Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.12.2012, 14:44

Поповска: Вистината ќе излезе на виделина

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, смета дека нејзината изјава во врска со немилите настани во Собранието во одредени медиуми била злоупотребена и извадена од контекст.

- Во мојата изјава јас повикав на разум, одговорност и почитување на институциите, зашто Македонија е наш заеднички дом, кој треба да го зачуваме. Изразив жалење првин за присилните мерки кон новинарите и пратениците, па за нападот кон Претседателот на Собранието и за задните намери на организаторите на протестите. Ние сме пратеници избрани да ги штитиме граѓаните и уставниот поредок, затоа во никој случај не можам да оправдам насилно рушење на институциите. Затоа го кажав и ова: Никој нема право да ја урива државата, ни маж, ни жена, рече Попоска на денешната прес-конференција.

Таа додаде дека кога некој ја прозива треба да објасни со кој дел од нејзината изјава и со кој збор не се согласува.

- И нека не ме употребува за да фрла прашина в очи, со цел да се дефокусира дебатата од суштинските прашања! Во зовриената политичка ситуација имавме ем насилство, ем обид за уривање на државата. Јас се борам и ќе се борам против двете, како и досега! Секогаш сум се водела од принципите за општо добро, правичност и интерес на Македонија, истакна Попоска.

Таа изрази жалење, како што рече, за сите добри луѓе во земјава кои се во овие моменти злоупотребени и изманипулирани на разни начини.

- Вистината ќе измие се. Вистината мора да се каже, независно дали некому му се допаѓа, и независно од цената што за тоа треба да се плати! Сигурна сум дека се ќе излезе на виделина и ќе се разјасни, за да не ни се повтори никогаш веќе, рече Поповска.

Таа додаде дека верува во македонското општество, бидејќи, како што истакна, тоа имало капацитет да се справи со воен конфликт и со многу други предизвици, и, како што рече, ќе има капацитет да се справи и со сегашнава политичка криза.


Статијата е прочитана 4225 пати.


Испрати коментарБерлускони - Левицата ме обвини за сешто, освен дека сум геј
Прв јавен говор на севернокорејски лидер по 19 години
Германски „Шпигел“ го „умре“ Буш
Америка се спаси од фискалниот амбис
Паднаа царините на многу производи
Хилари во битка со тромб во главата
(ФОТО) Македонија ја пречека Новата 2013 година со многу очекувања
Утврден идентетитетот и на втората застрелана девојка
Реактивирана касарната во Прилеп
МВР не нашло прекумерна употреба на сила врз новинарите
На Токсикологија примени 42 лица
Малолетничка загина во сообраќајна несреќа
„Балкан Енерџи груп“ ќе го води бизнисот со парното
Богов очекува подобрување на економијата во 2013
Годишнина од смртта на Глигоров
Ирска од денеска претседава со ЕУ
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Монетите од 50 дени се повлекуваат од промет
Атина без очекувања пред посeтата на Нимиц
Седуммина избодени во Белград на новогодшната ноќ
Прво па м��шко
Светот во 2012 година кога не се оствари пророштвото на Маите
Сите по список - Кои беа вредни, а кои дремливи
Политиката да ја остави економијата да дише
Кризата е длабока, перспективите мрачни
Година на секој против секого
Велешанец се спасил бегајќи од автомобил заглавен на пруга
Хашим Тачи најави дека нема да се кандидира за премиер
Во кого се колнат македонските политичари
(ИНТЕРВЈУ) Ниту оваа ниту претходните влади не сакаат совет
Банките малку послабо отпорни, но профитабилни
Добитници и губитници во 2012
Мукаетов - Не' чека тешка година, но остануваме оптимисти
Во политиката имавме сцени слични на „К-15“ и „Монти пајтон“
Црвенковски - 2013 да биде победничка
Бреговиќ ќе му свири на Путин за Нова година
Богата програма за дочекот на новата 2013 година на плоштадот „Македонија“
Во Тетово и Гостивар одземени над 12 илјади петарди
Момче претепано и застрелано во дискотека во Тетово
Деветнаесет загинати во бомбашки напад во Пакистан
(ФОТО) Четворица загинати во авионска несреќа во Русија
Жената која турна човек во метрото во Њујорк нападнала од верска омраза
Ердоган - Изминатава година беше успешна за Турција
Ѕинго пак на чело на СПМ
(ФОТО) Вооружен грабеж на златара среде бел ден во Кавадарци
(ФОТО) Протест на опозицијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ
Даниел Сервер
ВМРО-ДПМНЕ - Задолжувањата помали отколку во времето на СДСМ
Тачи однапред знаел за настаните во Собранието
Во пет верижни сообраќајки - 11 повредени
Делницата Катланово - Велес повторно во употреба
Николиќ пак нуди посредништво меѓу Атина и Скопје
Наградени десет научници на УКИМ
СДСМ обвинува за ново задолжување на државата
Штипски полицаец пронајден мртов
Димитар Башески излезе од ДПМ, но и ДПМ го поддржа ЗНМ
„Тинекс“ вложи 17,5 милиони денари за развојни проекти
„Телеком“ ќе подели над 350 топли оброци во шест народни кујни
Заштитен сведок на судењето на Љубе Бошкоски
Башким Бесими поднесе оставка
Прогласени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител
Собранието го донесе законот за задолжување кај Светска банка
Седете дома и не отворајте прозорци, надвор е презагадено
Нови 157 припадници на АРМ ќе заминат за Авганистан
„Окта“ подари зимска облека за повеќе од 300 деца
ДС ќе иницира формирање парламентарна комисија за случувањата во Собранието
ОМД го зголеми својот тим во САД
Филе - Претстојната пролет одлучувачка за Македонија
Конфискација на нелегалниот имот на Иснифарис Џемаили
Косовците уплашени од радикалниот исламизам
Ромпуј - Камерон ја загрозува иднината на ЕУ
Маглата го отежнува авиосообраќајот на скопскиот аеродром
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во новаVistinata na Popovska, 30.12.2012 15:11:37
Otvorise zemjo goltni me. Popovska i vistinata. Za tebe vistinata umrela. Najdobro e da si odish, da se odmorish, i da ne odmorish i nas od vistinite tvoi.
Buntovnik, 30.12.2012 15:39:24
Cija vistina ke izleze na videlo? Kolku sto primetiv po komentarite vo proslata statija, lugeto ve procitale kolku vie se drzite na vasite principi. Ne tie ne samo da ne bea soglasni so vas i vasata izjava, tuku vo komentarite imase i drug stramin, a toa da lugeto ne ve sakaat, nejkat da se pojavuvate vo javnost. Izgleda deka taa poraka od narodot tesko stignuva do vas, inace nemase pak da se javite so istoto mislenje.
zik, 30.12.2012 16:07:00
premnogu patrioti vo mediumite.pisatelot prokopiev ubavo ti replicira:nashite politichari kako da se od k15 ili ,,monti pajton,,.pa odberi si...
Bogomil(ec), 30.12.2012 16:19:30
Дали госпоѓата пратеник навистина смета дека новинарите и граѓаните како конзументи на информациите, се толку недоветни за да не можат да ја измерат грамажата на нејзината подајничка психологија, на перманентното додворувачко поведение, поради што на јавната сцена ја доживуваме како марионета, вредна единствено за сожалување. Тоа што сметаше дека ќе и донесе позитивни поени во нотесот на премиерот, го изрецитира пред микрафоните. Никој не ја извадил од контекст нејзината декларативност како пионче во рацете на власта. Туку таа самата се втурна во авантурата да биде несомнен сојузник на оние што на врвовите од своите салонски обувки ја исфрлија демократијата од законодавниот дом. Уште попоразителен и посрамен е нејзиниот обид да се вади и да се правда. Зашто и кога молчи, ние читаме што мисли и знаеме што би изговорила,доколку зине...
Baba Zumbula, 30.12.2012 16:20:43
Ne sum znaela Lile da ako ne se usvoi budgetot se rusi drzavata.No znam da ako nema krediti otide kurban vladava.Vaka umira(a i nie so nea) na rati.Eve gledam vo USA vo momentov imaat problem da go usvojat,ama nema ni oddaleku gavazi na pozicijata.Zamisli Lile da pustat rotvajlerite na novinarite i na republikancite,a?Ta ja rusat drzavata,neli?Nemas ti ni sram ni perde!Etikata i moralot se za tebe mislovna imenka.Ciceron izvikal *O Tempora,o mores*,inspiriran od takvi kako tebe.Eve malku da se potsetis kako bese vo 2003,pa nemase rotvajleri so krvnicki pogledi i pena na usnite.Potsetnik 1) da si go vidis lidero kako krade karticka na Prets. na Sobranieto http://www.youtube.com/watch?v=wfIBSGuynWs 2)da gi vidis mikrofonite http://www.youtube.com/watch?v=wXAt7G0Zp_k 3)da vidis selo bez kucinja http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eg7E95E8nVY.Koga gledam takvi kako tebe sekogas se prasuvam,COVECKA BEDO,KOLKAVA SI?!Teflonce Evdino i ti vidi,repetitio est mater studiorum.
sramota, 30.12.2012 16:41:03
ЛИЛЕ,ти благодарам за дадените изјави овие денови.Сега веќе не ќе морам да ги убедувам луѓево околу мене дека единствено за што ти се грижиш е да не ти избега удобната фотелја.А, за зеленилото и чистиот воздух во Скопје,сепак,ќе треба да почекаме некоја друга зелена опција.Се разбира ако го преживееме моменталново екстремно загадување.
bratko, 30.12.2012 16:48:18
Kuti mori sonchogletko! Te sednale vo skut i sega samo treba da kutish.
Stojko, 30.12.2012 17:07:08
Која вистина? За тебе, без ден работен стаж во струка? Се сеќаваш ли воопшто што имаш завршено? Или вистина за татко ти?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Вторник
Ведро
Макс: 5°C, Мин: -3°C

Среда
Сончево
Макс: 8°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Фељтон Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
Разговор во шест очи.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Милиони луѓе се собраа за пречекот на Новата година 2013 на плоштадите ширум светот...
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |