Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
29.11.2012, 13:15

Вилја надмина 300 гола во кариератаНапаѓачот на Барселона со два погодока придонесе во триумфот од 3:1 против Алавеш во реванш шеснаесетфиналето од шпанскиот Куп

Давид Вилја го зголеми своето салдо голови во кариерата на 301 со двата погодока за бранителот на трофејот Барселона, која го елиминира третолигашот Алавес со вкупен резултат од 6:1 и се пласира во осминафиналето на Кралскиот куп. Шпанскиот напаѓач својот прв гол го постигна во 52. минута, а вториот три минути подоцна на „Камп ноу“, каде што домаќинот славеше со 3:1 по пресврт и се избори за дуел со второлигашот Кордоба.

Тренерот Тито Виланова ја искористи можноста за да им даде поголема минутажа на играчите ги санираа повредите и на неколку млади таленти, а ги одмори првотимците Лионел Меси, Чави, Андрес Иниеста, Серхио Бускетс и Виктор Валдес. Откако Барса го доби мечот во Алавес пред еден месец со 3:0, баскискиот клуб изненади со водство од 1:0 во 17. минута преку Борха Вигера. Израмни Адријано во 35. минута, а потоа Вилја со двата гола му обезбеди победа на каталонскиот гигант.

Триесетгодишникот постепено се враќаше блиску во својата најдобра форма откако ја скрши ногата на Светското клупско првенство минатиот декември и сега има 40 погодоци за Барса по преминувањето од Валенсија на крајот од сезоната 2009/2010.Статијата е прочитана 336 пати.

Испрати коментарМонтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на ��инус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Делумно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |