Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.01.2013, 15:53
Хаки Азири: „Стравувам за сопствениот живот“Сведочење на првичниот заштитен сведок во „Монструм“, кој се појави како обвинет на судењето

Љубиша Станковиќ

„Ова што се случи за мене е вистинска катастрофа. Јас се грижам само за моето деветчлено семејство и ништо повеќе. На 1 мај, прв пат во мојот живот влегов во полициска станица. Јас не сум криминоген лик и немам никакво досие“, рече на денешното продолжение несудениот заштитен сведок, сега обвинетиот Хаки Азири.

Колкаво е значењето на Хаки Азири за целиот тек на судската постапка која се води за обвинетите за петкратното убиство кај Железарско Езеро, најдобро говори тоа што судијата Ивица Стефановски ги отстрани другите тројца присутни. Стефановски му предочи на обвинетиот дека во текот на истрагата дал обемен исказ, кој се однесува на трагичниот настан од 12 април минатата година, но Хаки Азири рече дека нема да остане на она што го изјавил на 7 мај минатата година, кога бил повикан како сведок.

„Не го прифаќам обвинението. Не знам што да кажам. Исказот што го дадов пред истражен судија не го дадов по своја волја, туку под притисок. Јас, сега, стравувам за сопствениот живот“, изјави обвинетиот Хаки Азири и појасни дека извршувања убиства не се негово убедување, а за случајот разбрал преку интернет.

Прашан за денот кога беше извршен масакрот кај Железарско Езеро, Хаки Азири рече дека тој ден бил слободен, односно дека во претпладневните часови бил на кафе, а потоа заминал во џамија и на крајот од денот си заминал дома.

Што се случувало ден пред трагичниот настан Азири не кажа, бидејќи не се сеќавал, но потврди дека Алил Демири му е братучед и дека токму тој, во 2009 година, го запознал со браќата Агим и Африм Исмаиловиќ.

Хаки Азири негираше дека ги превезувал обвинетите низ Скопје, а кажа дека во селото Брест не бил повеќе од три години и покрај тоа што Обвинителството тврди дека токму тој помогнал бегалците да ја напуштат државата на илегален премин во атарот на споменатото скопско село.

По кратката пауза судот одлучи да го прочита исказот кој Хаки Азири го дал пред истражен судија, а кој многу се разликува од денешниот.

Имено, една од главните поенти на исказот кој Хаки Азири е и неговото заминување на Косово каде што четири дена престојувал кај неговиот братучед Иса Биљали.

Сведокот кажа дека во деновите кога бил чуван во Кочани имал третман на заштитен сведок, но кога разбрал за што се работи самиот побарал да го изгуби таквиот статус, а потврди дека неговиот брат Адем Азири живее во Каиро каде што студира теологија, но и тоа дека знае да ракува со оружје. На рочиштето во својство на оштетени се појавија и родителите на петтемина загинати.

Статијата е прочитана 4685 пати.


Испрати коментарДУИ - Владата има чист легитимитет од граѓаните
Груевски - Ајде на локални избори со најзасилен мониторинг
ДИК - Списокот е прочистен, може да се оди на избори
(ВИДЕО) „Монструм“ најгледано видео
Арифи и Бејта дел од кандидатите за градоначалници на ДУИ
Македонија во винска офанзива
СДСМ не отстапува од јавно прокламираните цели
Тројца повредени од експлозија на боца со пур пена
Нова група 10.000 пензионери на бесплатна бања
Српскиот парламент ja усвои Резолуцијата за Косово
Нов случај на силување патничка во автобус во Индија
(ФОТО) Повторно немирна ноќ во Белфаст
Француското воено воздухопловство спроведува акции во Мали
ВМРО - ДПМНЕ го повика СДСМ да се врати во Собранието
Македонците од Голо Брдо бараат изучување на македонскиот јазик
(ФОТО) СДСМ го одржа Маршот за вистината
Волерс - Опозицијата и власта да ги надминат несогласувањата
Српскиот Парламент ќе расправа за предлог-резолуцијата за Косово
Белата куќа го одби барањето да конструира „Ѕвезда на смртта“
Грчкиот Парламент одобри нови даночни измени
Македонија во ново руво на Виенскиот саем за туризам
Нови владини мерки за поддршка на земјоделското производство
Почнува Вевчанскиот карневал
Полицијата заплени трговска стока увезена без потребната документација
Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје
Пет години од хеликоптерската несреќа кај Блаце
Лани на аеродромите поминале над 900.000 патници
Иванов ги поведе амбасадорите во Берово
Полицаец знаел кои се атентаторите на Марјан Тушевски
Плаќањето по успешност останува, повисоки плати за докторите специјалисти
Односите меѓу Македонија и Австралија во нагорна линија
Мијалков гo тужи Фокус за клевета
(ФОТО) Нимиц виде клима за компромис
Македонски државјанин фатен со тон марихуана
СДСМ - Има време до 24 март да се договориме
Нимиц ќе му рапортира на Василакис
Експлозијата во Загреб не е терористички напад
Избори ќе има - на 24 март
Џими Сaвил 60 години злоставувал деца
Цените на индустриските производи повисоки за 5,3 отсто
Наградна игра на ЕВН Македонија за редовните плаќачи
Петмина загинати во семејно насилство во Софија
Бесими-Гунагли - Интензивирање на македонско-кинеската соработка
Белгија не му дава пасош на францускиот милијардер Арно
„Евро“ на кирилица на банкнота од пет евра
(ФОТО) Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, попладнево со Груевски
Нуланд - Му помагаме на Нимиц и се надеваме на заемно прифатливо решение
Постигнат договор меѓу Синдикатот за здравство и министерот Тодоров
Претседателот Иванов се сретна со кинескиот министер за одбрана
ЕУ и САД побараа дијалог меѓу власта и опозицијата
Вељаноски ќе ги распише локалните избори за 24 март
Од понеделник Кубанците ќе можат да патуваат во странство
Полицијата во Словенија штрајкува
Кинескиот министер за одбрана во посета на Македонија
Билетите за инаугурацијата на Обама достигнаа две илјади долари
Повеќе експлозии одекнаа во Загреб, едно лице повредено
Нимиц ќе разговара со македонскиот државен врв
Една плата за вработените во ОХИС
Условни затворски казни за обвинетите во случајот „Бришач“
Нимиц пристигна во Скопје
Вељаноски утре ќе ги закаже локалните избори
Лустрирани двајца нови кодоши
Сендвичи ќе се продаваат во стилски киосци
ССМ и работодавачите потпишаа колективен договор за хемиската индустрија
Турска компанија ќе произведува медицински помагала во Македонија
Годинава македонското место во ЕУ и НАТО ќе биде појасно
НБРМ доби нова локација за изградба на сопствен објект
Лустраторите Гешоски и Витановски доставија оставки до Собранието
СДСМ во сабота ќе организира Марш за вистината
Во Србија пронајдени тела на четири момчиња
Моторџиите за зелен картон ќе плаќаат 1.850 денари
Белград бара автономија на српските општини во Косово
Mалку детали за тројното убиство во Курдскиот институт во Париз
Македонија најдобра во регионот според индексот на економски слободи
Состанокот во Атина - корисен и конструктивен
(ФОТО) Ерусалим зафатен од снежна бура
Хонгконг по 19. пат прогласен за најслободна економија во светот
Брахими - Нема место за Асад во преодната влада во Сирија
(ФОТО) Шефот на „Гугл“ го повика Пјонгјанг да дозволи интернет во земјата
Нимиц утре на средби со македонскиот државен врв
(ФОТО) Во пожар во ГТЦ изгореа кафуле и дуќанvesna, 10.01.2013 16:14:17
ama zatsiten na naslovna strana. glupost pa ke stravuva za zivotot - normalno
Itar Pejo, 10.01.2013 16:40:27
Istragata i sudenheto za Zelezarskoto ezero e beter od Rastanski lozja. Jas mislev deka nazivot Monstrum se odnesuvase na obvinetite. Covekov priznal vo istragata!? Pa i jas ce priznaev deka sum ubiecot. I Felix, ako ne ja pokazese znaete koja clenska karta, ce priznaese.
viktor, 10.01.2013 18:08:01
stravuvas za sopstveniot zivot? da sme normalna drzava i treba da stravuvas, ama bidejki nie sme makedonci--ne se zamaraj i uzivaj nie se zaboravivme ... ne ne intersira toa kako i se drugo od 2001 pa navamu...nema junaci vo makedonija, samo vo pesnite. ZIVEJ.
ФЕЛИКС, 10.01.2013 19:50:33
Само из��естен и катапултиран во вселената без скафандер може да им даде пред време алиби на обвинетите.Токму како Пејко кој се однесува како Лајка,кога се сомнева оти види богати оваа власт успеа осумничените да ги доведе пред лицето на правдата.Инаку немам членска книшка никаква,а симпатии сигурно,а Пејко и без книшка и со неја е таков никаков.Оти споменувањето Раштански Лозја не му оди во прилог на актерот кој сега има решеткаста перспектива.За кого Пејко жив се испрефркна што црна судбина го снајде.
BARON, 10.01.2013 21:36:29
Vo mk sve se moze ,namestalki,ubistva,korupcija,kriminal,mene malku mi je sumnjivo sudskiot proces za ovie decki deka se vinovni,mislam deka prsti ima nekoj od srbija.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Претежно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 3°C, Мин: -2°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 8°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
(Не)очекуваното враќање на Дејвид Боуви
Нов албум! Кој би рекол и кој се' не сонувал за тоа... Враќање по десет години и тоа на 66. роденден. Последниот го обја...
Се вработуваат актери, но и археолози, архитекти...
Вчера завршија конкурсите за вработување актери во неколку театри во земјава, но вработувања ќе има и во други институци...
„Еден бакнеж“, многу музика и носталгија
Секоја недела, од 20 часот, потсетувајќи не' со својата појава на Бергман и Богарт, Ирена Спировска и Игор Ангелов на ТВ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |