Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
21.12.2012, 10:01
(ВИДЕО) НАСА: Зошто не дојде крајот на светотАмериканската агенција за водушна управа и истражување на вселената - НАСА со цел да ги убеди луѓето дека ќе има 22 декември 2012, објави видео-снимка на „Јутјуб“

Американската агенција за водушна управа и истражување на вселената - НАСА со цел да ги убеди луѓето дека ќе има 22 декември 2012, објави видео-снимка на „Јутјуб“, насловена „Зошто не дојде крајот на светот“.

Научниците велат дека гласните на социјалните мрежи и на интернет дека денеска ќе настапи крајот на светот произлегле од неправилното толкување на календарот на Маите, кој завршува на датумот 21 декември 2012.

- Тоа е само крај на еден циклус и почеток на нов. Тоа е исто како 31 декември, календарот не завршува, туку почнува нова година со нов ка��ендар од 1 јануари, изјави Дон Јомас, ракодовителот на програмата на НАСА за истражување на вселенски објекти, кои се блиску до Земјата.

Според историјата, објавена на Интернет, големата планета Нибуру се приближува кон Земјата и таа ќе биде причина за апокалипсата,

- Доколку тоа навистина беше така, ние уште одамна ќе ја видевме таа планета, а доколку на некој начин беше невидлива ќе го почувствувавме нејзиното влијание врз соседните планети. Илјадници астрономи, кои постојано го набљудуваат небото ноќе никогаш не ја виделе таа планета, истакна Јоманс.

Нема знаци за крај на светот

Од крајот на светот, најавуван за денеска (21.12) засега нема трага. И во татковината на Маите, Мексико, овој ден почна без апокалипса.

Илјадници луѓе во Мексико и во други земји во светот со денови и недели се подготвуваа за најавениот крај на светот. Шаманите и други духовници и видовити луѓе вчера, меѓу другото, се собраа во градот Мерида во Јукатан, во близина на руините на Маите. Еден од нив рече: „Ова не е крај на светот, туку е почеток на нов свет“. Друг пак очекува човештвото денеска да добие способност за телепатија и телекинеза.

И во други делови на светот денот кој, како што се толкуваше календарот на древните Маи, требаше да значи крај на светот, почна без посебни случувања. „Светот не пропадна. Пријателски поздрав од Нов Зеланд“, можеше на пример да се прочита веднаш по полноќ по локално време на социјалната мрежа Имгур.

Разликата во време меѓу Нов Зеланд и Мексико изнесува речиси цел ден. За денеска во Мерида е закажана голема прослава, но и покрај бројните церемонии дури и таму речиси никој не верува оти светот ќе доживее апокалипса. Доказ за тоа е програмата на случувањата - тие ќе траат цели два дена, односно до недела (23.12).


Статијата е прочитана 3573 пати.


Испрати коментарИнциденти и пред и во Собранието
Кошкања меѓу пратениците во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Бугарија незадоволна од тврдењата на Давутоглу за Македонија
Исламисти уриваат светилишта во Мали
Почнуваат божикните празници по Грегоријанскиот календар
(ОБНОВЕНО) Расправата за буџетот се сели на улица
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во криза
Монти не се кандидира, но би ја водел новата влада
СДСМ со жив штит ќе го спречува усвојувањето на буџетот
Во Гевгелија се гради индустриска зона
Со топла ракија и оро се береа бадникарските гранчиња
Груевски апелира да се донесе буџетот
(ФОТО) Новогодишна светлечка магија во Скопје
Лустрацијата не запира
Фондот за здравство воведува смени во Скопје
Студот однесе 200 жртви во Централна и Источна Европа
Сезоната на Попова Шапка почна со ноќно скијање
САД во дострелот на севернокорејска ракета
Дачиќ - Во реалниот живот Косово е се подалеку од Србија
Помина предлогот за нов устав во Египет
Французин добитник на 102 милиони евра на Евро Милион
Пуштен во употреба целосно репариран воз на МЖ „Транспорт“
Македонците во Албанија бараат нов Попис под меѓународен мониторинг
Дете најдено обесено во потпокрив на куќа во Чајле, Гостиварско
Италијанскиот претседател го распушти парламентот
Уште една координација за одблокирање на буџетот
Османи - Македонија е зрела за широка коалиција
Либертас - Македонија членка на ЕУ во 2020 година
Ставрески - Очекувам буџетот да се донесе до крајот на годината
Двајца убиени, десетици повредени, стотици уапсени при протести во Аргентина
Охрид ќе добие двокатен туристички автобус
Владата организира „Ден на идеи“
СДСМ - Државата е задолжена со нови 100 милиони евра
Мико - Условувањето за НАТО фрустрира, оти за име не се преговара
Ставрески - Парите од Светска банка нема да ги трошиме за избори
Средба на лидерите од Коалицијата „За подобра Македонија“
Маринец кој мокрел над мртов Авганистанец доби 500 долари казна
(ФОТО) Државата со вино си го наплаќа долгот од „Повардарие“
Бугарите земаат најниски плати во Европа
Тачи не верува дека Македонија брзо ќе добие датум за преговори
Одложено судењето на гостиварскиот полицаец
Бошкоски оздраве и сведочеше за Тушевски
Дефектите на „Водовод“ пријавувајте ги на бесплатен број
„Градска“ одбележува 50 години од постоењето
Бездомниците од Момин Поток добија ранци со топла облека
За патишта и железници 50 милиони евра од ИПА
„Вранец“ на „Тиквеш“ ќе се пие во Данска
Давутоглу - И за крајот на светот ќе одберев да бидам во Македонија
Во избирачкиот список евидентирани 1.749.038 граѓани
Еден загинат и шестмина повредени во сообраќајка кај Радовиш
Иванов - Очекуваме нови иницијативи и идеи од Нимиц
Конфедерацијата на слободни синдикати бара да се донесе буџетот
Поради крајот на светот, Ртањ преплавена од новинари и научници
Грчки медиуми - „Македонија“ е втор дом на Давутоглу
Билатералните односи меѓу Македонија и Турција се одлични
Следната година ќе биде една од најтоплите
Асанж - Викиликс во 2013 година ќе објави уште милион документи
(ФОТО) Две децении дипломатски односи Македонија-Турција
Нимиц во Грција и во Македонија од 8 до 11 јануари
Ставрески прифати 44 амандмани на опозицијата
Пердју - Не е мудро Бугарија да ја попречува Македонија
ВМРО-ДПМНЕ - Преку блокадата на буџетот, СДСМ ги уценува граѓаните
Биографија на Бил Гејтс во издание на „Бата прес“
За една година од Македонија изнесени 461 милиони долари
Најниската понудена камата за новиот заем е 3,9 отсто
Новогодишни хуманитарни изненадувања за најмладите
ДУИ ги потврди позициите за законот за бранители
Макрадули - Градската власт им нуди розови очила на скопјани
СДСМ не отстапува од нивниот план за штедење
Син ја задави мајка си поради цигара
Златна зора бара одмазда за Унгарија
ЕУ бара одговорно однесување од политичките партии
(ФОТО) Неуспешен обид да почне судењето за „Монструм“
Александра Зафировска останува на чело на Судскиот совет
Турција е најголемиот затвор за новинари во светот
На Табановце запленети 25 килограми марихуана
Асанж - Мрачни сили надвиснале над интернетот
Путин негира дека има здравствени проблеми
И 2013 критично важна за Грција
Чекови на половина милијарда долари најдени кај Ѕидот на плачот
Над 30 илјади косовски Албанци земале српски пасош
Продолжува расправата за Законот за бранители
Продолжува координацијата за деблокирање на буџетот
Почнува судењето за „Монструм“
(ФОТО) Кампањата на Макрадули како претседателската на ПахорBlagodarnost do mudroto ni rakovodstvo, 21.12.2012 14:24:13
Blagodarenie na Horhe, Grujo i prerodbenichkata vlada, ja izbegnavme apokalipsata. Im blagodarime nim i na site patrioti shto ni gi izbraa tokmu niv za ovoj sudni den. Abe patrioti!
ФЕЛИКС, 21.12.2012 20:39:29
Апокалипсата е одложена до мај 2013 год,кога конгресно Шатевскиот лидер ќе отиде да игра јал табла,јал домино,јал шах,јал карти во паркот Жена Борец.Со таквото нешто ем себе си ќе се релаксира,ем своите ќе ги ослободи од заложништво.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: 0°C

Вторник
Сончево
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз-Титова Совладетелка (35)
Дали Јованка била параноик.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |