Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
08.11.2012, 12:30
Ѓоковиќ го „скрши" МарејПобедата не значеше полуфинале во Лондон за Ѓоковиќ, зашто Бердих го совлада Цонга и ги задржа шансите за меѓусебниот дуел со Србинот

Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј уште еднаш чепнаа по нервите на тениските зависници во светот и ги препотија челата на 17.000 навивачи во О2 арената. Луѓето кои се извори на убавината на врвниот машки тенис приредија нова адреналинска претстава со завршница која ги разочара домаќините. Ѓоковиќ го победи Мареј откако мораше да прави пресврт и да ги освои вистинските поени во вистинско време. Мареј поведе со 6:4 во првиот сет, но агресивноста на Шкотланѓанецот спласна во продолжението и Ѓоковиќ со само еден брејк го освои вториот период, со 6:3. Како зрееше мечот растеше нервозата на Мареј и кога Ноле го скрши неговиот сервис, на стартот на решавачкиот сет, изгледаше дека олимпискиот шампион "пукна". Арно ама Мареј е најопасен кога е гневен - го врати брејкот, а со него и рамноправните шанси за триумф. Сепак, најдобриот тенисер за 2012 ја потврди својата големина кога искористи брејк шанса на 5:5, а потоа во идентична ситуација спаси две брејк можности на противникот за да ја завери втората победа во Лондон.

"Уште еден извонреден меч. Уште еднаш одлична игра и од двајцата. Не ни очекував помалку од еден тврд меч кој 'ќе се движи по работ' и ќе биде решен во последен момент", изјави Ѓоковиќ, кој сега води со 10:7 во меѓусебните дуели со Мареј. "Ние имаме големо ривалство, кое, се надевам, уште ќе го развиеме во иднина", додаде Ѓоковиќ издвојувајќи го она што на многумина им паѓа во очи кога ќе прегледаат годинава што привршува. Важно е да се нагласи дека победата не значи автоматски полуфинале за Ѓоковиќ затоа што Бердих го победи Цонга (7:5/3:6/6:1) и ги задржа своите шанси за пласман во најдобрата четворка. Чехот со победа од 2:0 против Србинот, во последното коло, ќе излезе пред него на табелата. Од аспект на Ѓоковиќ, тој треба да освои само еден сет против Бердих за да биде полуфиналист.

Енди Мареј, пак, ќе бара победа во два сета против отпишаниот Цонга. Тој тагуваше по загубеното во мечот со Ѓоковиќ, повторувајќи ги носталгично клучните моменти.

"Последните две минути, веројатно, беа тие што го решија мечот. Тој имаше 40-15 и направи брејк. Во следниот гејм јас имав 15-40 и не ги искористив за брејк. Тоа беше решавачкиот момент", изјави Британецот.

БАРКЛЕЈС АТП ВОЛРД ТУР ФАЈНАЛ $5.500.000, 3. ДЕН

ГРУПА А

(1) Ѓоковиќ (Срб) - (3) Мареј (ВБр) 4:6/6:3/7:5

(5) Бердих (Чеш) - (7) Цонга (Фра) 7:5/3:6/6:1

ДЕНЕСКА, ГРУПА Б

(2) Федерер (Шва) - (4) Ферер (Шпа)

(6) Дел Потро (Арг) - (8) Типсаревиќ (Срб)

„О2 арена" домаќин до 2015

Лондон и О2 арената ќе бидат домаќини на АТП Тур финалето до 2015 година. Кога Лондон ја презеде организацијата во 2009, соработката беше заверена со договор кој трае до 2013, што значи челниците на АТП и Лондонци вчера се спогодиле за дополнителни две години. "Среќни сме да соопштиме дека ја продолжуваме нашата верност на Лондон за уште две години, што значи финалето на АТП сезоната ќе се игра, најмалку, во следните три години, с$ до 2015. Горди сме на овој настан", изјави извршниот претседател на светската асоцијација на тенисери, Бред Друет. Лондон е 14. град домаќин на АТП финалето кое почна во 1970. во Токио. Во овие три години О2 арената, која има капацитет од 17.000 седишта, собра вкупно 750.000 тениски фанатици, а веќе наредната година ќе ја мине бројката од еден миллион.Статијата е прочитана 1412 пати.

Испрати коментарПобеди на Жалгирис и Цедевита во Евролигата
Вардар про и Металург во нова пресметка
Антиќ и Олимпијакос убедливи во Милано
Јаневски не ги отпишал Попов и Ристиќ
Дурант ги скроти „биковите“
Федерер нерешлива енигма за Ферер
Тричковски и Тасевски стрелци во Лига Европа
Лазаров во репрезентативниот клуб „Илјада“
Клиперси први ги стопираа Спарси
Куманово го декласира Ѓуро Ѓаковиќ
Славеникот Селтик ја урна Барселона!
Вардар со предност од Битола
Магијата на Орландо не помина во Чикаго
Федерер го помина Лендл
Македонија скокна 21 место на листата на ФИФА
Челзи со сите сили против Шахтар
Озил го спаси Реал, Сити пред елиминација
„Металците“ победуваат кога ги отпишуваат
Награди за Федерер, Ѓоковиќ и браќата Брајан
Јунајтед ќе постави статуа на Фергусон
Реал готви реванш за Дортмунд
Мари направи пресврт, Ѓоковиќ без проблем
Уште една убедлива победа на Мајами
Сензационална победа на МЗТ во Љубљана
Липко - маскота на ЕП 2013
Николиќ и Кресоја на списокот за ЕП
МЗТ по чудо во Љубљана
Давид Ферер го освои Париз
Јаневски го објави списокот за натпреварот против Словенија
Прва победа за Лејкерси во новата НБА сезона
Ставрев ќе му суди на Јувентус
Лазаров - Одигравме најслабо во последните неколку години
Македонија убедливо поразена од Португалија
Раиконен го освои Абу Даби
Вардар и без публика славеше во Куманово
Јувентус на колена пред Интер
Бруклин тргна триумфално, Ален го спаси Мајами
Прв триумф за Работнички
Суровиот Баерн го потопи Хамбург
Сигурни победи на Барселона и Реал, прв пораз на Атлетико
Јунајтед го презеде врвот од Челзи
ОД САБОТА ДО САБОТА
Меси му посака добродојде на синот Тијаго
Лејкерси пак загубија, Мајами прегазен од Њујорк
Мекејлеб за брза рехабилитација на Фенербахче
Црна Гора ја „тресна“ Германија!
Полјакот Јанович со скалпот на Мари!
Ракометарите преку Португалија до Данска
Паркер со звукот на сирената ја урна Оклахома
Фиорентина по 30 години победи во Џенова
Босилков веќе не е претседател на МЗТ
Квери му ја уништи забавата на Ѓоковиќ
Харден како ракета, нов пораз на Лејкерси
Погба го спаси Јуве, пре��врт на Интер
Лазаров - Не очекував вака лесно да победиме
Челзи му врати на Манчестер јунајтед
(ФОТО) Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕПvasilevo, 08.11.2012 15:00:29
bravo no1e

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 13°C, Мин: -1°C

Недела
Ведро
Макс: 16°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (48)
Напуштена и гладна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Фестивалот носи иновативни идеи
Искра Шукарова, програмска директорка на фестивалот за современ танц „Локомоушн“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |