Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.04.2012, 12:14

Замина легендарниот голгетер Џорџо Киналија

Италијанецот ги доведе својата репрезентација и Лацио до големи успеси во седумдесеттите

 

Легендарниот италијански фудбалер Џорџо Киналија, напаѓач на Лацио и италијанската репрезентација од седумдесеттите, почина од последици на операција на срцето. Последните години тој живееше на Флорида, САД.

Тој беше еден од најголемите и најхаризматични голгетери на Лацио, а во 1976 почна да игра во САД во тимот на Космос во кој играше и Пеле. Претходно Џорџо Киналија, го доведе Лацио до првата титула и беше познат како најдобриот фудбалер на Италија.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Џорџо Киналија и Пеле


Статијата е прочитана 1206 пати.

Испрати коментарВатерполистите не се пласираа на ОИ
Унгарски комплекс без крај
Шпанските екипи доминираат во Лига Европа
Ватерполистите на чекор до Олимпијадата
Унгарски клуч за олимписките порти
Македонско знаменце во собата на Федерер
Македонија немоќна против Црна Гора
Вардар и Работнички без предност во реваншите
Челзи и Реал ја комплетираа полуфиналната четворка
Романците не' оддалечија од Лондон
Македонија одбројува до Гетеборг
Либанец постигна 113 коша!
Фени индустри на фајнл форот во Балканската лига
Металург и Вардар Про се избегнаа во полуфиналето на СЕХА лигата
Џејмс и Ентони со сезонски рекорди
Баерн и Барселона во полуфиналето на ЛШ
Победа на македонските ватерполисти против Холандија
Ѓоковиќ - Го играм мојот најдобар тенис досега
Македонските ватерполисти поразени од Грција
Ракометарите неуверливи пред Гетеборг
Брајант донесе победа за Лос Анџелес Лејкерс
Фени и МЗТ на една победа до финалето во плеј-офот
Само бод за Манчестер Сити против Сандерленд во Премиер лигата
Овации за Фишер во „Стејплс центар“, Оклахома ги доби лејкерси
Милан и Барселона тактички, Баерн подобар во гости
Оклахома не запира, нова вечер за паметење на Брајант
Денис Родман банкротирал и е тешко болен
Реал пресилен за Апоел (0:3), Челси со гол предност пред Бенфика
Одредени двојките за четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони
Раниери доби отказ од ИнтерIstocna Makedonija, 03.04.2012 14:33:19
Gole gol igrac bese Italijanecot Gorgo Kinalja.Ne- ka pociva vo mir!
Od komplikacii posle operacija..!, 03.04.2012 15:13:25
...a ne kako sto e napisano почина од последици на операција на срцето. Nekoi raboti treba da se procitaat pred da se objavat ( ili da se prepisat so prevod od Google.).
Човек, 03.04.2012 23:14:08
VIkaat deka na vremeto koga Kinalija igral za New York Cosmos vo SAD bil popopularen duri i od Pele zosto Kinalija bil potemperamenten i poharizmaticen fudbaler. So svojot temperament ja predizvikuval publikata da naviva poglasno.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Претежно облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |