Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.01.2013, 11:34
„Стандарт“: Самарас кај Борисов заради МакедонијаСофискиот весник потсетува дека Грција и Бугарија веќе имаат усогласена позиција оти влезот на Македонија во ЕУ е можен само со добрососедски односи

Грчкиот премиер Андонис Самарас наскоро ќе ја посети Софија, а една од главните теми на разговорите со неговиот бугарски колега Бојко Борисов ќе биде односот на двете земји кон кандидатурата на Македонја за членство во ЕУ, пишува софискиот весник „Стандарт“.

Весникот потсетува дека Грција и Бугарија веќе имаат усогласена позиција оти влезот на Македонија во ЕУ е можен само со добрососедски односи - принцип кој според Атина и Софија, Скопје не г�� почитува.

Посетата на грчкиот премиер на Бугарија била договорена за време на средбата на Самарас и Борисов во Атина во декември, пред Самитот на ЕУ на кој се разгледуваше и препораката на Европската комисија за почеток на пристапните преговори со Македонија.

Самарас за време на посетата планирана за февруари, освен со Борисов, ќе се сретне и со претседателот на Бугарија Росен Плевнелиев и со спикерот на Парламентот Цецка Цачева.

Пред да дојде во Софија, грчкиот премиер на 8 јануари во Берлин ќе разговара со германската канцеларка Ангела Меркел. Официјалниот повод за престојот на Самарас во Белин, што коинцидира со одамна најавената посета на медијаторот на ОН во грчко-македонските разговори за името Метју Нимиц на Атина, не е средбата со Меркел туку учество на економска конференција
Статијата е прочитана 2764 пати.


Испрати коментарЧеститка од премиерот Груевски за Божик
Ќе се гради Аква парк во СРЦ „Борис Трајковски“
(ФОТО) Стотина луѓе исчезнаа во пеколот на Тасманија
Асад нуди нова влада и амнестија
Грција се подготвува за антифашистички протести
(ФОТО) Даниел Воиновски го презеде кумството на скопското бадникување
Четитка од лидерот на опозицијата Црвенковски по повод Божик
Славејчињата на коледе кај претседателот
Пешак почина во сообраќајна несреќа во Скопје
Православните христијани го слават Бадник
Честитка од Иванов за Божик
(ФОТО) Скопје во знак на коледарските огнови
Три лица убиени во престрелка во Аурора
Почина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Билт - ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓање
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за локалните избори
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верниците
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
ЕУ повика да се смират страстите во Македонија
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Нимиц, сепак, ќе донесе предлог
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Г.г. Стефан - МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија
Стаса последната тура двокатни автобуси
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Владата ќе гради 474 социјални станови
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013
„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица починаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднинатаtrajce, 05.01.2013 13:01:05
tie se dogovaraat a sto pravime nie--edniot krade tugi istorii , drugiot mafa so partzanski znaminja pred parlamentot , so eden zbor nie sme izgubeni vo vselenata (dobar film serijski bese vo kasnite 60 tti , rimejkot bese uste podobar)
Student vo Sofija, 05.01.2013 15:00:32
Povodot e konecnoto otvaranje na golemiot granicen premin Makaza, preku koj od Plovdiv do Beloto more se stignuva za 2,5 saati. Dosega Grcite ne go otvaraa od stav od bugarsko vlijanie vrz Belomorieto.
pile, 05.01.2013 15:08:37
So napustanjeto na konceptot za nadminuvanje na razlikite za imeto so Republika Makedonija, so verodostoen sogovornik soglasno zdraviot razum i megjunarodnoto pravo,so izednacuvanje, na dosegasnite pogubni politiki po interesite na Republika Makedonija vo odnos na sporot so imeto vodeni od strana na familijata i Gruevski, so raspolozjenieto i namerite za gradenje na dobrososedski odnosi soglasno megjunarodnoto pravo i univerzalnite covekovi prava so site sosedi od strana na Makedonskite gragjani,postoeckoto rakovodstvo na sosedna Grcija,samo dokazjuva deka nema spremnost d iiplomatska zrelost da gi primeni Evropskite vrednosti,prifakajki ja realnosta deka na svojata severna granica ima suveren i miroljubiv sosed so svoe istorisko nasledstvo, jazik,kultura i identitet,i koj dava aktiven doprinos za regionalnata bezbednost i stabilnost.Blamazjata mozje da prodolzji pred zaednickite sojuznici i prijateli,dodeka R.Grcija e eden od najprivelegiranioke etnomski investitori vo R.Makedonija i
riki, 05.01.2013 15:09:03
ovie dvajca,bivsiot pelivan kaj todor zivkov i drugiot bezideen politicar dojden na vlast vrz osnova na negovite populisticki i nacionalisticki paroli prema nasata zemja,ne gi shiroko komentiram.nemaat supstanca i nekoe politicko pedigre.tolku
Petre, 05.01.2013 17:17:40
Ova za mene e dobra vest. Leka poleka Grcite i Bugarite samite ke priznaat deka drzat okupirana teritorija od Makedonija. Do skoro viduvanje ......na vistinata.
kojco, 06.01.2013 01:00:38
Treba Gruevski da go priznae porazot za priklicuvanje kon EU i NATO. Treba Gruevski da prestane so NEGOVIOT INAET, Grcija i Bugarija se clenki na EU i NATO. Treba Makedonskiot narod da mu kaze NE na Gruevski za Grckite i Bugarskite spomenici vo Skopje. Ja znaeme DOBRO istorijata na nasata drzava, imame i knigi i internet za edukacija.
Kjorav, 06.01.2013 01:02:58
Ne gledam bash nekoja razlika pomedju ovie dvajcata i Gruevski.
ставре, 06.01.2013 02:36:21
има една изрека која вели дека борчлијата никогаш не заборава. Па како тие имаат окупирано Македонска територија - тие се борчлии а сега е 100 годишнина од таа поделба. Повеќето договори траат 100 години. Е сега ние да бевме силна држава како Кина ќе си го баравме нашето вака...... шо прет господ
evropa, 06.01.2013 15:18:42
navistina smesni komentari,ludje sakat da ni pomaognat da ne ziveeme vo izolacija i siromastija ama...terotirija okupirana makedonska?pa tamu nema makedonci povece sloveni odamna se asimilirani kako i sekade na zapad sto pravat...za da okupira teritorija treba da postoelo drzava makeonija a takva ne postoela nit 1912 nit koga dosle turcite
Јордан Костадинов, 06.01.2013 21:56:41
Дедите на Бојко Борисов и на Андонис Самарас пред сто години ја делија Македониј. Сега тија момчинја дивија национализам им е предаден по наследство, затоа ке работат уште за нова делба на Македонија.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 0°C

Претежно облачно

Недела
Облачно
Макс: 2°C, Мин: -2°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: 1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (45)
Инцидентот на Бајкалско Езеро.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |