Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
14.02.2013, 13:02

(ФОТО) Најмалата банка во Германија

За единствениот вработен, Питер Брајтер, не се важни големите бонуси, компликуваните финансиски инструменти и мултимилионските понуди

Питер Брајтер (41) е необичен банкар. За него не се важни големите бонуси, компликуваните финансиски инструменти и мултимилионските понуди.

Тој е среќен, бидејќи како единствен работник во малата банка врши трансакции за 500-те жители на малото германско село Гамесфилд. Рајфајзен Гамесфилд, кооперативна банка во јужна Германија, е една од десете најмали банки во таа земја, гледајќи според депозитите и еднинствена која има само еден вработен. Покрај тоа, важи за најмала банка во светот. Малите банки како оваа, не се реткост во малите заедници во Германија, кои нудат ограничени кредити на локалните корисници.Иако бројот на ваквите мали банки е многу намален во последните 40 години, денес ги има нешто повеќе од една илјада во Германија. Тие му овозможуваат на локалното население да ги извршуваат своите секојдневни трансакции и да земаат помали кредити без многу маки. Секако, нивната голема предност е брзината, а често не е потребна никаква реклама.

Брајтер вели дека оваа работа е многу забавна. Тој ги знае неговите клиенти по име и редовно им нуди совети од финансиска природа. - Луѓето би рекле дека оваа работа е досадна, меѓутоа, тоа кај мене не е случај, рече тој.- Средната класа е крвотокот на Германија, а тоа се често нашите клиенти, велат економските експерти, кои појаснуваат дека малите банки се многу корисни, но и профитабилни. Брајтер додава дека економската криза направила банките преку ноќ да станат интересни и наведува дека има клиенти цела земја.- Знам дека една личност се јавуваше пет пати и бараше четири милиони евра кредит, но одбив дека не беше од Гамесфилд“.

Наведува дека неговата банка настојува исто така, да и помогне на заедницата во која делува, а не само да извлече профит. Жителите исто така се задоволни што во нивното место имаат банка и наведуваат дека таа често знае да им биде од помош во кризните времиња.


Статијата е прочитана 674 пати.


Испрати коментарКултурни настани за поддршка на акцијата „Да го обновиме Трескавец“
Треба да има ред и отчет при трошењето на јавните пари
Манекен Пис ќе носи српска шајкача
Стив Мартин првпат стана татко на 68 години
Македонскиот филмски фонд на собир во Израел
Фотографии од бремената Кејт Мидлтон во бикини
„Фолтин“ за Св. Трифун и Св. Валентин во „Хавана“
ДПМ одбележа 66 години постоење
Мила Кунис ќе се соблече, само да не ја прашуваат за Ештон
„Роксет“, „Квин“ и „Битлси“ за Денот на вљубените
(ФОТО) Був под хауба преживеа возење од сто километри на час
Битола на големо се подготвува за „Битола Шекспир фестивал“
Александар Морфов прогласен за почесен доктор на ЕСРА
Кралицата не сака бебето да се вика Дајана
Филмот „Арго“доби три награди БАФТА
(ФОТО) Триумф на младите музичари над ветераните
Ќерката на Мик Џегер живее во социјален стан
Кирил Џајковски на Вудсток
(ФОТО) Ритуално капење во Индија
Вегетаријански порции за Адолф Хитлер
(ФОТО) Самба! Самба! Самба!
(ФОТО) Кинезите го прославија пристигнувањето на Змијата
Леонардо ди Каприо во врска со косовската Мис универзум
Берлинале почна во знакот на политиката
Пол Макартни во Њу Орлеанс помина како уличен свирач
Од сабота до сабота
ЏИШ - Ново шоу со Игор Џамбазов на МТВ
Нацоски одбележува декада на меѓународната сцена
Во мозокот постои центар за зло
„Епл“ продаде повеќе од 25 милијарди песни
Филмскиот фонд ќе финансира 28 проекти
Дино Имери ја одушеви публиката во „Лисински“
(ФОТО) Поштенска марка со вкус на чоколадо
(ФОТО) Долги аплаузи и воодушевување на премиерата на „Изгубени Германци“
Сто и дваесет години од смртта на Григор Прличев
(ВИДЕО) Астероид ќе мине покрај Земјата на 15 февруари
„Skyfall“ прогласен за филм на годината на Бритиш Филм Авардс
Премиера на „Изгубени Германци“ од Дејан Дуковски во МНТ
Слика од Пикасо продадена за 28,6 милиони фунти
Роби Вилијамс не бил доволно кул за „Оејзис“
Агата Кристи била надгледувана од МИ5
Премиера на операта „Аптекарот“ од Јозеф Хајдн
Првата фотографија на синот на Шакира и Пике за УНИЦЕФ
Реконструирано лицето на Ричард Трети
Пронајден скелетот на Ричард Трети
„Изгубени Германци“ утревечер премиерно во МНТ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 10°C, Мин: -2°C

Недела
Претежно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Повеќе од 500 повредени oд метеорски дожд над Урал
Дождот од метеорски остатоци денеска падна над руската Челјабинска област во реонот на Урал...
(ВИДЕО) Сто најдобри песни на сите времиња според „Ролингстоун“
90.The Five Satins, „In the still of the night“
Автор: Fred Parris; продуценти: The Five Satins; објавена: септември 1956 година, „Стандорд“
Водителскиот бард замина во легендите
Миќа Орловиќ, ненадминлив доајен што ја одбележа медиумската сцена на бивша Југославија, почина завчера во Белград во 79...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |