Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.11.2012, 13:49
Деветмина уапсени за дубари со нафтаВо полициската акција која носи оперативно име „Керозин“ упасени се девет лица од Неготино, а запленети се цистерни, возила и 26.000 евра

Сопственикот на фирмата „Алма - Комерц“ и уште осуммина негови сограѓани се уапсени во полициската акција „Керозин“. Групата е уапсена по повеќе месечна истрага, со примена на посебни истражни мерки, а поради сомнеж дека биле направени злоупотреби со неисполнување на обврски од склучените договори за јавни набавки.

Полицијата поднесе пријави против организаторите А.П.(57), Љ.П.(32) и Љ.Т.(31) и членови на групата М.П.(52), М.Д.(33), А.А.(29), М.П.(31), Г.Ј.(39) и Ѓ.С.(39), се' уште не поседува точни податоци за тоа колку е оштетен државниот Буџет. Според министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска најверојатно станува збор за десетици илјади евра.

Криминалот на групата, кој се случувал во повеќе градови во државава, се состоел во неисполнување на обврски од склучени договори за јавни набавки, односно за транспорт и испорака на нафта за греење на државни органи и институции, но и детски градинки, училишта и здравствени домови.

Сомневањата во „Алма-Комерц“ започнале уште со добивањето на правото за транспорт и диструбиција. Фирмата ги добивала тендерите нудејќи најнсики цени во однос на конкурентите, односно цени кои немале никаква економска логика, но ниските понудени цени биле дел нивниот план кој што предвидувал неисполнување на обврски од договорите за јавни набавки на нафта за греење, односно нивно неиспорачување, а сепак, наплатени.

„Членовите на групата при вршење на криминалните активности поврзани со набавка и достава на нафта за греење користеле повеќе различни модуси. Еден од начините бил со замена на однапред подготвени две идентични товарни возила–цистерни“, вели Јанкулоска. Таа појасни дека цистерни „близнаци“, кои се идентични според модел и боја и биле во сопственост на „Алма Шпедиција“, на „вагањето“ се утврдувала точната литража, а потоа тој се заменува со цистерната во која имало многу помало количество нафта. На “близнаците“ им се заменувале регистарските таблички и се вршела испораката кон набавувачот.

Само во средата, во непосредна близна на Скопје, полицијата, инспекторите на УЈП, Пазарната инспекција и лица од Управата за метеорлогија, утврдиле дека во запрената цистерна имало 11.900 литри нафта за греење, а според испратниците требало да има 28.000 литри.

„Ако се земе в предвид фактот дека ваква цистерна има максимална носивост од 20.000 литри, значи дека тој ден можело да се достави само 8.000 литри нафта, а не 28.000 литри, криминаланата група прибавила имотна корист во износ од околу 1,2 милиони денари или 20.000 евра“, вели министерката.

Полицијата ќе врши проверки на сите досега реализирани набавки, но и за можна инволвираност на одговорни лица во институциите. Приведените ќе одговараат за злосторничко здружување, употреба на исправа со невистинита содржина, злоупотреба на службена положба и овластување и за помагање. (Љ.С.)

Статијата е прочитана 3722 пати.

Испрати коментарВо Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
„Катимерини“ - Филе затрчан по датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенијаdimo gajdata, 16.11.2012 14:56:10
Тука се во прашање милиони евра.Тие алма или ангел петрол таканаречен ЃАВОЛ од такви пари го купи пола Неготино син му има 10 мерцедеси порше ферари и што уште не а и неговите шофери.Страшна работа.Да му се одземе се се е нелегално.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Сончево
Макс: 14°C, Мин: 4°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 14°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Правењето перики - доходовен бизнис
За екстензиите сите мислат дека се хит. Така, Англија е на третото место според увозот на човечка коса. Како и зад секој...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спор�� |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |