Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
09.07.2012, 13:11

(ФОТО) Калашников распали во ХераклеаНа концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и сеќавања за старите денови и се уште популарните хитови на легендараната музичка група „Бијело дугме“

БИТОЛА - „Прв пат сум тука и се надевам дека ќе ви се допадне концертот. Ќе свириме нешто старо, нешто ново“, со овие зборови Горан Бреговиќ вчеравечер го започна концертот на античкиот локалитет Хераклеа Линкестис, кој се одржа во рамките на „Бит фест“.

Три и пол илјадната публика која претежно беше средовечна полна со емоции и сеќавања за старите денови и се уште популарните хитови на легендараната музичка група „Бијело дугме“ го преполни античкиот локалитет крај Битола. За дел од фановите на Брега воопшто не беше проблем и да се искачат на ридот над афитетарот и да отстојат дури четири часа.Концертот на Горан Бреговиќ и неговиот „ Оркестар за венчавки и погреби“ започна со тема посветена на неодамна почината џез пејачка Цезарија Евора, за потоа да се редат старите хитови од „Бијело Дугме“, од албумот „Алкохол“ и неговата далеку популарна филмска музика. (А.Б.)Статијата е прочитана 3273 пати.

Испрати коментарПаразит именуван по Боб Марли
„Дуо Скупи“ гостува во Софија
Книга за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холмс и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
Скарлет Јохансон најплатена актерка на сите времиња
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“
Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“
Писателот Габриел Гарсија Маркес заболен од деменција
Норвешкиот филм „Хенрик“ победник во Карлови Вари
„Дјуран Дјуран“ направија концерт за паметење
„Големиот инквизитор“ на Питер Брук утревечер во Скопје
Нови локации и знаме за 51. „Струшки вечери на поезијата“
Почна снимањето на филмот „Подиграфка” на режисерот Горан Тречовски
Никола Маџиров на поетски фестив��л во Ледбери
Над 8.000 публика се очекува на концертот на „Дјуран, Дјуран“
Даница Тортеска и Трајче Лозаноски - младенци на 50. Галичка свадба
Костимите добиваат нова димензија
Бата Живоиновиќ во критична состојба по мозочен удар
„Актерот на Европа“ од утре во Ресен
Поетска вечер на Лидија Димковска во Салцбург
Слика на Каналето продадена за три милиони долари
Се сврши синот на Каролина од Монако
Охридско лето не смее да биде заложник на какви било условувања
Алек Болдвин сонувал да го убие адвокатот на бившата сопругаViktor, 09.07.2012 13:41:10
Amfiteatarot vo Bitola ne e soodveten za vakov tip na muzika, mozbebi nekoja kafana. Od druga strana ovoj chovek ne priznava nishto makedonsko, osobeno makedonskata muzika shto ja smeta za bugarska. Iskreno muzikata na ovoj chovek smetam deka pripaga na edno vreme koga masata se zamajuvashe a vladeeshe nacionalizmot vo Srbija i Hrvatska. Neka razmislat site dali ushte sakaat da bidat vo filmot na Miloshevich i Tudzman shto go odvede regionot 50 godini nazad?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 32°C

Делумно облачно

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C

Четврток
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
Голема радост за враќањето на „Дед Кен Денс“
Со новиот албум „Анастасис“, австралиското култно дуо Лиса Жерар и Брендон Пери, уште еднаш ја докажа својата креативна ...
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, 28-годишниот Андрес Иниеста заплови во брачните води со својата партнерка А...
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
На концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и с...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |