Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
11.07.2012, 13:04
Трка во Сингапур уште пет годиниЕклстоун за весникот „Сингапур тудеј“ изјави дека тајмингот за официјалната објава за обновувањето на договорот ќе биде одреден од сингапурската Влада

Формула 1 ги договори условите со Сингапур за продолжување на договорот за организирање гран-при во градот-држава за уште пет години по трката во септември, потврди првиот човек на овој спорт Берни Еклстоун. Британецот стар 81 година за весникот „Сингапур тудеј“ изјави дека тајмингот за официјалната објава за обновувањето на договорот ќе биде одреден од сингапурската Влада.

„Се' што и' стоеше на патот на Големата награда на Сингапур да продолжи да се одржува уште пет години е расчистено“, изјави Еклстоун. „Среќен сум што ова веќе не е прашање, бидејќи Сингапур е добар за Ф1, а ноќната трка е еднакво добра и за Сингапур“.

Трката првпат се одржа во 2008 година на уличната патека во Марина Беј и, според весникот, правата го чинеле организаторот 35 милиони долари, за сумата минатата година да порасне до 42 милиона. Физибилити-студијата направена по трката во 2010 година покажа дека гран-прито му донело на Сингапур приход од 331 милиони долари само од туризмот во првите три години.

Статијата е прочитана 218 пати.

Испрати коментарРашар Луис во Мајами, Грифин останува во Клиперси
На скијачката Захробска и е отстранет тумор на хипофизата
ФИФА призна корупција, Авеланж и Тешеира примале поткуп
Втора победа за македонските кошаркарки на ЕП за мали земји
Ренова по формална промоција во Сан Марино
Металург пред успех за клупската историја
Селими претпоследна на СП за јуниори
Баерн ги продаде сите сезонски влезници
Лазовски - Кошот во Каракас виновен за неефикасноста
Кувајќанец го купи Нотингем Форест
Марадона доби отказ во Емиратите
Шкендија испадна со гол од центар!
Олимпиското злато следна цел на Федерер
Првенец за Тричковски во вториот меч за Бриж
Маркус Кемби се врати во Њујорк
Манчини го продолжи договорот со Сити
МЗТ Скопје ќе дебитира во АБА лигата против Цибона
„Гаспром“ го носи Брест во СЕХА-лига
Вебер ќе вози за Ред бул и в година
Фенербахче Улкер загриза за Мекејлеб

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 34°C

Ведро

Четврток
Делумно облачно
Макс: 38°C, Мин: 17°C

Петок
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови Вари
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Еден од најдобрите македонски стрип цртачи, беше награден со специјалната награда во чест на Миодраг Величковиќ – Мивел,...
(ФОТО) Кавадарчанец освои бронза на натпревар за генијалци
Ѓорѓи Шемов се натпреваруваше со научен труд од областа на заштитата на животната средина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |