Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
05.11.2012, 23:05
Сензационална победа на МЗТ во Љубљана„Металците“ приредија уште едно изненадување во АБА лигата, совладувајќи ја Унион Олимпија на нејзин терен со 64:60

Кошаркарите на МЗТ Скопје приредија уште едно изненадување во АБА лигата. По четири порази едноподруго македонскиот шампион во 7-то коло триумфираше 64:60 на гостувањето кај Унион Олимпија во Љубљана. Ова беше прва победа на словенечниот стручњак Алеш Пипан на клупата на „металците“.

Со една дисциплинирана игра, металците успешно го контролираа текот на натпреварот, а во првото полувреме резултатски се оддалечија и умешно ја чуваа предноста во однос на противникот во текот на целиот натпревар. Унион Олимпија успеа да дојде до израмнување во самиот финиш на натпреварот, но Дејвис со пет поени по ред повторно ги доведе во водство МЗТ Скопје, а Препелчиќ промаши тројка во клучниот напад за израмнување на резултатот. Во следната акција Николовски беше сигурен во слободните фрлања за победа на МЗТ на гостувањето во Љубљана.

Најефикасен кај металците беше Тодор Гечевски со 15 поени, Дејвис уфрли 11, а одлична партија прикажа и Чековски кој уфрли 9 поени и додаде осум скокови и пет украдени топки. Следен натпревар на МЗТ е во недела против хрватска Цедевита.

Статијата е прочитана 1692 пати.

Испрати коментарОзил го спаси Реал, Сити пред елиминација
„Металците“ победуваат кога ги отпишуваат
Награди за Федерер, Ѓоковиќ и браќата Брајан
Јунајтед ќе постави статуа на Фергусон
Реал готви реванш за Дортмунд
Мари направи пресврт, Ѓоковиќ без проблем
Уште една убедлива победа на Мајами
Липко - маскота на ЕП 2013
Николиќ и Кресоја на списокот за ЕП
МЗТ по чудо во Љубљана
Давид Ферер го освои Париз
Јаневски го објави списокот за натпреварот против Словенија
Прва победа за Лејкерси во новата НБА сезона
Ставрев ќе му суди на Јувентус
Лазаров - Одигравме најслабо во последните неколку години
Македонија убедливо поразена од Португалија
Раиконен го освои Абу Даби
Вардар и без публика славеше во Куманово
Јувентус на колена пред Интер
Бруклин тргна триумфално, Ален го спаси Мајами
Прв триумф за Работнички
Суровиот Баерн го потопи Хамбург
Сигурни победи на Барселона и Реал, прв пораз на Атлетико
Јунајтед го презеде врвот од Челзи
ОД САБОТА ДО САБОТА
Меси му посака добродојде на синот Тијаго
Лејкерси пак загубија, Мајами прегазен од Њујорк
Мекејлеб за брза рехабилитација на Фенербахче
Црна Гора ја „тресна“ Германија!
Полјакот Јанович со скалпот на Мари!
Ракометарите преку Португалија до Данска
Паркер со звукот на сирената ја урна Оклахома
Фиорентина по 30 години победи во Џенова
Босилков веќе не е претседател на МЗТ
Квери му ја уништи забавата на Ѓоковиќ
Харден како ракета, нов пораз на Лејкерси
Погба го спаси Јуве, пресврт на Интер
Лазаров - Не очекував вака лесно да победиме
Челзи му врати на Манчестер јунајтед
(ФОТО) Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Делумно облачно

Вторник
Претежно облачно
Макс: 18°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (45)
Инцидентот на Бајкалско Езеро. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Интервју -Цената на станбениот квадрат нема да паѓа
Д-р Ванчо Чифлиганец, сопственик на градежната компанија „Адора инженеринг“, очекува рамноправни услови за работа на дом...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |