Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
26.12.2012, 14:36

Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложбаСобраните средства ќе се искористат за купување новогодишни пакетчиња за деца од социјално загрозени семејства

Фотографии кои се наоѓаат на „Твитеркалендар 2013“ до 28 декември се продаваат на изложба во кафуле во Скопје, а собраните средства ќе се искористат за купување новогодишни пакетчиња за деца од социјално загрозени семејства.

Календарот беше доделен како донација на Здружението за борба против рак на дојка „Борка“, кое ќе го користи за промоција на своите активности.

Календарот е резултат на спонтана соработка иницирана од рубриката за култура Букбокс на порталот off.net на 12 девојки, двајца фотографи (Владимир Тасевски и Димитар Петровски) и еден дизајнер (Гордана Војнеска), членови на Твитер заедницата, кои го вложија своето време, енергија и знаење во изработка на хуманитарен дигитален календар. Девојките не се професионални манекенки.

Календарот може бесплатно да се симне од сајтот на „Борка“ (www.borka.оrg.mk), како и од партнерски сајтови – пријатели на акцијата, во форма на компјутерски позадини.
Статијата е прочитана 987 пати.


Испрати коментарЕсма и Влатко Лозаноски ќе ја претставуваат Македонија на Евросонг
Годинава имавме три филма во Берлин
Промоција на „Осмото светско чудо“ во Белград
Отворена изложбата „Археолошка Македонија 2012“
Поддршката на македонскиот роман е нула
Витни Хјустон убиена од дилерите поради долг?
Мјузикл за Тоше Проески
Каролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Делумно облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 4°C, Мин: -5°C

Недела
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (39)
Зошто Јованка бараше масерка.„Утрински весник“ сп��цијално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Интервју - Нема да дозволиме насилство врз медиумите
Во Собранието се прекрши домашното и меѓународното законодавство. Практично, се случи цензура, бидејќи некој реши да им ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |