Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
25.05.2012, 09:28
„Војводката на чардашот“ од Калман вечер во МОБВо рамки на Мајски операски вечери, ќе биде изведена оперетата „Војводката на чардашот“ од Имре Калман, во режија на Урсула Хорнер од Австрија, а под диригентство на Бисера Чадловска

На големата сцена на МОБ вечер, во рамки на Мајски операски вечери, ќе биде изведена оперетата „Војводката на чардашот“ од Имре Калман, во режија на Урсула Хорнер од Австрија, а под диригентство на Бисера Чадловска.

Сценографија е на Марија Ветероска, за кореографијата се погрижи Саша Евтимова, а костимите ги изработи модното студио „Елена Лука“.

Главните улоги ќе ги изведат Благица Поп Томова, Ѓорѓи Цуцковски, Катерина Стојановска, Дејан Стоев и Ернес Ибраимовски. Настапуваат и Теофил Николовски, Лидија Нацоска, Драган Ампов, Игор Пармаковски, Зоран Даскаловски, Лиле Миленковска, Златко Мадевски, Климент Тодороски, Митко Иванов, Ристо Трајановски, како и хорот, оркестарот и балетот на МОБ.

Во музиката на Имре Калман, особено во ова дело, доминираат ромските фолклорни елементи. Заради зачинетиот музички израз со ромските фолклорни елементи, унгарците неговата музика ја нарекувале „музика со пиперче“.

Светската премиера „Војводката на чардашот“ ја имала во Виена во Јохан Штраус Театарот на 17 Ноември 1915 година. Ова е најуспешното дело на Калман.
Статијата е прочитана 233 пати.

Испрати коментар„Зад ридовите" и „Љубов" фаворити за „Златна палма"
Шведска победник на Евровизија, Калиопи дванаесетта
Калиопи под реден број 22 во финалната вечер
(ФОТО) Србија ни подари копија од златна маска од Требениште
„Здраво млади“ - фестивал што ветува
Благој Нацоски со нова улога во Италија
Торстен Вогес и Ханес Вегенер во „Соба со пијано“
(ВИДЕО) Калиопи во финалето на Евросонг!
„Астерфест“ започнува со „Бардо“
„Трето полувреме" доби во Кан светски продажен агент
Вечерва и утре фестивалот „Здраво Млади“
Спектакуларно отворен 31. Мал битолски Монмартр
Калиопи вечерва настапува втора
Новите модели на HP претставени и во Македонија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Претежно облачно

Недела
Грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 8°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |