Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
18.11.2012, 11:26

Тежок пораз за МЗТ во Александровац

„Металците“ по двете победи во низа во АБА лигата, синоќа на гостувањето во Александровац (БиХ) кај Игокеа претрпеа убедлив пораз од 79:55

Игокеа му нанесе тежок пораз на МЗТ Скопје, откако го совлада на домашен терен во Александровац со убедливи 79:55 (23:14, 18:14, 16:9, 22:18), во деветото коло од АБА лигата.

Во досега најлошо одиграниот натпревар во регионалната конкуренција, играчите на Алеш Пипан постигнаа само една тројка, а имаа и 18 загубени топки.

Во петиот пораз само тројца играчи имаа двоцифрен ефект, Ѓорѓи Чековски (14 поени, 6 скока, 3 асистенции, една украдена топка и 6 загубени топки), Дамјан Стојановски (14 поени, еден скок, 5 украдени топки) и Урош Николиќ (10 поени, 7 скока).

За Игокеа, која ја прекина серијата од два порази (Цедевита и Задар) по ред, Милан Дозет со 20 коша беше предводник во седмата победа во Јадранската лига.

МЗТ Скопје, повторно ќе гостува во следното 10 коло, овојпат во Задар на 24 ноември.

Во другите вчерашни дуели од 9.коло во АБА лигата постигнати се следниве резултати: Сплит – Цибона 72:62, Раднички – Широки 73:59 и Будуќност – Задар 76-60.

Денес играат: Црвена Ѕвезда – Крка, Цедевита – Шолнок и Олимпија – Партизан.

Табела: Игокеа 7-2 (победи-порази), Партизан 6-2, Цедевита 5-3, Будуќност 5-4, Радничи 5-4, Црвена Ѕвезда 4-4, Унион Олимпија 4-4, Крка 4-4, Цибона 4-5, Сплит 4-5, МЗТ Скопје 4-5, Широки 3-6, Задар 3-6, Шолнок 2-6.


Статијата е прочитана 482 пати.

Испрати коментарЛука Банки во игра за селекторското место
Второ па машко за Перо Антиќ
Прв трипл-дабл на Дурант
Прва „салатара“ за Чешка во 100. финале на Дејвис купот
Червар - Не го издржавме притисокот
Хамилтон го освои Тексас
Балканско-балтичка група за Македонија
(ФОТО) Кјељце го запре походот на Металург
Сеха-лига - Вардар поразен во Цетиње
Металург и Хоризонт ги поделија бодовите
Ел Шарави повторно го спаси Милан
Вашингтон и понатаму е единствениот тим без победа
Баерн сопрен во Нирнберг
Манчестер и Челзи фатени во замка
Мемфис му го нанесе првиот пораз на Њујорк
Алонсо - Само гледајте не'
МЗТ сонува хет-трик во Александровац
Илиевски му пресуди на Жалгирис
Прва победа на Њујорк во Сан Антонио по 9,5 години
Металург трпеливо ќе го топи Киелце
(ВИДЕО) Неверојатен гол на Ибрахимовиќ против Англија
(ФОТО) Јубилејна 50. победа на Македонија во историјата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Облачно

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 14°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Возобновен „Скопски фестивал“ - Во ново руво, со шмекна старите златни денови
Под водство на шоуменот Игор Џамбазов и настапот на доајени, но и млади лица на македонската поп-естрада...
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
Иако алгите имаат своите предности, масовното производство на биогорива од нив се' уште не е одржливо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |