Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.12.2012, 16:56

Надал не игра ни во Абу Даби

Шпанецот го откажа учеството на егзибицискиот турнир што почнува денеска поради стомачен вирус

Ќе почекаме уште малку до враќањето на Рафаел Надал на тениските терени. Организаторите на егзибицискиот турнир во Абу Даби, преку официјално соопштение, известија дека Шпанецот се повлекол поради болест. Неговото место ќе го пополни сонародникот Николас Алмагро.

„Рафа Надал беше присилен да се повлече во последен момент поради стомачен вирус“, стои во соопштението. Рафа беше повреден и паузираше шест месеци. Пред месец и пол почна да тренира и планираше камбек на популарниот Мубадала турнир на кој не пропушти ниту едно од четирите изданија, а последните две ги освои.

„Многу сум разочаран што нема да можам да се натпреварувам во Абу Даби, оваа година. Бев многу возбуден да се вратам овде затоа што секогаш сум имал одлични моменти, а ова ќе биде првпат да го пропуштам турнирот“, изјави светскиот рекет број четири на социјалните мрежи „Твитер“ и „Фејсбук“ и продолжи да ги објаснува причините за новото откажување.

„Рехабилитацијата течеше одлично, коленото ми беше добро и очекував да заиграм. За жал, лекарите ме известија дека на моето тело му треба одмор за да се бори со стомачен вирус. Сакам да се извинам на сите мои навивачи во Абу Даби и низ целиот свет, се надевам дека следната година ќе се вратам и ќе го освојам турнирот“, рече Шпанецот, кој досега броеше до 11 гренслем- титули. Сега останува да го чекаме почетокот на турнирот во Доха, на 31 декември, каде што Надал е пријавен како прв носител. Ако се појави таму, тогаш нема да му остане последен во календарската 2012 поразот од Лукаш Росол во второто коло на Вимблдон на 28 јуни.

Турнирот во Абу Даби почнува денеска, а Надал требаше да биде слободен во првото коло и да го чека подобриот од мечот Типсаревиќ - Мари.

Типсаревиќ уапсен на аеродромот

Јанко Типсаревиќ бил приведен на аеродромот во Абу Даби бидејќи официјалните лица утврдиле дека поминал рокот на визата за престој во таа земја. „Во пасошот пишува дека визата ми трае 60 дена, но според нивниот систем таа е издадена само на 30. Моментно чекам во службените простории на аеродромот“, напиша српскиот тенисер на својот профил на „Твитер“. Сепак, два часа подоцна царинските служби му се извиниле и го пуштиле. Деветтиот тенисер на светот ќе биде дел од егзибицискиот турнир што почнува утре и означува почеток на новата сезона.


Статијата е прочитана 329 пати.


Испрати коментарРоналдо и Мурињо во Манчестер јунајтед?!
Саудиска проверка за сениорите
(ФОТО) Ибраими и Стјепановиќ горди на признанијата
Антиќ добар, Олимпијакос поразен
Липи не доаѓа во Реал Мадрид
Челзи со долгорочен договор за Бенитез
Клиперси со 15.победа во серија
Година во знакот на Тодор Гечевски
Ѓаволски тешка победа на Јунајтед
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Ибраими македонски фудбалер на годината
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Тестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Делумно облачно

Недела
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (39)
Зошто Јованка бараше масерка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Интервју - Нема да дозволиме насилство врз медиумите
Во Собранието се прекрши домашното и меѓународното законодавство. Практично, се случи цензура, бидејќи некој реши да им ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |