Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
08.08.2012, 15:44

Ниту еден медал за Американците во бокс!

По само едната бронза во Пекинг, ова се први Игри на кои САД не освоија ништо во благородната вештина

Последниот американски боксер синоќа беше елиминиран на Игрите во Лондон, комплетирајќи ја понижувачката прва Олимпијада без медал за најуспешната нација во овој спорт. Ерол Спенс во четврт-финалето во велтер категорија загуби со 16:11 од Русинот Андреј Замковој, не искористувајќи ја втората шанса што му ја даде меѓународната боксерска федерација АИБА, која го промени резултатот на претходниот меч на Американецот по прегледувањето на снимката.

Поразот на Спенс се надоврза на неуспесите на неговите осуммина колеги од репрезентацијата, со што САД не успеа да ја одбрани ни скромната една бронза од Олимпијадата во Пекинг пред четири години. Тоа не е резултат што би се очекувал од нацијата што може да се пофали со освојувачи на златни олимписки медали од типот на сегашниот светски првак во средна категорија Андре Ворд, потоа сопственикот на шампионски појаси во различни категории Оскар де ла Хоја или најголемиот од сите нив Мухамед Али.

Спенс изјави дека требало да се направи повеќе и ги повика за помош поранешните американски олимпијци во овој спорт за да се поправи состојбата до следните ОИ 2016 во Бразил.

„Сметам дека ни требаат повеќе меѓународни мечеви, подобра програма. Потребно ни е да ги добиеме тренерите порано и да вратиме многу од професионалните боксери што го напуштија аматерскиот систем за да и' помогнат на аметерската програма. Тие имаат многу искуство и знаење што би можеле да ни помогнат во 2016. Мислам дека Андре Ворд има многу искуство, токму како и поранешните олимпијци како што е Андре Дирел“, изјави Спенс.

За утеха на американските фанови на благородната вештина, женскиот тим на САД има обезбедено најмалку две бронзи.


Статијата е прочитана 416 пати.

Испрати коментарБолт без конкуренција
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
Голем интерес за Параолимписките игри во Лондон
Олимпискиот шампион Унгарија „потопен“
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
„Дрим тимот“ забележа уште една победа
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 11.ден
Олимпискиот шампион го совлада светскиот првак во четвртфиналето
Бразил – Мексико во финалето
Пирсон на 100 метри со пречки победи со нов олимписки рекорд
Динамо Киев и БАТЕ Борисов се пласираа за баражите од Лигата на шампионите
Реприза на Пекинг за Лиу Ксијанг
Хрватска и Србија на првите места во групите
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 10.ден
Исланд и Хрватска без загубен бод во четвртфиналето
Исинбаева остана без златен медал
„Дрим тимот“ ја мина и Аргентина
И дрим-тимот на допинг-контрола
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 9.ден
Џудистка претепа гледач кој фрли шише пред почетокот на финалето на 100 метри
Белорусија шампион на ЕП во кошарка за јуниорки
(ФОТО) Болт е најбрзиот човек на планетата
Најголемата ноќ за британската атлетика
Светски рекорд на Пендлтон во спринт
Казахстанецот Илјин со два светски рекорда
Американскиот „Дрим тим“ се намачи со Литванија
Последен пливачки ден со два светски рекорда
Ефремов со најдобар резултат во кариерата
Френклин до злато со светски рекорд
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Ристеска 43. на 400 метри
Рекордна победа на американскиот „дрим тим“
САД и Кина во „војна“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |