лондон која не се противи на одржувањето референдум, сугерира тој да се одржи во пролета 2013 година.

Британскиот премиер Дејвид Камерон и Салмонд ќе се сретнат на крајот од септември за уште еднаш да се обидат да ги приближат позициите.


Статијата е прочитана 769 пати.

Испрати коментар„Дискретна помош“ од ЕЦБ за Грција
Се' уште активни неколку пожари во Македонија
Намалена градежната активност во странство
(ФОТО) И Питу Гули дојава во Жена парк
Арбен Џафери во критична состојба
Италијанските семејства живеат од своите заштеди
Македонски телеком и натаму лидер на пазарот
АЕК распиша тендери за 4G и за избор на дигитален оператор
Скулптура на Тоше Проески поставена на „Мостот на уметноста“
Партнерите во грчката влада не можат да се договорат за мерките за штедење
Се урна дел од Кинескиот ѕид
Шест активни пожари во Македонија
Македонија во зелена фаза
Пожарот кај ОКТА изгаснат, активни уште четири
Крај на набљудуваната независност на Косово според планот
Пожар во близина на рафинеријата ОКТА
Јорданскиот крал стравува од распад на Сирија
Се бара консултант за пругата Бељаковци - Крива Паланка
Во комбе-канцеларии ќе се аплицира за субвенции
Тројца нови членови во македонската група во Конгресот на САД
Cе формира национално тело за справување со компјутерски инциденти
Пирана уловена во реката Марица
Одбележани 11 години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак
Загина параглајдерист од Виница
„Убиениот“ руски генерал се сретна со новинари во Москва
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина офталмологија
Сириски бунтовници тврдат дека убиле руски генерал
Единаесет години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак
Локализиран пожарот кај аеродромот Стенковец
Во Македонија и денеска тропски температури
Приврзаници на „Златна зора“ нападнаа полициско возило во кое имало имало имигрант
Над 1,5 милиони Кинези евакуирани пред налетот на тајфунот Хајкуј
Пет активни пожари во Македонија
Издадени 24 решенија за забрана за работа
Гори депонијата во Тетово
Сарчиево повторно со Гинисов рекорд
Економската состојба на фирмите понеповолна од лани
Две третини од граѓаните не и' веруваат на Владата
(Обновено) Активни неколку пожари во Македонија
Црногорските хотели стануваат „геј-френдли“
Грант од холандската Влада за реконструкција на родилиштата
Трошоците за живот пониски за 0,9 отсто
„Повардарие“ почна да го доплаќа ланското грозје
(ФОТО) Положени венци пред споменикот на загинатите припадници на АРМ од 2001
Се влошува ситуацијата во Алепо
Пожари во скопските села Света Петка и Брест
Сарчиево подготвено за Гинисовото гравче
Потребна е политичка волја за решение на името
Неуспешно лансирање на два сателити од Бајконур
Да се избегнува работа на отворено од 11 до 17 часот
Македонија во портокалова фаза
Напаѓачот од Милвоки е поранешен војник во американската армија
Во јуни намалени откупот и продажбата на земјоделските производи
(ФОТО) Mинистерот за одбрана и началникот на ГШ на изложбата на АРМ
Прекината потрагата по удавеното момче во „Мавровица“
Првпат интервентна кардиологија во Битолаobjektiven, 07.08.2012 18:49:24
Azosto nema pravo? Sega treba Skotite da formiraat SOA (Skotska Osloboditelna Armija) koja ke se bori za nezavisnost i da se otrgne od kandjite i ropstvoto na Angliskata kruna. SOA treba da bide osnovana po istite principi i nacela kako i KLA, kako Libiskata,Tuniskata,Egipetskata,Siriskata Osloboditelna Armija, se razbira potpomognata od NATO, a ako ne od Kina i Rusija, a ON da izglasaat rezolucija da vokolku pocnat borbi za nezavisnost od diktatorskata Anglija, vednas da se bombardiraat London,Mancester,Liverpul i ostanatite gradovi vna ostrovot. Vo sprotivno povtorno imame licemerie i dvojni standardi. No kako i da e se gleda krajot na Britanskata Imperija.Izdisuvaat.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |