Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
05.08.2012, 11:07

Последен пливачки ден со два светски рекорда

На ОИ синоќа се одржаа последните четири дисциплини во пливачките натпреварувања и беа поставени два светски рекорда


На „Акватик центарот“ во Лондон синоќа се одржаа последните четири дисциплини во пливачките натпреварувања и беа поставени два светски рекорда.

На трката од 1.500 метри слободно кај мажите Кинезот Јанг Сун со време на нов светски рекорд (14:31.02) го освои златниот медал, пред Канаѓанецот Рајан Кошрејн и олимпискиот шампион од Пекинг Усама Мелули од Тунис.

Женската штафета на САД 4 х 100 метри мешано со нов светски рекорд (3:52.05) стигна до златниот медал, пред Австралија и Јапонија. Во составот на американската штафета беше и Миси Френклин, која со пет медали (4 златни и 1 бронзен) е најуспешната пливачка.

На првата позиција на пиедесталот се најде и машката штафета на САД на 4 х 100 метри мешано. Сребрениот медал го освои Јапонија, а бронзата заврши кај Австралијанците. Мајкл Фелпс беше дел од американскиот состав и го освои своето 18-то злато на Олимписките игри или 22-ри медал со што е најуспешниот спортист во историјата на Игрите. Инаку, Фелпс во Лондон е најуспешен пливач со 6 медали (4 златни и 2 сребрени).

Во најбрзата трка кај жените на 50 метри слободно триумфираше Раноми Кромовидјојо од Холандија со олимписки рекорд, пред Александра Херасименија од Белорусија и Марлен Велдхуис од Холандија.

Во пливањето САД освоија 30 медали (16 златни – 8 сребрени – 6 бронзени), пред Кина со 10 медали (5-2-3), Франција 7 (4-2-1),...


Статијата е прочитана 478 пати.

Испрати коментарОлимпиското село од идната година станува станбена населба
Американецот Мантео Мичел истрча 400 метри во штафетната трка со скршена нога
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
Пеле верува дека фудбалерите на Бразил ќе освојат златo
Американките олимписки шампиони во ватерполо
САД го одбранија првото место
Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Болт без конкуренција
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
Голем интерес за Параолимписките игри во Лондон
Олимпискиот шампион Унгарија „потопен“
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
„Дрим тимот“ забележа уште една победа
Ниту еден медал за Американците во бокс!
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 11.ден
Олимпискиот шампион го совлада светскиот првак во четвртфиналето
Бразил – Мексико во финалето
Пирсон на 100 метри со пречки победи со нов олимписки рекорд
Динамо Киев и БАТЕ Борисов се пласираа за баражите од Лигата на шампионите
Реприза на Пекинг за Лиу Ксијанг
Хрватска и Србија на првите места во групите
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 10.ден
Исланд и Хрватска без загубен бод во четвртфиналето
Исинбаева остана без златен медал
„Дрим тимот“ ја мина и Аргентина
И дрим-тимот на допинг-контрола
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 9.ден
Џудистка претепа гледач кој фрли шише пред почетокот на финалето на 100 метри
Белорусија шампион на ЕП во кошарка за јуниорки
(ФОТО) Болт е најбрзиот човек на планетата
Најголемата ноќ за британската атлетика
Светски рекорд на Пендлтон во спринт
Казахстанецот Илјин со два светски рекорда
Американскиот „Дрим тим“ се намачи со Литванија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Петок
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 15°C

Сабота
Ведро
Макс: 30°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Кениецот во трката на 800 метри златниот медал го освои со време на нов светски рекорд – 1:40.91 минута...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
По тринаесеттиот натпреварувачки ден 80. држави имаат освоено медали...
Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |