Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
29.11.2012, 15:27
Вујовиќ има рецепт за МагдебургТренерот на Вардар про сонува +4 и напад во 58. минута за анулирање на поразот во Германија

Веселин Вујовиќ е непоправлив оптимист и пред возвратниот натпревар со Магдебург в недела во СРЦ „Кале“, верувајќи во елиминација на трикратниот европски првак и пласман во групната фаза на реформираниот Куп на ЕХФ. За тоа ќе мора да биде анулирана негативата од првиот меч во Германија, каде што македонскиот вицешампион загуби до 30:27. Врши работа и победа од три гола разлика, но со помалку примени погодици отколку во Магдебург.

„Имаме негатива од три гола, што значи дека ни е доволно да правиме предност од по еден гол на секои 20 минути, па нека заврши 28:25 за нас. Магдебург е силен тим, кој за 52 минути таму не' победи со осум гола разлика, но ние имаме квалитет за победа со разлика што ќе ни биде доволна. Моја желба е во 58. минута да имаме плус четири и напад, а не прерано да оствариме голема предност и потоа Магдебург да почне да игра така како да нема што да загуби“, е математичката формула за успех на тренерот на првиот освојувач на СЕХА-лигата.

Вујовиќ ќе бара од своите играчи трпелива игра во текот на целата средба, во која очекува фанатична поддршка од своите навивачи за да се фрли на колена бундеслигашот што во 2002 година ја освои Лигата на шампионите. Најмалку од се' посакува реприза од почетокот на првиот натпревар во Магдебург, каде што неговиот тим поведес со 6:1, за потоа да застане и да му ја препушти иницијативата на противникот, шутирајќи избрзано и правејќи грешки што Германците немилосрдно ги казнуваа.

За шестиот меѓусебен дуел со Магдебург во европските купови црвено-црните ќе бидат посилни за Стојанче Стоилов. Кружниот напаѓач на македонската репрезентација ги закопа „воените секири“ со Вујовиќ, поради кои не играше на првиот меч во Германија, им се извини и на соиграчите и ќе биде во составот в недела. (Р.Д.)
Статијата е прочитана 686 пати.

Испрати коментарМонтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше КјељцеНЕВЕН ГНЕВЕН, 29.11.2012 16:07:04
Вардар ги има сите квалитети на Европска екипа. Само имам приметено два недостатока: Едниот е, кога се повлекува екипата од напад во одбрана, споро е враќањето пред својот гол, а воедно се вршат и измени кои би требало да се извршат покасно и второ, концентрацијата во однос на играта, не е на потребно ниво, премногу се опуштаат играчите во моменти на водство од 3-4 разлика. Со среќа.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Делумно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |