Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
25.05.2012, 13:10
Епска победа на Гвардини над КевендишВо епската битка младиот Италијанец на крајот го надмудри светскиот шампион и стигна до својата прва победа во кариерата

На Андреа Гвардини ќе му остане во трајно сеќавање 18. етапа на велосипедската трка Џиро ди Италија од Сан Вито ди Кадоре до Веделаго (149 км), посебно маестралниот финиш против Марк Кевендиш. Во епската битка младиот Италијанец на крајот го надмудри светскиот шампион и стигна до својата прва победа во кариерата.

Во финишот на рамниот дел Кевендиш стекна солидна предност пред конкурентите, но Гвардини покажа искуство кое ги надмина неговите години, победувајќи го најбрзиот човек на две тркала. Резултатот беше вистински шок за Британецот, кој се надеваше на четврта етапна победа на годинашниот Џиро.

Пласман на 17. етапа: Андреа Гвардини (Италија/Фарнезе Вини) 3:00,52 ч., Марк Кевендиш (В. Британија/Скај) исто време, Роберто Ферари (Италија/Андрони) исто време итн.

Вкупен поредок: Хоаким Родригез (Шпанија/Катјуша) 77:47,38 ч., Рајдер Хесједал (Канада/Гармин) +30 секунди, Иван Басо (Италија/Ликвигас) +1:22 минути итн.Статијата е прочитана 194 пати.

Испрати коментарМакедонија ремизираше со Португалија
Шумахер најбрз, пол-позицијата сепак за Марк Вебер
Коби Брајант десетти пат во најдобрата НБА-петорка
Гвардиола се прости од Барса со трофеј во шпанскиот Куп
Богдановски 38. во Европа на 200 м слободно
Војдан со шампионската титула во Украина
Мајами во финалето на Источната конференција
Тошак ги поведе избраниците на дуел со Роналдо
Грнчаров останува во МЗТ Скопје
Втора етапна победа на Родригез
Филаделфија се избори за мајсторка со Бостон
Токио, Мадрид и Истанбул останаа во трка за ЛОИ 2020
(ФОТО) Вардар со победа ја прослави шампионската титула
Мајами на една победа до финалето на Истокот
Холандија потклекна пред македонските надежи
Вардар на роденденска прослава во Кишињев
Ананд експресно израм��и против Гелфанд
Косово може да игра пријателски средби
Анастасија Богдановски 56. во Европа на 100 м слободно
(ФОТО) Тренинг во ватерполо услови на А-тимот
Антиќ со Олимпијакос поведе во грчкото финале
Оклахома во финалето на Западот
Надал си го врати трофејот во Рим од Ѓоковиќ
Монпелје прв пат првак на Франција
Сан Антонио ги збриша клиперси
Пандев - Овој Куп ми е најдраг
Русија светски шампион во хокеј на мраз
Камерон „му пресуди“ на Тери
Пандев со Наполи ја освои четвртата Куп титула во Италија
Вардар Про го освои ракометниот Куп на Македонија
Челзи е сензационален победник во Лигата на шампионите

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 12°C

Недела
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |