Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.12.2012, 09:31

Ромпуј: Камерон ја загрозува иднината на ЕУ

Анкетите покажуваат дека Британците се` повеќе се за целосно излегување на Велика Британија од Унијата

Британскиот премиер Дејвид Камерон ја загрозува иднината на ЕУ, предупреди претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј во интервју за британскиот весник „Гардијан“.

Ромпуј алудира на обидите на Камерон за враќање на некои од овластувањата на Брисел на Лондон. Минатиот месец под притисок на евроскептиците во партијата британскиот премиер изјави дека поддржува членство на Велика Британија во ЕУ, но дека сака нов европски договор кој вклучува постапка за исклучување на Лондон од некои клучни проблеми.

Претседателот на Европскиот совет сега за прв пат официјално реагираше на изјавите на Камерон.

- Ако секоја членка има можност да прави избор од актуелните европски политики, да прифаќа едни или да отфрла други, кои не и се допаѓаат толку многу, тоа унијата во целина и особено единствениот пазар ќе ги распадне многу брзо, истакна Ромпуј.

Тој истакна дека сите земји може да формулираат посебни барања и да имаат посебни потреби, како и дека тие секогаш биле земани во предвид.

Сепак, според него предложените од Камерон промени во европските договори ќе се поврзат со долги и тешки постапки, за кои е потребна едногласност од сите 27 земји членки.

Во интервјуто за „Гардијан“ Ромпуј истакна дека доколку Велика Британија одлучи да ја напушти ЕУ тогаш тоа ќе биде исто како пријател да замине во пустина. Велика Британија е членка на ЕУ од 1973 година, но не е дел од еврозоната.

Анкетите покажуваат дека Британците се повеќе се за целосно излегување на Велика Британија од ЕУ, што ја сметаат за институција која се меша во внатрешните работи на земјата и троши пари, додека на Британците им се наметнуваат мерки за штедење.

Повеќе од половината Британци би гласале за излегување на земјата од ЕУ


Според најновото социлошко истражување на Ај-Си-Ем, 51 отсто од Британците се за излегување на земјата од ЕУ, а 40 отсто би сакале да остане членка на Унијата.

Истражувањето покажа дека се настанати сериозни промени во расположението на Британците во споредба со периодот од пред десет години, кога 68 отсто од анкетираните сакаа да останат во ЕУ, а 19 проценти беа за излегување.

Минатата година соодност беше 40 отсто (за останување) наспроти 49 отсто (за излегување).

Односот кон ЕУ се објаснува со повеќемесечната актуелна криза во еврозоната, што е следена од стравувањата поврзани со евентуалниот крах на заедничката валута.

Британските парламентарци бараат премиерот Дејвид Камерон да организира референдум за судбината на членството на земјата во ЕУ. На почетокот на новата година премиерот ќе оддржи говор за односите меѓу Велика Британија и континентална Европа. Се очекува тој да го искористи овој повод за да предложи по 2015 година да се оддржи референдум за условите на британското членство.


Статијата е прочитана 782 пати.


Испрати коментарБерлускони - Левицата ме обвини за сешто, освен дека сум геј
Прв јавен говор на севернокорејски лидер по 19 години
Германски „Шпигел“ го „умре“ Буш
Америка се спаси од фискалниот амбис
Паднаа царините на многу производи
Хилари во битка со тромб во главата
(ФОТО) Македонија ја пречека Новата 2013 година со многу очекувања
Утврден идентетитетот и на втората застрелана девојка
Реактивирана касарната во Прилеп
МВР не нашло прекумерна употреба на сила врз новинарите
На Токсикологија примени 42 лица
Малолетничка загина во сообраќајна несреќа
„Балкан Енерџи груп“ ќе го води бизнисот со парното
Богов очекува подобрување на економијата во 2013
Годишнина од смртта на Глигоров
Ирска од денеска претседава со ЕУ
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Монетите од 50 дени се повлекуваат од промет
Атина без очекувања пред посeтата на Нимиц
Седуммина избодени во Белград на новогодшната ноќ
Прво па машко
Светот во 2012 година кога не се оствари пророштвото на Маите
Сите по список - Кои беа вредни, а кои дремливи
Политиката да ја остави економијата да дише
Кризата е длабока, перспективите мрачни
Година на секој против секого
Велешанец се спасил бегајќи од автомобил заглавен на пруга
Хашим Тачи најави дека нема да се кандидира за премиер
Во кого се колнат македонските политичари
Поповска - Вистината ќе излезе на виделина
(ИНТЕРВЈУ) Ниту оваа ниту претходните влади не сакаат совет
Банките малку послабо отпорни, но профитабилни
Добитници и губитници во 2012
Мукаетов - Не' чека тешка година, но остануваме оптимисти
Во политиката имавме сцени слични на „К-15“ и „Монти пајтон“
Црвенковски - 2013 да биде победничка
Бреговиќ ќе му свири на Путин за Нова година
Богата програма за дочекот на новата 2013 година на плоштадот „Македонија“
Во Тетово и Гостивар одземени над 12 илјади петарди
Момче претепано и застрелано во дискотека во Тетово
Деветнаесет загинати во бомбашки напад во Пакистан
(ФОТО) Четворица загинати во авионска несреќа во Русија
Жената која турна човек во метрото во Њујорк нападнала од верска омраза
Ердоган - Изминатава година беше успешна за Турција
Ѕинго пак на чело на СПМ
(ФОТО) Вооружен грабеж на златара с��еде бел ден во Кавадарци
(ФОТО) Протест на опозицијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ
Даниел Сервер
ВМРО-ДПМНЕ - Задолжувањата помали отколку во времето на СДСМ
Тачи однапред знаел за настаните во Собранието
Во пет верижни сообраќајки - 11 повредени
Делницата Катланово - Велес повторно во употреба
Николиќ пак нуди посредништво меѓу Атина и Скопје
Наградени десет научници на УКИМ
СДСМ обвинува за ново задолжување на државата
Штипски полицаец пронајден мртов
Димитар Башески излезе од ДПМ, но и ДПМ го поддржа ЗНМ
„Тинекс“ вложи 17,5 милиони денари за развојни проекти
„Телеком“ ќе подели над 350 топли оброци во шест народни кујни
Заштитен сведок на судењето на Љубе Бошкоски
Башким Бесими поднесе оставка
Прогласени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител
Собранието го донесе законот за задолжување кај Светска банка
Седете дома и не отворајте прозорци, надвор е презагадено
Нови 157 припадници на АРМ ќе заминат за Авганистан
„Окта“ подари зимска облека за повеќе од 300 деца
ДС ќе иницира формирање парламентарна комисија за случувањата во Собранието
ОМД го зголеми својот тим во САД
Филе - Претстојната пролет одлучувачка за Македонија
Конфискација на нелегалниот имот на Иснифарис Џемаили
Косовците уплашени од радикалниот исламизам
Маглата го отежнува авиосообраќајот на скопскиот аеродром
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Вторник
Ведро
Макс: 5°C, Мин: -3°C

Среда
Сончево
Макс: 8°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Фељтон Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
Разговор во шест очи.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Милиони луѓе се собраа за пречекот на Новата година 2013 на плоштадите ширум светот...
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |