Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.05.2012, 10:39
Брејвик бара да го прогласат за здравНорвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик изјави во судницата во Осло дека доколку судот одлучи дека е ментално здрав, тој нема да поднесе жалба.

Тој исто така изнесе свои коментари во врска со исказите на петмина сведоци, сите млади луѓе со тешки телесни повреди од масакрот што на островот Утоја го изврши Брејвик на 22 јули минатата година.

На повеќемина од преживеаните млади им се ампутирани екстремитети како последица на ранување од огнено оружје, јави дописникот на МИА.

Брејвик притоа рече дека е „успешен“ во криењето на своите чувства, но и дека по споменатите сведочења „се чувствува речиси емоционално оштетен“.

Менталниот статус на Брејвик станува се поважен предмет во текот на судскиот преоцес. Едно отворено писмо од судскиот колегиум, упатено до комисијата што ги оценуваше двата психијатриски испитувања, покажува иритираност поради тоа што комисијата не успеала да даде конкретен одговор во однос на психијатрискиот извештај, со кој Брејвик беше прогласен за здрав. Освен тоа, во отвореното писмо се нагласува дека биле правени напори да се прикријат несогласувањата во рамките на споменатата комисија. Судијата сега сака пред 1 јули да добие одговор дали формално се отфрлуваат контроверзните прогласувања на Брејвик за здрава личност или не.

Интересно е и истапувањето на група дански и норвешки теолози кои сметаат дека Бог се замешал во развојот на настаните поврзани со терористичките напади извршени од страна на Брејвик, пишува данскиот дневен весник „Политикен“. - Кога не погодува зло, тоа е поради тоа што Бог сака да се свртиме кон него, се што се случува е управувано од Бога, дури и Брејвик, вели теологот Петер Олсен за весникот „Кристелигт дагблад“. Весникот наведува дека Олсен добил поддршка и од теолози во Норвешка, но и дека е мошне поголем бројот на оние кои ги отфрлаат неговите тези како „теолошки куршлус“.Статијата е прочитана 386 пати.

Испрати коментарПусиќ - Поради стабилноста на регионот мора да се разговара за проширување на НАТО
Гостиварец загинал по удар во ѕид со автомобил
Повторно убиени војници на НАТО
Тешки кражби во црвквите „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане
Вооружен напаѓач уби две лица во Финска
Европско движење - ЕУ веднаш да почне пристапни преговори со Македонија
Македонија се' уште има проблем со човековите права
Црвенковски го внесе идентитетот во разговорите со Грција
За Груевски критиките од Стејт Департментот се стандардни
Три бизнис-посети на Италија, една инвестиција
Викендов нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Нов правилник за дополнителната работа на лекарите
Малолетна струмичанка грабната и силувана
Оланд ги посети француските војници во Авганистан
Во Охрид се самоуби жена скокајќи од четврти кат
Двајца загинати во две тешки сообраќајки
Бесими - Ќе бараме интензивен дијалог со Грција
НАТО - Влез во Алијансата откако ќе се реши името
Иванов-Прамер - Потврдени заложбите на Австрија за интеграција во ЕУ
Уапсен „мозокот“ на трговијата со органи во Косово
Македонија четврта во регионот по квалитет на услугите
Тепачка во украинскиот Парламент поради рускиот јазик
Меѓународна без��едносна конференција во Охрид
Претседателот Иванов ќе се сретне со Барбара Прамер
Македонска делегација на молебен на гробот на Свети Кирил во Рим
Црвенковски - Спорот со името најважен проблем
Затвор за тепачите од Дебар Маало
Мотоциклист удри во паркиран автомобил и загина
Нов земјотрес во близина на Софија
„Оне" со нов најевтин производ „Џабест"
Македонска делегација во Рим и Ватикан во чест на Свети Кирил
Оланд и Меркел се судрија за еврообврзниците
Чувари под суспензија, се утврдува дали тепале притворени од „Монструм“
Нечас - Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција
Ден на сесловенските просветители, Св. Кирил и Методиј
Прамер - Спорот за името да се разграничи од пристапните преговори со ЕУ
ОМД побара прекинување на разговорите за името
Следниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Претежно облачно

Недела
Грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 8°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |