Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.12.2012, 16:49

Грција шокирана од „бокс-демократијата“ во Македонија

Сите медиуми нагласуваат дека вакви слики, типични за Тајван, досега не биле видени од нашата држава

Од нашиот дописник
Миркица Поповиќ


Атина - Грчките медиуми вчера беа преплавени со вести и видеоинсерти од собраниските инциденти во Македонија околу гласањето за новиот буџет. Се пренесуваат како шок и изненадување судирите на граѓаните од двете групи протестанти и инцидентите меѓу пратениците внатре во Собранието, со коментар дека ова е првпат да се случат вакви сцени во Македонија. Вестите за судирите беа главни во информирањето за случувањата во светот во божикните изданија на грчките телевизии, кои вообичаено се навикнати да пренесуваат вести за насилството во Атина против владините мерки за штедење.

Весникот „То вима“ со наслов „Ќотекот е излезен од... парламентот на БЈРМ“ коментира дека собраниското обезбедување се судрило со опозицијата во расправата околу гласањето на буџетот. „То вима“ пренесува дека владеела тензична ситуација и имало инциденти пред и во Собранието додека опозицијата ја обвинувала владата на Никола Груевски за обид за државен пуч. Весникот става акцент на фактот дека новинарите и опозицијата биле насилно отстранети од собраниската сала, опишувајќи го хаосот од видеата, на кои се гледаат пратеници со растргани алишта, како и носење на раце на повредените пратеници. Се пренесува и реакцијата на Здружението на новинари поради нивното неосновано отстранување од Собранието, со коментар дека прв пат во историјата на државата на новинарите им било забрането да ја следат работата на институцијата. Според процените на грчките медиуми, пред Собранието имало околу 2.500 симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски од едната страна и околу 1.000 симпатизери на СДСМ на другата, а полицијата се обидувала во средина меѓу двете групи да не дозволи тензиите да ескалираат и да дојде до поголеми немири.

„Парламентот во Скопје се претвори во боксерски ринг“, „Ќотек и повредени во собранието на БЈРМ“, „Опозицијата во БЈРМ повикува на гнев и граѓанска непослушност“, „Ќотек и немири внатре и надвор од Собранието“, „Се заострува тензијата меѓу владата и опозицијата“, „Опозицијата на БЈРМ надвор на улиците“ се само дел од насловите во грчките медиуми, чии онлајн- вести за судирите во Македонија беа едни од најпопуларните и најчитани вчера.

Медиумите пренесуваат дека Македонија длабоко загазува во сериозна политичка криза, не само поради судирите, туку и поради начинот на кој насилно е изгласан буџетот за 2013 година. „Неверојатни сцени во Скопје, срамни сцени беа забележани внатре и надвор од Собранието“, пренесува грчката телевизија Мега, коментирајќи дека сцени��е кои се случиле во Скопје до сега биле навикнати да ги гледаат само во собранијата на Тајван. Телевизиите Мега и Антена пренесоа и видеоснимки од немирите во Скопје, судирите на демонстрантите со полицијата пред Собранието, како и снимки од турканиците меѓу собраниското обезбедување и пратениците.

Медиумите го пренесуваат и повикот на лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски за граѓанска непослушност и демонстрации како оние во Србија во 2000 со кои беше срушена владата на Слободан Милошевиќ, како и реакцијата на Владата која ги обвинува СДСМ за неуспешен обид да создадат хаос во државата.

Онлајн-изданието на неделникот „Прото тема“ во шок говори за неверојатни сцени на тензија и инциденти со повредени граѓани и пратеници за време на гласањето на буџетот. Весникот „Та неа“ посочува дека македонската опозиција одлучила да го напушти парламентот најавувајќи дека по сите инциденти е целосно погазен државниот Устав и демократијата во државата, ставајќи ги на едната страна диктаторскиот режим на Груевски, на другата народот.

Билт: Ова не е демократија за ЕУ

„Многу вознемирувачки вести од Скопје за упад на полицијата во парламентот и за исфрлање на опозициските парламентарци. Вака не треба да функционира една ЕУ-демократија“.

Со овие зборови Карл Билт, шведски министер за надворешни работи и добар познавач на Балканот, ги оцени настаните во нашата држава, преку кратка реакција на својот профил на „Твитер“. Пред помалку од еден месец тој беше првиот шеф на дипломатијата на една држава што безрезервно кажа „да“ за давање датум на Македонија за преговори со Европската унија. Лошата вест од Македонија го разбуди стариот скептицизам дека земјава колку и да прави прогрес, потоа се враќа назад. Откако сликата со транспарентот „Non pasaran“ на борците го обиколи светот, вчера низ највлијателните светски медиуми се вртеа како топ вест снимките од парламентот на кои, како што посочи Си-Ен-Ен, во првите неколку минути „тој што се гледа со црвена вратоврска е вицепремиер и министер за финансии во македонската влада“, а една од парламентарките што ја влечеа беше бивша вицепремиерка.

За настаните во македонскиот парламент, што ги пренесоа сите водечки агенции и медиуми, сепак повеќе говореше слика отколку текст, поради божикните празници. Видеата како насилно се исфрлаат парламанетарците, како играат пендраците пред парламентот и како опозицијата го обиколи спикерот Трајко Велјановски за да го спречи да ја почне расправата за буџетот, масовно осамнаа во светот.


Статијата е прочитана 9462 пати.


Испрати коментарВолерс
Полемика на Кирил Божиновски и Андреј Петров за инцидентите
Груевски - Неплатените обврски кон стопанството намалени за 68 отсто
Уште пет споменици во Центар
Буш постариот во болница
Македонскиот ПЕН центар бара одговорност за отсранувањето на новинарите
СДСМ го информираше дипломатскиот кор за кршењето на Уставот
Одговорноста како поединци и партии ќе ја понесеме на избори
Селмани - Имаше обид да се злоупотреби протестот на собраниските известувачи
Минчо Јорданов отвора фабрика за производство на сирење
Груевски - Има постапка за отстранувањето на новинарите
(ФОТО) Нема квалитетен воздух, нема живот
Приведен прилепчанецот што влета со џип на протестот на СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Заев да се извини и да даде оставка од политичките функции
Тодоров - Нови 800 вработувања во јавното здравство
(ФОТО) Опозицијата со граѓаните во парламентот во природа
„Адора“ го награди „Утрински весник“
Нов изглед на „скопско“
На Табановце запленети 1,7 килограми хероин
Опозицијата наместо во Советот, поставуваше прашања пред Прометеј
Иванов даде помилување на 51 осудено лице
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Попоски - Бојкотот на опозицијата e штетен за државата
Заминувањето на Асад не е услов за отпочнување на дијалогот
Шутановац доби кривична пријава
ОМД бара решавање на разликите само преку политички дијалог
Класичните светилки заминуваат во историјата
Жена загина во сообраќајќа на излезот од Охрид
Израел гради нов ѕид на границата со Сирија
Иванов ја врачи годишната награда за најуспешно архитектонско дело
УЈП
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова
ЗНМ поднесе претставки до Собранието и до МВР
Од два стана украден златен накит
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Мирекс плус е еден од сопствениците на Медиа Принт Македонија
Уште 1.000 потписи до целта на „Аман“
Пријави за дв��јца учесници во инцидентите пред Собранието
Поповска - Уставниот поредок треба да се чува
Македонски државјанин загина кај Лесковац
СДСМ најави кривични пријави за случувањата во Собранието
Окрупнување на земјиштето за поконкурентно земјоделство
ВМРО-НП - Функцијата претседател е суспендирана
Пензионерите од Центар го осудија нападот на синоќешната блокада
Вељаноски ќе бара одговорност за отстранувањето на новинарите
Првиот црногорски пиштол извезен во Парагвај
Поедноставено до дозволи за транспорт
Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години
Во домашната економија се враќаат 139 милиони евра
Сливот на Охридско Езеро порибен со 6.000 парчиња пастрмка
Светот пие се повеќе пиво
Нов закон за договор во патниот сообраќај
Шинзо Абе е новиот јапонски премиер
Нимиц ќе донесе нови идеи
Виндоус 8 достапен и на македонски јазик
Египет доби нов устав, Морси на тест
Во Кина стартуваше најголемата брза железница во светот
(ФОТО) Опозицијата го блокираше „Рекорд"
Груевски - Бранко е како Гадафи
МВР - Пратеници од опозицијата ги почнаа инцидентите
Груевски - Жалам за незгодната ситуација со новинарите
Штрајкот на лекарите во мирување
Пократка постапка, но построги критериуми за инвалидска пензија
ЗНМ бара итен одговор кој ги избркал новинарите
Црвенковски - СДСМ ќе организира граѓанска непослушност
ВМРО-НП - Се случија преседани, кои се реткост во светската демократија
Хелсиншки комитет ги осудува случувањата во Собранието
ДУИ апелира да се намалат тензиите
Новогодишен карван на Фондација „Т-мобиле“
Притвор од 30 дена за „командант Коки“
Нови пријави во акцијата „Керозин“
Избрани најдобрите трговци за 2012 година
Избрани четири нови врховни судии
Божикна честитка од Груевски до католичките верници
Граѓаните незадоволни од доцнењето на поштенските пратки
Иванов - Вчерашните настани никогаш да не се повторат
(ФОТО) Илјадници христијани во Витлеем го дочекаа Божик
На дел од патиштата одрони и голомразица
Свечена литургија во Католичката црква во Скопје по повод Божик
Виена најуспешен главен град на светот
Двајца пожарникари убиени во Њујорк додека гаснеле пожар
Израел гради нови 1.200 домови во источен Ерусалим
Шпанскиот крал повика на единство против кризата
Се слави Божик по Грегоријанскиот календар
Премиерот Груевски и се обрати на нацијата
Опозицијата го напушти парламентот и излезе на улица
Мнозинството го изгласа буџетот
Полицијата го приведе командант Коки
(ВИДЕО+ФОТО) Инциденти и пред и во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во кризаказабланка, 25.12.2012 20:41:19
За туѓи интереси да одработува бивши Премиер и пензиониран Претседател на држава е без преседан ,мислев дека нема и неможе подолу ,насилници да зборуваат за демократија ,спремни се да ја вратат Македонија назад и да ја втурнат во хаос ,ова без последици нема да мине ,арно ама македонецот не е овца,нема да дозволи да го мавтосуваат матни типови ,немојте да го потценувате гласачкото тело. Ако требаше лебот да го заработите од глума ,ќе завршевте во циркус трагикомедијанти!
Manipulantot Grujo, 25.12.2012 20:47:46
Bruka nevidena, pa i za grchki uslovi. Za premierot, koj smatrashe deka nema potreba od liderska sredba, kriva e opozicijata! Pa i da e, a ne e, nego vlasta, trebashe da se sedne i razgovara, pa po potreba, i da pregovara. Zarem e tolku sueten i narcisoiden? A mu prefrla na Branko. Sramota!
Dimo, 25.12.2012 23:15:26
grcija da ne se sokira mnogu od Makedonija, tuku da si ja gleda svojata maka.
Колку полошо за Македонија, подобро за Бранко, 26.12.2012 00:56:43
Па роа беше и целта на Црвенковски. Сите во светот да ни се смеат. Само тој ако може да се догребе пак до власта. Не го интересира воопшто ни народот, ни државата. Тоа не го прават луѓе што си ја сакаат татковината.
Jankula, 26.12.2012 01:01:38
А пак јас наивен, си помислив дека опозицијава собрала сила да се организира. Сега ми е јасно, како ден. До јуни МКД треба да го реши спорот со името (ќе треба си го смениме името) Е сега кој тоа би можело да го направи и спроведе во МКД, кој тоа би бил толку глуп и наивен, само поради остварување на лична амбиција во политиката, се прашувам кој ли би можел да биде? Вие што мислите?
jogurt,jajca i kompiri, 26.12.2012 01:14:08
ne me zaebavaj, oni frlaat bombi, molotovi kokteli, nie jajca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Граѓанин, 26.12.2012 01:15:58
И јас сум шокиран од нивните боксирања и палења во Грција што се случуваат секој ден, па што? Да не треба нив да ги прашам што да правам. Одговорот го знаеме. Самоубиство. Се што ќе излезе од тие масовни манипулатори и лажовчини е достојно за презир.
hanza, 26.12.2012 01:35:33
Tie sokirani,ne veruvam.Tamu e BUM odamna i uste gori.Ova tie crep sutare prekaruva
Grcite Sokirani!?, 26.12.2012 04:06:28
Grcija gi sokira site uste mnogu oddamna. Neka si ja gloedaat svojata rabota. Tamu kaj niv e celosno bezredie. Neka ne bidat licemerni. Ja gledaat reskata vo okoto na bratot, a ne ja gledaat gredata vo svoeto oko. Podobro neka se zasramat i neka molcat.
Alter, 26.12.2012 05:39:08
Mizerija! Ne vidov deka DPMNE patriotite se tolku energicni za zakonot za braniteli, tuku strplivo go slusaat molcenjeto i citanjeto poezija na DUI.
hahahahah, 26.12.2012 09:00:14
ne se sekirajte be mnogu, da vidime malku i drugite narodi kako protestirat i kako se tepat od strana na drzavata
NIKOLA, 26.12.2012 09:33:34
Da zivee demokratska Makedonija na celo so MILOSEVIC 2 !!!
vivien, 26.12.2012 10:52:05
Smesni ste i Vie gospoda od utrinski da prenesuvate sto pisuvale onie koi najmalku imaat demokratija, a najmnogu fasizam. Ne me interesira grckiot pecat, prvo neka si ja opraat rabotava kaj niv ili spored onaa narodnata podrsmi go kopilevo da se pokaram so k*****a, ete toa ti e grckiot pecat.
wd40, 26.12.2012 11:14:57
Билт: Ова не е демократија за ЕУ A onaa u Grcija e ...abe odi kopaj kashkaval
dedo, 26.12.2012 12:51:44
Ova e vistinski nastan: Mojot vnuk koj ima samo pet godini ja pra[a majkamu: Mamo kade se tepaat ovie? Majkamu: Pred Sobranie. Vnukot: A vo koja drzava? dedo
Biljana, 26.12.2012 13:26:19
VIVIEN, dobro napisa.
Во Грција нема бокс туку убивање, 26.12.2012 13:53:25
Грчката држава си има фашистичко досие.
miki, 26.12.2012 13:56:48
Ова му е ВМРО-вска демократија а ла Грујо...............
Svegjanka, 26.12.2012 15:34:53
Karl Bildt dobar poznavac na Balkanot--Ma nemoj.
G.A., 26.12.2012 19:09:35
BRAVO ZA G. BRANKO KOJ SO GODENI GO MOLESE ZA DIALOG I SREDBA CELO VREME G.NIKOLA GO ODBIVASE ,PA TOA E NORMALNO KOGA NE PRIFACAS SREDBA I DIALOG I DOJDE VO KAOS ,,OVA ZNACI DIKTATURA,,, BEZ INTERES ZA SORABOTKA SAMO SVOITE INTERESI ,,G. BRANKO IMAS PODRSKA .
ivan, 26.12.2012 22:09:39
bravo za branko ova mue dodatok na brjm od negovoto vladeenje neka nie na zdravje makedonci trcajte po brako grkomanot i lubco bugarofilot se blizi 2013 bukrest mu odgovara ili grci ili bugari danie gospod napomos

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 3°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Нема квалитетен воздух, нема живот
Здружението на граѓани „Гоу грин“ и средношколци маршираа по улиците против неодговорниот однос на надлежните и индустри...
Каде за Нова година?
Угостителите и локалите нудат се' и сешто, но, сепак, примарна задача ќе биде да не останете шворц до наредната плата. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |