Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
20.12.2012, 12:58

Стојановиќ поуспешен од Пандев

Дејан Стојановиќ доби шанса од тренерот на Болоња да брани во осминафиналниот дуел на „Сан Паоло“ против Наполи, во кој гостите славеа со 2:1

Младинскиот фудбалски репрезентативец на Македонија, Дејан Стојановиќ, излезе поуспешен во Купот на Италија од капитенот на сениорската селекција Горан Пандев. Стојановиќ (19) доби шанса од тренерот на Болоња да брани во осминафиналниот дуел на „Сан Паоло“ против Наполи, во кој гостите славеа со 2:1 само три дена откако на истиот терен го совладаа тимот на Пандев со 3:2 во Серија А. Најдобриот македонски фудбалер, кој го одигра целиот меч, десет минути до крајот при резултат 1:1 го погоди левиот дирек од голот на Стојановиќ. Наполи поведе преку Единсон Кавани во 12. минута, израмни Кристијан Пасквато во 38. минута, а Панајотис Коне со погодокот во судиското надополнување го елиминира бранителот на трофејот во италијанскиот Куп.

Стојановиќ бранеше цел натпревар за Болоња. Роден е во австрискиот град Фелдкирх, има македонско потекло и за репрезентацијата на Македонија до 21 година дебитира кај селекторот Бобан Бабунски на пријателската средба со Црна Гора во март минатата година. Тогаш го прифати повикот и од селекцијата до 19 години на Австрија за три меча од квалификациите за Европското првенство 2012, но не застана на голот. (Р.Д.)


Статијата е прочитана 1364 пати.


Испрати коментарИ Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) МЗТ по втор пат триумфираше над Цибона
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -6°C

Делумно облачно

Сабота
Облачно
Макс: 1°C, Мин: -7°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 3°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |