Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
04.01.2013, 09:32

Г.г. Стефан: МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква

Поглаварот на МПЦ смета дека ангажманот на српскиот претседател Николиќ во насока на надминување на спорот е добронамерен и добредојден

Не бараме повеќе, освен да бидеме препознати како автокефална Црква, како што се и сите други Цркви кои духовно возглавуваат еден национален, односно еден духовен простор кој има свои граници, потврдени во историјата. Македонската православна црква (МПЦ) е возобновителка на Охридската архиепископија (ОА), не е новонастаната Црква. Иако со де јуре прекинат континуитет, сепак, де факто таа секогаш постоела, живеејќи во срцата и мислите на Македонецот и сите православни од овие наши простори.

Ова го истакнува поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан во Божикното интервју за Македонската информативна агенција – МИА.

Во врска со тоа дали има најави за продолжување на дијалогот меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква имајќи ја предвид изјавата на српскиот претседател Томислав Николиќ за време на неговата неодамнешна посета на Македонија, дека е подготвен да се ангажира, г.г.Стефан вели „најпрво ние црковниците би требало да се подзамислиме кога државници и пред нас и повеќе од нас ја согледуваат потребата од побрзо надминување на спорот и потребата двата народи, српскиот и македонскиот, да живеат како што им доликува на православни народи“.

- Светиот архиерејски синод го оцени ангажманот на претседателот Николиќ како добронамерен и добредојден и потенцираше дека секогаш сме подготвени и за дијалог и за решение. Нашата конструктивност за решавање на овој спор кој никому не е од корист, ја покажавме секогаш во минатото, но ја докажавме и веднаш по оваа најнова иницијатива – испративме писмо до Саборот на СПЦ со подготвеност да седнеме и да разговараме. Но, мора да се знае дека кога се пристапува во решавање на еден ваков спор, не е ниту дипломатски, ниту е во согласност во правилата, да се поставуваат услови и барања пред разговорите да почнат, вели поглаварот на МПЦ-ОА.

За случувањата околу македонските црковни општини во Австралија, г.г. Стефан нагласува дека Комисијата на Светиот архиерејски синод разговарала и со условно двете страни во спорот и ги слушнала нивните аргументи.

- На крајот се одлучи, според долгогодишната состојба на теренот, ако може така да се рече, да им се даде можност и на двете групи непречено да функционираат: едната под раководство на досегашниот администратор, а втората под надлежност на Синодот, а ќе ги координира митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. На крајот, најважно е каков заеднички став сме изградиле како Синод, а не како кој лично размислувал, предлагал или изјавувал, додава поглаварот на МПЦ-ОА, г.г.Стефан.

Тој посочува дека 45-годишнината што ја одбележале во 2012 година е доказ дека одлуката, како што вели, на нашите богољубиви и родољубиви предци била и е одлука на срцето и духот дека тој чин на возобновувањето на автокефалноста на древната Охридска архиепископија во лицето на МПЦ во 1967 година, по 200 години од нејзиното неканонско укинување, не бил ниту политички ниту националистички, туку бил чисто духовен чин, кој ја изразувал потребата, но и желбата на православниот народ да го обнови автентичниот простор на своето спасение.


Статијата е прочитана 703 пати.


Испрати коментарЧеститка од премиерот Груевски за Божик
Ќе се гради Аква парк во СРЦ „Борис Трајковски“
(ФОТО) Стотина луѓе исчезнаа во пеколот на Тасманија
Асад нуди нова влада и амнестија
Грција се подготвува за антифашистички протести
(ФОТО) Даниел Воиновски го презеде кумството на скопското бадникување
Четитка од лидерот на опозицијата Црвенковски по повод Божик
Славејчињата на коледе кај претседателот
Пешак почина во сообраќајна несреќа во Скопје
Православните христијани го слават Бадник
Честитка од Иванов за Божик
(ФОТО) Скопје во знак на коледарските огнови
Три лица убиени во престрелка во Аурора
Почина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Билт - ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓање
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за локалните избори
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верниците
„Стандарт“ - Самарас кај Борисов заради Македонија
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
ЕУ повика да се смират страстите во Македонија
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Нимиц, сепак, ќе донесе предлог
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија
Стаса последната тура двокатни автобуси
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Владата ќе гради 474 социјални станови
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013
„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица починаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднинатаItar Pejo, 04.01.2013 10:51:40
Jas ne se razbiram vo crkovni raboti pa si postavuvam edno naivno prasanje: zosto nekoj treba da ja priznae crkvata?
Bukefal, 04.01.2013 12:08:02
Додека да ве признаат ќе останете без верници! Цела Македонија масовно се иселува (фала ти боже за блгарските паспорти), а другите што остануваат заглавуваат во сиромаштија и притоа се разбира немаат 100 денари да појдат до црква...! Епа Попе, и ти подржувај ги АРАМИИВЕ на власт и прашувај се зошто се помалку и помалку верници имаш по црквите..!
Павле, 04.01.2013 16:07:08
Во последното обраќање на Вранишковски начув и искрена желба за извесно решавање на меѓуцрковниот спор. Но фактот дека е немоќен да влијае врз остварувањето на таа желба (не затоа што е затворен, туку затоа што некои други играчи ја носат главната одлука и сакаат што подобро да се испазарат) повторно го прави заложник на нецрковни интереси и на ситни меѓунационални игри онаму каде што сите очекуваат да биде врвот на Црквата и на Правдата и просветлениот мост на Љубовта. А еден автокефален Архиепископ по дефиниција не може да биде ничиј заложник. Зашто во што инаку би се состоело неговото архипастирство или неговата реална автокефалност – во декрет од томос ли? Архиепископот мора да биде носител на благодат со која е способен да ја сочува и одбрани самобитноста на нему доверениот богочовечки организам, и тоа на духовен план, од секаков тип напади и обиди тој да биде разорен (раскол) или поткопуван однадвор или однатре.
Јован, 04.01.2013 16:32:08
А што на народот му е гајле дали црквата е призната или не? Јас само во македонските весници гледам толку голема застапеност на религиозни теми... Извинете ама не ми е јасно : црквата е одделена или не е од државата?
ОНУФРИЈЕ испосник, 04.01.2013 16:43:47
Предлогот на Госп. Николиќ опсолутно е добронамерен, но проблемот е во тоа што тој , како политичар не е толку моќен за решение на ова прашање како што биле основачите на МПЦ Колишевски, Љ. Арсов и Крсте Црвенковски.Добро е што се г.г. Стефан надева на него, но не е добро што тоа го очекува од политичкиот естаболишмент, со што и на самата МПЦ и` дава политички каректер и природа, што е асолутно несипатично во црквените кругови. П.С. г.г. заборава на Вранишковски, на забраната над свештените лица од СПЦ и на погребот во Кавадарци. За него не е вашан ставот на Г. Николиќ, туку ставот на врвот на СПЦ:

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 0°C

Претежно облачно

Недела
Облачно
Макс: 2°C, Мин: -2°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: 1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (45)
Инцидентот на Бајкалско Езеро.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |