Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
31.03.2012, 13:46

Американец доби 640 милиони долари на лотарија!

Претходната рекордна добивка во САД изнесува 390 милиони долари, која во 2007 година го поделија двајца добитници

Претставници на државната лотарија во Мериленд објавија денеска дека во оваа американска сојузна држава е продаден највредниот тикет на сите времиња. Сега е познато дека има само еден тикет со добитна комбинација, а добивката е неверојатни 640 милиони долари.

Директорката за комуникации во Лотаријата во Мериленд Керол Еверет изјави дека победничкиот тикет е купен во една продавница во округот Балтимор.

Добитните броеви на тикетот се 2, 4, 23, 38, 46 и 23.

Според Еверет последен пат тикет од Мериленд освоил голема сума на лотарија во 2008 година, кога добитничкиот износ бил 24 милиони долари.

Претходниот рекорд во САД изнесува 390 милиони долари, кој во 2007 година го поделија двајца добитници од Џорџија и Њу Џерси.


Статијата е прочитана 1410 пати.

Испрати коментарСреќни вести од трите дневни весници за кумановци
Пуштена во продажба монографијата „30 години Скопски џез фестивал“
Уметнички дела со моторна пила
Почнува летниот возен ред на жичницата „Милениумски крст“
На „Новинарите пеат“ ќе настапат 15 новинари
Времето денеска- Облачно и дождливо
Шпанските проститутки им го ускратуваат сексот на банкарите
Отворен новиот трговски центар на Mr.Bricolage во Скопје
Марко Коловски и Питер Шепард добитници на наградите на СОКОМ
Наградата „Роман на годината“ врачена на Снежана Младеновска-Ангелков
После 30 години игри на среќа, конечно добив автомобил
Џејн Фонда ќе ја глуми Ненси Реган
Скандинавците пијат нездраво
Аукција на дела од Малиот битолски Монмартр
Денеска свечено ќе биде врачена наградата „Роман на годината“korekcija, 31.03.2012 14:37:01
Za senzacija dobro e,se prodadoa vesnicite,no vistinata e deka ima uste drugi dvajca dobitnici sto znaci trojca ke delat 640 milioni dolari. I jas sum od ednite, ha ha ha...Kade ste vie od VICTORIA SECRET sega????

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -2°C

Понеделник
Сончево
Макс: 17°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |