Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.01.2013, 10:22

„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите

Советничката на екстремно-десничарската партијата „Шведски демократи“ во Општинското собрание во Алмхулт, Аника Рид, смета дека раѓањето деца меѓу муслиманите треба да се ограничи.

Потребно е воведување на глобално законодавство во врска со ова прашање, бидејќи, според мислење на пратеничката Рид, муслиманскиот наталитет е „светски проблем“, кој би требало да се регулира со закон.

– Ова прашање не е од локален карактер, туку меѓународната заедница треба да се заложи за ограничувачка политика, според примерот на Кина, вели Аника Рид.

На веб-страницата на „Шведски демократи“ во Алмхулт се наведува дека исламот ќе го освои светот за педесет години и дека Шведска „треба д�� се разбуди“.

Централното раководство на „Шведски демократи“, познати по своите нетолерантни ставови кон имигрантите и бегалците, тврди дека тие не стојат зад ставовите на Аника Рид во врска со предлогот за ограничување на наталитетот меѓу муслиманите.

– Ние не заговараме такво нешто, вели партискиот прес-секретар Мартин Кинуен за весникот „Експо“, но не сака да дава дополнителни коментари. Ова не е првпат веб-страницата на „Шведски демократи“ во Алмухлт да биде изложена на критики. Пред извесно време Аника Рид, меѓу другото, пишуваше дека азилантите кои се жалеле на мувла и влага во своите станови „барале премногу“.


Статијата е прочитана 1063 пати.


Испрати коментарПочина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Билт - ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓање
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за локалните избори
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верниците
„Стандарт“ - Самарас кај Борисов заради Македонија
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
ЕУ повика да се смират страстите во Македонија
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Нимиц, сепак, ќе донесе предлог
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Г.г. Стефан - МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија
Стаса последната тура двокатни автобуси
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Владата ќе гради 474 социјални станови
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица починаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднинатаBesart, 03.01.2013 11:27:17
epa toa e koga kucinjata i mackite gi tretirate za deca razbiras ne sum protiv zivotni apsolutno no prioritet broj eden e coveckiot zivot Vie ste civilizirana dama namesto da predlagate da praite poveke deca samite vie sakate da gi ogranicuvate drugite da praat e toa e nesto sto nikogas ne mozete da go storite, toj karavan ne moze da se sopre razbirate li
Dobroutro Kolumbo, 03.01.2013 13:02:39
Nie sme vece pregazeni. Chuvajte se dodeka e vreme, da i vam ne vi se sluchi istoto.
luda demokratija, 03.01.2013 13:37:48
E svedani i ziteli na EU meckata veke vi e na vrata..a poodamna vi tropa ama ne se osvestuvate i mnogu demokratija ne cini ziv dokaz e Balkanot...samo me raduva eden den da se udavite vo demokratija iluzorna koja ke ve sosece vo koren ..!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 4°C, Мин: -2°C

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Никогаш не дозволив славата да ми удри в глава
„Дедо ми Иван секогаш ни велеше на нас, внуките: Имајте голема душа и отворено срце за сите. Тоа сум јас“, вели Катарина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |