Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.07.2012, 13:00
Ренова сака чиста мрежа со ГомелОсвојувачот на купот на Македонија попладнево (17,30 ч.) домаќин на Гомел во првиот меч од второто коло за Лига Европа

Ренова се наоѓа пред сериозен предизвик во квалификациите за Лига Европа. Откако рутински го мина тимот на Либертас од Сан Марино во воведната рунда, освојувачот на македонскиот куп попладнево на стадионот на Башкими во Куманово е домаќин на белоруски Гомел. Мечот почнува во 17,30 часот, правдата ќе ја дели судиски колегиум од Полска на чело со Хуберт Сиејевиц.

„Во тимот на Гомел добивме квалитетен ривал за оваа фаза во Лига Европа. Белорусите се фаворити, имаат повеќе искуство од нас. Наше е да одиграме најдобро што знаеме. Го респектираме противникот, но фокусирани сме на нас“, вели напаѓачот Бобан Јанчевски.

Прволигашот од Џепчиште максимално сериозно му приоѓа на денешниот дуел. Во него ќе влезе од карантин и ќе се обиде да извлече што е можно поповолен резултат. Сите до еден посакуваат победа, макар и минимална, меѓутоа најважно ќе биде нивната мрежа да остане незатресена. И 0:0 не би бил лош епилог за нив. Во една таква ситуација ќе се обидат да го минат Гомел по рецептот по кој Металург ја мина Биркиркара, со гол на гости.

„Во една таква ситуација секој наш гол во Белорусија ќе биде од непроценлива вредност и значење. Треба да бидеме мудри за да забележиме историски успех. Знаеме што сакаме, имаме квалитет, мотивирани сме“, дополни Јанчевски за кого ова ќе биде втор меѓународен настап за Ренова ова лето, откако поради црвениот картон против Гленторан лани беше принуден да ја пропушти првата средба со Либертас.

Ова е второ соочување на Ренова со тим од Белорусија во европските фудбалски купови. „Гипсарите“ пред неколку сезони го добија Динамо Минск во квалификациите за Лига Европа, но притоа беа елиминирани. Во прилог на оптимизмот дека ќе останат непоразени оди и поволниот здравствен билтен. Тренерот Влатко Костов може да смета на сите фудбалери што ги има на располагање.

Гомел е клуб со традиција во Белорусија и редовен учесник во европските фудбалски купови. Зад себе има една титула во домашниот фудбалски шампионат, две во националниот куп и е актуелен сопственик на трофејот во Суперкупот. Моментно се наоѓа на третата позиција во белоруската Премиер-лига, меѓутоа е многу незгоден гостин, со шест победи во седум меча. Во основа тимот е составен од белоруски играчи дополнети со неколку странци како Украинецот Воронков, Русинот Липаткин, Колумбиецот Паломеке, Србинот Остоиќ и Полјакот Новак. (С.Д.)Статијата е прочитана 151 пати.

Испрати коментарАлонсо ја освои Големата награда на Германија
Интер го освои „Тим купот“
Пандев стрелаше против Баерн
Билетите за БАТЕ Борисов како алва
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Омерагиќ и Ѓорѓиоски во претседателска трка
Британците очекуваат жетва на медали
Олимпискиот тениски турнир без Надал
Хамилтон останува верен на Мекларен
Ренова ќе го пропушти Ливерпул, Металург со Плзен
Вардар преку Бате до Скендербег или Дебрецин
Ренова поразена од Гомел со 0
Металург со два голa негатива се враќа од Полска
Олимпиското злато вреди 620 долари
Сто денари влезница за реваншот со БАТЕ
Двајца олимпијци нема да претставуваат ниту една држава
Ракометарите повторно во група против Данска
Металург по гол во Хоржов
Олимпиското село во Лондон без вода за пиење
Комплетирано второто квалификациско коло од Лигата на шампиони
Репрезентацијата до 16 години почнува со настапите во Букурешт
Нов пораз на младите македонски кошаркари
(ВИДЕО+ФОТО) Вардар прокоцка победа кај БАТЕ во 120 секунди
Штрајк на таксистите во Лондон
Грент Хил во ЛА Клиперс
Олимпискиот факел од утре во Лондон
Џереми Лин и официјално нов играч на Хјустон
Дејвид Бекам му ја исполни желбата на болен обожавател
Франк Шлек допингуван и исфрлен од Тур де Франс
Вардар без бело знаме во Борисов
Ибрахимовиќ потпиша за Пари Сен Жермен
Венлок маскота на Игрите во Лондон
Комплетот билети за ЕП во Србија од 13 до 172 евра
Меси, Роналдо и анонимниот Дејвис во трка за најдобар играч во Европа
Американски и австралиски олимпијци се „загубиле“ во Лондон
Добредојде за првите оли��пијци
Блатер се сомнева дека СП 2006 било купено

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Грмотевици

Недела
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 5 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |