Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
04.04.2012, 16:14

Вечерва голем Велигденски концерт

Голем Велигденски концерт во чест на празниците на Христовите страдања и Велигден ќе се одржи вечерва во Универзална сала во Скопје со почеток во 20 часот, во организација на свештениот Бигорски манастир и неговите пријатели.

„Целта на овој проект е да се доближи источноцрковното (византиско) пеење до пошироката јавност, притоа да се даде поголемо значење на настаните од Страсната седмица и богослужбите во православните храмови, а пред се' да се создаде вистинска атмосфера кај народот за достојна прослава на Христовото воскресение“, објаснуваат организаторите.

За првпат во историјата на македонската музика е направена оркестрација на древни источноправославни напеви од еминентниот композитор и професор Живоин Глишиќ, кој на ова дело работел повеќе од една година. Во изведбата на познатите композиции што се дел од богослужбените песнопенија на Страсната седмица, како и воскресниот тропар ќе учествуваат Македонска филхармонија, поп-пејачот Ламбе Алабаковски, монахињата Касијана и хорот при Македонската православна богословија.

Бигорскиот манастир, заедно со своите соработници, го посветува овој концерт на својата Мајка-црква - славната и најсвета Охридска архиепископија, честитајќи и' го нејзиниот 45-годишен јубилеј: нејзиното возобновување во лицето на МПЦ.

Влезниците за концертот се бесплатни и веќе се поделени, а ТВ-гледачите ќе имаат можност да го проследат преку директен пренос на првиот канал на МТВ.


Статијата е прочитана 500 пати.

Испрати коментарСтигна новиот член во семејството Пројковски
Рок-фестивал во Велес на 15 април
Моден викенд Скопје 2012 - „Џез и мода“ во амбасадата на САД
Јадењето како главен лик
Што прават денеска
Ќе направиме бренд од Детската клиника
Пријателски развод со Расел Бренд

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Претежно облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |