Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
04.04.2012, 12:42
Сарачини: Регионот е значаен трговски партнер на МакедонијаРегионот е значаен трговски партнер на Република Македонија. Учеството на регионот во вкупната трговија на нашата земја со светот во 2011 година изнесува 17,7 отсто. Само со заедничка соработка ќе и се спротивставиме на економската криза во еврозоната, истакна министерот за економија на Република Македонија Ваљон Сарачини во своето обраќање на Првиот меѓународен бизнис форум во Приштина под името „Косово златна земја за инвестирање“.

Сарачини повика за инвестирање во Македонија и корисење на поволностите од ЦЕФТА Договорот, имајќи предвид дека инвестициите ќе го опфатат пазарот за потребите на 28 милиони жители.

- Интенцијата на македонската трговска политика, а верувам и на земјите од регионот, е да создаде хоризонтална рамка која треба да ги поврзе поволностите во бизнис климата, привлекување на инвестиции и зголемување на иновациите во знаењето. Ова ќе влијае на создавање на една нова структура на извозот и увозот, постојан економски раст и подобрување на животниот стандард, нагласи министерот Сарачини.

Тој додаде дека ќе се градат индустриски зелени зони, ќе се развиваат нови технолошко-индустриски развојни зони во Македонија, со цел да им се овозможи на инвеститорите поволно тло за инвестирање и поволна клима за бизнис ориентираност, вклучувајќи го и принципот на „joint venture“.

Министерот истакна дека Косово е значаен партнер во вкупната трговија на Македонија и го зазема осмото место, со вкупна трговска размена од 330 до 577 милиони долари секоја година.

Република Македонија со склучувањето на ЦЕФТА Договорот од 2007 година започна да применува бесцарински третман со БиХ, Црна Гора, Србија и Косово, а од ноември минатата година со Албанија и од јануари оваа година со Молдавија. Овој договор е солидна правна рамка за регулирање на трговските односи врз долгорочни и стабилни основи, за формирање на слободни трговски зони во индустрискиот и земјоделскиот сектор во интерес на бизнис заедницата.

Денешниот форум е поделен во две тематски целини. Првата има за цел да ги претстави инвестициските потенцијали на Косово, а втората да ја претстави важноста за успешно бизнис претставување на општините.

Освен министерот Сарачини, во македонската делегација се наоѓаат и претседателот на Северозападната комора на Македонија Мендерс Куќи и претседателот на Македонско-израелскиот бизнис клуб Дејан Дејанов.

На бизнис форумот учествуваат и косовската вицепремиерка и министер за трговија и индустрија Мимоза Кусари-Лила, министрите за надворешни работи, за финансии и за економски развој - Енвер Хоџај, Бедри Хамза и Бесим Беќај, албанскиот министер за економија Насип Начо, претставници на стопанските комори на Косово, Хрватска, Црна Гора, БиХ, и Израел како и градоначалници на поголемите градови од регионот.

- Реформите кои се веќе спроведени и кои ќе се спроведуваат во иднина го прават Косово одлично место за странски инвестиции. Косово е ориентирано кон долгорочни економски пракси и соработка. Ги укинавме административните проблеми за увоз и извоз, а работиме и на подобрување на инфраструктурата. Косовскиот пазар повеќе нема да биде сомнителен за клиентите, кои ќе бидат задоволни од квалитетот што им се нуди, изјави косовската вицепремиерка и министер за трговија и индустрија Мимоза Кусари-Лила.

На форумот беше претставена и Б2Б соработката во следните сектори: Информации и комуникации, Обновливи енергетски извори, Земјоделство и исхрана, Индустриска преработка, Градежни компании и Здравје и едукација.Статијата е прочитана 268 пати.

Испрати коментарПапандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 15 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредени

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 22°C, Мин: 7°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |