Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
11.01.2013, 15:01

(ФОТО) Нимиц виде клима за компромисМедијаторот ќе ги забрза средбите, а наредната рунда преговори ќе биде во Њујорк

Слободанка Јовановска

ФОТО: Киро Попов

Медијаторот Метју Нимиц по средбите во Скопје замина во Солун, каде ќе го пречека преговарачот Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од разговорите со државниот врв во Македонија. Овој невообичаен потег на медијаторот е сигнал дека разговорите не биле само форма и дека во Грција постои вистинска заинтересираност околу ставовите на Македонија. И во изјавата дадена по средбите со претседателот Ѓорѓе Иванов и премиерот Никола Груевски, Нимиц искажа поголем оптимизам од вообичаено и најави дека планира да ги интензивира средбите, во Њујорк и во регионот. Негов впечаток беше дека преговорите почнуваат да се придвижуваат кон решение, односно дека по дваесет години преговори гледа можност да се постигне тоа.

„Дадов идеи и добив реакции. Постои зголемен интерес да се реши проблемот. Охрабрен сум и ќе ги забрзам преговорите. Целта е да се најде формула која ќе биде прифатлива и за Владата, и за народот, и за Атина. Сегашниот прогрес значи приближување кон таа формула. Секоја страна веќе подобро ги разбира ставовите на другата страна, што исто така е прогрес. Одиме во вистински правец“ изјави медијаторот.

Според него, на состаноците тука добил многу цврсто уверување дека решавањето на ова прашање претставува врвен приоритет за владата, како и охрабрување за напорите.
„Разговараме за различните можности и идеи на кои што добив реакции... Од она што го слушнав во Скопје и Атина може да кажам дека постои зголемен интерес и сериозен пристап кон решавање. Многу е важно, и сите го знаеме тоа, дека ова прашање бара многу труд и бела коса за да се реши“, рече медијаторот Нимиц, по средбата со премиерот Никола Груевски, на која присуствуваше и министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Одговарајќи на новинарско прашање, Нимиц прецизираше дека тоа што при посетите на Скопје и Атина им го презентирал на двете страни не претставува целосно нов предлог, туку верзии од претходните со измени во некој контекст.„Вклучен сум во ова од 1994 година. Дали има нешто што во целост е ново? Одговорот е дека не е нешто целосно ново. Но, нештата што се покреваат се различни, во различен контекст и мислам дека секогаш има простор за креативност. Мислам дека во некоја точка ќе дојдеме до позитивен заклучок“, изјави Нимиц, додавајќи дека сега ќе ги забрза разговорите во Њујорк и ќе презентира натамошни чекори во однос на идеите кои што ги слушнал во Атина и во Скопје, а кои, според него, биле конструктивни и добро размислени.

Од кругови блиски до владата денеска се тврдеше дека главната цел на медијаторот била да провери дали е искрена и вистинска подготвеноста на двете страни да се најде решение. Поради впечатокот дека таква подготвеност има, Нимиц најавил дека мошне скоро ќе закаже следна рунда преговори во Њујорк, покрај другото и за да го искористи притисокот создаден од страна на Европската унија по препораката на Македонија. Според овие извори, Нимиц делува во корелација со Брисел и цврсто е решен да го динамизира процесот, откако им посочил на двете страни дека решение може да се најде само ако се подготвени за некои отстапки.Се тврди исто така дека нема никаков рок за завршување на преговорите , а немало ни формален предлог, и дека шпекулациите за некакво фазно пристапување на решението ( со оставање на некои од прашањата за подоцна) немаат основа. Инаку, ова беше третта посета на медијаторот на Скопје и на Атина од фебруари минатата година, а прва со новата политичка гарнитура во Атина, вклучувајќи го пред се премиерот Андонис Самарас.Статијата е прочитана 1456 пати.


Испрати коментарМакедонците од Голо Брдо бараат изучување на македонскиот јазик
(ФОТО) СДСМ го одржа Маршот за вистината
Волерс - Опозицијата и власта да ги надминат несогласувањата
Српскиот Парламент ќе расправа за предлог-резолуцијата за Косово
Белата куќа го одби барањето да конструира „Ѕвезда на смртта“
Грчкиот Парламент одобри нови даночни измени
Македонија во ново руво на Виенскиот саем за туризам
Нови владини мерки за поддршка на земјоделското производство
Почнува Вевчанскиот карневал
Полицијата заплени трговска стока увезена без потребната документација
Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје
Пет години од хеликоптерската несреќа кај Блаце
Лани на аеродромите поминале над 900.000 патници
Иванов ги поведе амбасадорите во Берово
Полицаец знаел кои се атентаторите на Марјан Тушевски
Плаќањето по успешност останува, повисоки плати за докторите специјалисти
Односите меѓу Македонија и Австралија во нагорна линија
Мијалков гo тужи Фокус за клевета
Македонски државјанин фатен со тон марихуана
СДСМ - Има време до 24 март да се договориме
Нимиц ќе му рапортира на Василакис
Експлозијата во Загреб не е терористички напад
Избори ќе има - на 24 март
Џими Сaвил 60 години злоставувал деца
Цените на индустриските производи повисоки за 5,3 отсто
Наградна игра на ЕВН Македонија за редовните плаќачи
Петмина загинати во семејно насилство во Софија
Бесими-Гунагли - Интензивирање на македонско-кинеската соработка
Белгија не му дава пасош на францускиот милијардер Арно
„Евро“ на кирилица на банкнота од пет евра
(ФОТО) Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, попладнево со Груевски
Нуланд - Му помагаме на Нимиц и се надеваме на заемно прифатливо решение
Постигнат договор меѓу Синдикатот за здравство и министерот Тодоров
Претседателот Иванов се сретна со кинескиот министер за одбрана
ЕУ и САД побараа дијалог меѓу власта и опозицијата
Вељаноски ќе ги распише локалните избори за 24 март
Од понеделник Кубанците ќе можат да патуваат во странство
Полицијата во Словенија штрајкува
Кинескиот министер за одбрана во посета на Македонија
Билетите за инаугурацијата на Обама достигнаа две илјади долари
Повеќе експлозии одекнаа во Загреб, едно лице повредено
Нимиц ќе разговара со македонскиот државен врв
Една плата за вработените во ОХИС
Хаки Азири - „Стравувам за сопствениот живот“
Условни затворски казни за обвинетите во случајот „Бришач“
Нимиц пристигна во Скопје
Вељаноски утре ќе ги закаже локалните избори
Лустрирани двајца нови кодоши
Сендвичи ќе се продаваат во стилски киосци
ССМ и работодавачите потпишаа колективен договор за хемиската индустрија
Турска компанија ќе произведува медицински помагала во Македонија
Годинава македонското место во ЕУ и НАТО ќе биде појасно
НБРМ доби нова локација за изградба на сопствен објект
Лустраторите Гешоски и Витановски доставија оставки до Собранието
СДСМ во сабота ќе организира Марш за вистината
Во Србија пронајдени тела на четири момчиња
Моторџиите за зелен картон ќе плаќаат 1.850 денари
Белград бара автономија на српските општини во Косово
Mалку детали за тројното убиство во Курдскиот институт во Париз
Македонија најдобра во регионот според индексот на економски слободи
Состанокот во Атина - корисен и конструктивен
(ФОТО) Ерусалим зафатен од снежна бура
Хонгконг по 19. пат прогласен за најслободна економија во светот
Брахими - Нема место за Асад во преодната влада во Сирија
(ФОТО) Шефот на „Гугл“ го повика Пјонгјанг да дозволи интернет во земјата
Нимиц утре на средби со македонскиот државен врв
(ФОТО) Во пожар во ГТЦ изгореа кафуле и дуќанice, 11.01.2013 16:08:08
ova mnogu me isplasi. priblizuvanje na stavovite znaci unistuvanje na Makedonija kakva sto ja znaeme.
Реалист, 11.01.2013 16:09:44
Нешто крие Нимиц. Види како ги чува рацете во џеб цело време додека говори пред новинарите.
Paradox, 11.01.2013 16:34:34
Од Филип Македонски до Гоце, Даме, Миладиновци и Јане и до ден денешен нашата славна татковина - лулка на светската цивилизација се викала Македонија, а најголемиот патриот за целото тоа време Никола Груевски мај ќе и го промени името ...
Biljana, 11.01.2013 19:22:41
ICE, i jas se plasam, nesto e sumnjivo.
do Paradox, 11.01.2013 19:41:47
I vo juli 2009 g.Nimic vide moznost za kompromis i bese golem optimist,a od toa nemase nisto.Ova e istoto glumenje od Nimic za da ja opravda negovota prosetka vo regionot i nisto drugo.Zatoa bidi si spokoen.Nema da se smeni imeto.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -7°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 1°C, Мин: -8°C

Недела
Ведро
Макс: 3°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
(Не)очекуваното враќање на Дејвид Боуви
Нов албум! Кој би рекол и кој се' не сонувал за тоа... Враќање по десет години и тоа на 66. роденден. Последниот го обја...
Се вработуваат актери, но и археолози, архитекти...
Вчера завршија конкурсите за вработување актери во неколку театри во земјава, но вработувања ќе има и во други институци...
„Еден бакнеж“, многу музика и носталгија
Секоја недела, од 20 часот, потсетувајќи не' со својата појава на Бергман и Богарт, Ирена Спировска и Игор Ангелов на ТВ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |