Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.03.2012, 23:10

Металург нема да го игра натпреварот со Вардар Про од СЕХА лигата

Причина за ваквото барање на РК Металург е задолжителната заштита на 12-мината репрезентативци

Македонскиот првак Металург на попладневниот состанок на Управниот одбор поднесе барање за одложување на утрешниот натпревар со Вардар Про (закажан за 18 часот), бидејќи не е подготвен да игра, односно да го одигра во друг термин, сметајќи дека во овој момент двата клуба и пред се репрезентацијата на Македонија имаат позначајни приоритети отколку одигрување на овој натпревар од СЕХА лигата, кој е без натпреварувачко значење.

Во соопштението испратено со претседателот на СЕХА лигата Санди Шола и до комесарот на СЕХА лигата Драган Начевски, РК Металург бара нов термин за натпреварот со Вардар Про и поместување на завршниот турнир за најмалку една седмица, со што би имале доволно време да ги одиграат сите заостанати натпревари (Вардар Про, Татран Прешов и Црвена Звезда).

Причина за ваквото барање на РК Металург е задолжителната заштита на 12-мината репрезентативци на Македонија кои веќе в среда треба да се јават на собирот на почетокот на подготовките за квалификацискиот турнир за Олимписките игри во Лондон, а кој ќе се игра во Гетеборг.


Статијата е прочитана 990 пати.

Испрати коментарРеал пресилен за Апоел (0
Одредени двојките за четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони
Раниери доби отказ од Интер
Манчестер Јунајтед се врати на чело на табелата во Премиер лигата
Ракометарките убедливо поразени во Франција
МЗТ Скопје Аеродром победник на кошаркарскиот Куп на Македонија
Фернандо Алонсо најдобар во Малезија
МЗТ Скопје Аеродром – Фени Индустри во финалето на кошаркарскиот Куп
Металург поразен од Загреб Кроација Осигурање
Хамилтон повторно ќе стартува од пол позицијата
Антиќ ја доби првата битка против Мекејлеб
Меси со 24 години стана најдобар стрелец во историјата на Барса!
Борачите со уште три шанси за олимписка норма

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Вторник
Делумно облачно
Макс: 16°C, Мин: 4°C

Среда
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |