Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.05.2012, 15:01
СДСМ предлага мерки за реформа на јавната администрацијаСДСМ денеска оцени дека јавната администрација е неефикасна и партизирана и најави три групи мерки насочени кон нејзина целосна реформа.

Потпретседателката на партијата Ана Павловска-Данева на прес-конференција рече дека Македонија има најголем број административци во просек во цела Европа и оти Европската комисија во последниот извештај повторно ја нотирала потреба од реформи, професионалност и независност на јавната администрација.

Таа ја објави првата група мерки со четири предлози насочени кон зајакнување на капацитетот на јавната администрација. Предлагаат формирање Центар за обука на службеници кој ќе врши обуки на административците, а секој државен службеник ќе мора да помине минимум часови обука годишно за да ги надгради своите вештини и знаења. СДСМ предлага и спроведување на проект наречен „Тест за подобар квалитет“ со кој ќе се прави надворешна евалуација на знаењето и вештините на раководните кадри во министерствата и органите на локалната самоуправа. Се предлага и јавна контрола врз систематизацијата на работните места во сите институции, како и итно редефинирање на Програмата за стручен испит за државни и јавни службеници, особено на содржината на испитите за влез во администрацијата.

- Со овие четири, основни мерки за подобрување на капацитетот на администрацијата, СДСМ смета дека Македонија ќе изгради професионален и непартизиран јавен апарат, истакна Павловска - Данева.

Од СДСМ за среда најавуваат дека ќе објават нов пакет мерки за подобрување на условите за работа на администрацијата.
Статијата е прочитана 1221 пати.

Испрати коментарМит Ромни кандидат на републиканците за претседател на САД
Уште 98 лица загинаа вчера во Сирија
Собранието ќе ја продолжи расправата за ребаланс на Буџетот
Најмалку 22 мртви во земјотресот во Италија
СДСМ
Собранието нема да одржи итна седница за НАТО и ЕУ
Работниците и газдите да не одат на суд
СДСМ ќе поднесе иницијатива за Национална стратегија за медиуми
Оригинален документ од предлогот на Нимиц во 2005 година
Отворена манифестацијата „Денови на занаетчиството 2012“
Нов бран и во ДУИ
Во администрацијата ќе се воведе систем заснован на компетенции
Царината доби опрема вредна 30.000 долари
Рекорд во Германија - Сонцето замени 20 нуклеарни централи
Собранието расправа по ребалансот на Буџетот за 2012
Данци со сомалиско потекло уапени поради тероризам
Случаен минувач ранет во скопски Аеродром
Нов земјотрес во Италија, бројот на загинати расте
Црвенковски - Груевски во 2005 одби предлог - Republic of Macedonia
Собранието ја отфрли интерпелацијата за Ставрески
Џемс Бонд од нашиот сокак
Грчките вили пресолени за македонски купувачи
Агрокомбинатот „Џумајлија“ во претстечајна постапка
Светот е бесен по масакрот во Сирија
Грчки историчар бара помош од Путин за Вранишковски
Ставрески - Економијата три пати подoбра од времето на СДСМ
Тешки криминалци во грчката „Златна зора“
Тешко повреден македонски државјанин во сообраќајка во Србија
Иванов - Можеме да бидеме горди на македонските војници
Предавања на медицинскиот тим на „Аџибадем Систина"
Жена загина во експлозија на бомба на пазар во Бихаќ
„Темјаника“ на „Тиквеш“ доби бронзен медал во Лондон
Во сообраќајна несреќа во Индија загинаа 27 луѓе
Грчките новинари стапија во 24-часовен штрајк
Државата дава под закуп 8.703 хектари земјоделско земјиште
По поразот, Тадиќ се готви за премиер
Европско решение на спорот за името
Собранието ќе расправа за интерпелација на Ставрески
Уапсен член на АНА кој планирал атентати во Македонија и Косово
Го бркал соседот со секира за паркинг-место
На Прометеј му облекоа гаќи
Пусиќ - Поради стабилноста на регионот мора да се разговара за проширување на НАТО
Гостиварец загинал по удар во ѕид со автомобил
Осум цивили загинале во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Тешки кражби во црвквите „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане
Вооружен напаѓач уби две лица во Финска
Европско движење - ЕУ веднаш да почне пристапни преговори со Македонија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестmmk, 28.05.2012 15:34:48
Не можам да ги разберам овие од СДСМ.Ем не им се допага администрацијата,ем сакаат да ја оспособат.Абре молчете се до победата после тоа избркајте ги .Инаку како ке вработите Вие во администрација. Вака им давате шанси да си ги задржат позициите. Или пак играте на картата дека ВМРО нема да Ви ги прифати предлозите и се ке си остане по старо,ама заборавате дека во овие претходни 2-3 години и овие што следат власта на Грујо сите топуци ке ги обезбеди со дипломи,а после Вие можете да се сликате.
Levichar, 28.05.2012 16:35:48
Mi ide na zivci neodgovornosta na DPMNE so odgovori od tipot *a shto SDSM stori*, medjutoa po nekoi prashanja SDSM navistina treba da se pokrie i da cuti. Dragi SDSM-ovci, bevte na vlast 10 godini (ne 20) i za toa vreme mozevte mnogu prashanja kvalitetno da gi reshite, pa i ova. Zatoa, pred da nastapite so neshto, razmislite dali so toa se samite tepate. Se slagam, ako taka razmisluvate, skoro ke nema shto da kazete odnosno, ke ve nema vo javnosta, ama toa e toa. Na zalost, imate premnogu puter. No toa pak ne e nikakvo opravduvanje za Gruevski, koj momentno povece se machka i od vas. Toj mora da raboti, a kade e potrebno i da ispravuva krivi Drini, po shto da ni dostavi rezultat, a ne alibi. Na Di Mateo voopshto ne mu smetashe rabotenjeto na prethodnikot. Za 3 meseci ja osvoi Evropa so demoraliziraniot i rasturen Chelzi, bez i ednash da se pozali na Viljash Boash. A ovoj nashiov samo Branko, pa Branko. Ochigledna nesposobnost. Zatoa neka se gonjat i on i Branko.
ФЕЛИКС, 28.05.2012 17:58:20
Добро е што се предлагаат вакви мерки за администрацијата,и тука нема ништо спорно.Но ништо не се пишува како ќе се обучуваат оние кој и по обуката ќе продолжат со седењето дома поради пренатрупаноста на работниот простор.И второ дали Бихаќевците ќе ги пратат на обука своите градоначалници да се одучат од она,,нормално е да се вработуваат наши сопартијци,, и она легендарното,,ќе бркаме нивни ќе вработуваме наши,,Оти џабе обуката ако ова се практицира,ништо ново а партиското вработување ќе продолжи но сега пообучени.Предлагам како идеја да се ослободиме од ,,наши и нивни,,партиски вработени кој се прекубројни,дали преку преквалификации, предвремени пензионирања или на испразнетите места вработување по потреба но без никаков партиски бекграунд како услов за вработување.Кога ова ќе се направи ќе имаме ефикасна администрација.
zz, 28.05.2012 21:57:49
a bre super se ne treba da ucat tuku primanjata da mu se namalat taka da samite begaat od rabotata a poosekako ako sakas nekoja rabota da zavrsis mora da gi naucis zakopnite podobro od niv ili mav ti e planot i keseto.
Јосиф Давидов, 28.05.2012 23:42:38
Никако да ги разберам нашиве “плитичари“ кога ја имаат власта во свои раце и можат да да ги реализират сите свои идеи за подобра Македонија тогаш буквално ништо не прават како да се во некој зимски сон, ама кога се во опозиција е тогаш нема попаметни од нив, дури мозокот од уши им тече.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |